REKLAMA
REKLAMA

Wędkarze walczyli o Bieszczadzki Puchar Głowatki w piątej edycji zagórskich zawodów (FILM, ZDJĘCIA)

Wędkarze walczyli o Bieszczadzki Puchar Głowatki w piątej edycji zagórskich zawodów (FILM, ZDJĘCIA)

ZAGÓRZ / PODKARPACIE. Już po raz piąty Zagórz gościł wędkarzy z Polski i Europy w ramach Bieszczadzkiego Pucharu Głowatki. Walczono o okazałe trofeum i nagrody rzeczowe, ale chyba każdy z uczestników zamieniłby je na żywą głowacicę. Tym razem, popularnej głowatki nie udało się złowić.

KLASYFIKACJA KOŃCOWA ZAWODÓW – KLIKNIJ

Już po raz piąty Zagórz gościł międzynarodowe grono miłośników tytułowego gatunku ryby. Tegorocznym, wędkarskim zmaganiom  organizowanym przez zagórskie Koło PZW Okręg Krosno przy wsparciu Gminy Zagórz i Powiatu Sanockiego towarzyszył projekt pn. „Międzynarodowa akcja edukacyjna  – Ochrona bioróżnorodności rzeki San” współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Rzeszowie.

Głowacica zwana popularnie głowatką  (z łac. Hucho hucho) w Polsce regularnie jest łowiona jedynie w trzech rzekach: Dunajcu, Popradzie i Sanie. Często bywa nazywana  łososiem wód słodkowodnych. Na krajowych łowiskach poławiane były osobniki o dł. ok. 1,4 m i wadze ponad 20 kg!  Ta słodkowodna ryba z rodziny łososiowatych (z łac. Salmonidae)  może odegrać bardzo ważną rolę w rozwoju lokalnej branży turystycznej pod warunkiem zachowania nieskażonego środowiska naturalnego i ochrony bioróżnorodności łowisk. Wyszczególnione tu zagadnienia omawiano szczegółowo w trakcie sobotniej (27 czerwca) konferencji naukowej pt. „Górny San i jego ichtiofauna. Stan obecny, zagrożenia i wyzwania”.

Podczas spotkania, w którym wzięli udział m.in.: poseł na Sejm RP Tomasz Kamiński – przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. wędkarstwa, Jozef Baslar – starosta powiatu Svidnik (Słowacja) oraz prof. Andrzej Witkowski – najwybitniejszy, polski znawca głowatki i prekursor działań na rzecz jej zachowania i ochrony, przedstawiono prezentacje, które dały asumpt do interesującej i ożywionej dyskusji, moderowanej przez burmistrza Zagórza Ernesta Nowaka.

Finałowym akcentem wieńczącym edukacyjną część V Bieszczadzkiego Pucharu Głowatki było uroczyste nadanie honorowych tytułów „EKO-PRZYJACIÓŁ SANU”  osobom, szczególnie zaangażowanym w ochronę bioróżnorodności ichtiologicznej tej rzeki. W tym gronie znaleźli się: prof. Andrzej Witkowski, Adam Pęzioł – prezes WFOŚiGW w Rzeszowie, Piotr Konieczny – dyrektor Biura Zarządu Okręgu PZW w Krośnie, dr Piotr Zieleniak – wędkarz i ekolog oraz Janusz Skóra – wieloletni prezes Koła PZW  w Zagórzu. Wymienione tu osoby oprócz okolicznościowych statuetek otrzymały zaproszenie do zasiadania w kapitule dorocznej nagrody „EKO-PRZYJACIELA SANU”, którą honorowane będą jednostki i instytucje o szczególnych zasługach dla ochrony środowiska naturalnego. Do takich instytucji z pewnością należy Państwowa Straż Rybacka w Rzeszowie, której przedstawiciele odebrali z rąk zagórskiego burmistrza pamiątkowy grawerton z podziękowaniami za zaangażowanie w ochronę tarła świnki na rzece Osława. Ukoronowaniem pierwszego dnia imprezy stała się biesiada wędkarska poprzedzona mistrzowskim pokazem rzutowym wędką muchową jednoręczną  w wykonaniu Piotra Talmy (Master Casting Instructor FFF).

Pokazy, prelekcje i wymiana doświadczeń w zakresie ochrony środowiska i organizacji turystyki wędkarskiej były dopełnieniem dwudniowej rywalizacji wędkarskiej, w której wzięło udział 46 zawodników z Polski, Słowacji i Ukrainy. W odróżnieniu od ubiegłorocznej edycji Bieszczadzkiego Pucharu Głowatki żadnemu z wędkarzy nie udało się złowić głowacicy. Zwycięstwo w V Bieszczadzkim Pucharze Głowatki zapewnił okazały pstrąg potokowy. Blisko 43 – centymetrowy okaz tego gatunku złowił Paweł Kuzio  (Koło PZW Nr 3 Sanok). Drugie miejsce zajął Wojciech Walko (Koło PZW Zagórz), trzecie Dawid Niemiec (Koło PZW Zagórz).

Triumfator zawodów otrzymał od Gminy Zagórz okazałe trofeum w postaci rzeźby głowatki, ekskluzywne wędzisko marki Dragon HM 3,20 m c.w. 28 – 70 g. (nagroda od firmy DRAGON DESIGN FISHING Sp. z o.o.) oraz komplet woblerów ufundowanych przez firmę DORADO.

Spośród autorów, którzy nadesłali prawidłowe odpowiedzi w quizie ekologicznym, podczas ceremonii wręczenia nagród rozlosowane zostało 10 kompletów wydawnictw o tematyce przyrodniczej i ekologicznej, które trafią do: Alicji Orłowskiej (Zagórz), Łukasza Woźniaka (Długie), Marty Sobko (Zagórz), Macieja Mateji (Sanok), Natalii Głowackiej – Gołda (Zagórz), Sebastiana Klimowicza (Sanok), Stanisława Balla (Sanok), Konrada Kaczki (Bachlawa), Magdaleny Bober (Łukowe) oraz Jakuba Nocoń (Ruda Śląska).

W różnych badaniach sondażowych zamiłowanie do wędkarstwa deklaruje od 2 do 2,3 mln Polaków, co czyni już tylko krajowych wędkarzy bardzo atrakcyjną grupą konsumentów różnorodnych usług (noclegi, sprzęt wędkarski, gastronomia, przynęty, przewodnicy wędkarscy itp.) Bogate walory przyrodnicze rzeki San stwarzają możliwości do rozwoju turystyki wędkarskiej. Osoby i instytucje zainteresowane współpracą z Gminą Zagórz na tym polu proszone są o kontakt  na adres mailowy jzuba@zagorz.pl.

źródło: Red., materiały nadesłane

30-06-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)