Nauka przez działanie. Uczniowie technikum prowadzą własne firmy (ZDJĘCIA)
Jedni czekają z założonymi rękoma, drudzy już myślą, jak przygotować się na lepsze jutro. Ta druga postawa cechuje uczniów Zespołu Szkół Nr 3 w Sanoku, którzy w ubiegłym roku szkolnym rozpoczęli zdobywanie doświadczenia zawodowego i stawiają pierwsze kroki w symulowanym biznesie.
Młodzi przedsiębiorcy przygotowują się do wejścia na rynek pracy oraz prowadzenia własnych firm.
W ramach projektu unijnego „Podkarpacie stawia na zawodowców” (współfinansowanego przez Powiat Sanocki i Europejski Fundusz Społeczny) na terenie szkoły powstała firma symulacyjna, której hasłem przewodnim jest „Nauka przez działanie”.
Młodzież uczestnicząca w projekcie założyła i prowadzi symulacyjne przedsiębiorstwo handlowo – usługowe w wybranej przez siebie branży zawodowej. Uczniowie pełnią rolę właścicieli i pracowników swojej firmy. Głównym celem podejmowanych działań jest nabywanie umiejętności praktycznych oraz zawodowych doświadczeń związanych z zakładaniem i rejestrowaniem firmy, badaniem rynku i konkurencji, nawiązywaniem współpracy z partnerami czy promowaniem własnych pomysłów. Prowadzenie rzeczywistej firmy wiąże się z dysponowaniem środkami materialnymi, w warunkach symulowanych eliminowana jest konieczność ponoszenia ryzyka niekorzystnych decyzji i ich konsekwencji finansowych.
Pracując w zarządzie firmy, dziale księgowości, dziale kadr, dziale zaopatrzenia i zbytu, dziale kontroli jakości oraz dziale marketingu młodzi ludzie uczą się obsługi oprogramowania finansowo – księgowego, wykorzystują i doskonalą umiejętności posługiwania się technologiami ITC, obsługują urządzenia biurowe, wykorzystują umiejętności posługiwania się językami obcymi. Każda założona przez uczniów ZS3 firma symulacyjna posiada już własną stronę internetową oraz wielojęzyczny sklep internetowy oferujący wirtualne produkty i usługi.
Uczestnicy ćwiczeń symulacyjnych pracują również na branżowych stanowiskach pracy, gdzie zdobywają doświadczenie jako pracownicy firmy w wybranym przez siebie zawodzie. Wykonują usługi, projektują, wykonują instalacje, programują, konstruują urządzenia i wykonują zaprojektowane przez siebie detale. Uczniowie nabywają także praktyczne umiejętności posługiwania się specjalistycznym oprogramowaniem inżynierskim i zbierają doświadczenia w obsłudze technicznej maszyn i urządzeń.
Projekt „Firma Symulacyjna” jest realizowany w ZS3 w tym roku po raz pierwszy. Do tej pory wzięło w nim udział 5 zespołów uczniowskich (60-ciu uczniów) tworząc pięć „firm symulacyjnych” działających w branży informatycznej, elektrycznej, mechanicznej, mechatronicznej i samochodowej.
Do dyspozycji uczestników symulacji i trenerów zostały przygotowane kursy e-lerningowe związane z tematyką prowadzenia działalności gospodarczej, zakładania własnego biznesu oraz wspomagania działalności gospodarczej przy wykorzystaniu technologii ITC. Kursy te udostępniono na szkolnej platformie Moodle wszystkim uczniom Zespołu Szkół Nr 3 w Sanoku. Będą one służyły do samokształcenia na odległość oraz jako narządzie wspomagające naukę przedmiotu szkolnego „Działalność gospodarcza”.
W ramach projektu uczniowie ZS nr 3 uczestniczyli w wizytach studyjnych w Wyższej Szkole Informatyki i Zarzadzania, na wydziałach Zarządzania oraz Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej, a także w salonie samochodowym Sigma Car i warsztacie serwisowania pojazdów samochodowych Hondy w Rzeszowie.
Mamy nadzieję, że dzięki udziałowi w projekcie młodzież będzie pozytywnie nastawiona do zakładania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej, będzie bardziej przedsiębiorcza i odpowiednio przygotowana do tego typu zadań. Uczniowie – właściciele i pracownicy firm symulacyjnych to ludzie świadomi, którzy chcą działać, maja własne pomysły na biznes, są ukierunkowani na sukces.
materiał nadesłany