REKLAMA
REKLAMA

Parking przy Arenie będzie produkował energię? Car porty mogą dać oszczędności do 200 tys. zł rocznie (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Dla włodarzy miasta oraz nowego dyrektora MOSiRu priorytetem jest budowa basenu. Cały czas trwają jednak prace nad innymi pomysłami na rozwój ośrodka. Jednym z nich mają być car porty, czyli farmy fotowoltaiczne produkujące prąd, dające realne oszczędności. W przypadku parkingu przy Arenie mówi się nawet o 200 tys. zł rocznie.

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sanoku Tomasz Matuszewski przedstawił koncepcję zadaszenia parkingu przy Arenie Sanok, budowy car portów, które czerpią energię elektryczną ze słońca.

Na obszarze naszego głównego parkingu znajdującego się pomiędzy Areną a basenami jesteśmy w stanie stworzyć  80 car portów na 160 miejsc parkingowych. Ich powierzchnia łączna to prawie 1680 metrów kwadratowych – zaznacza Tomasz Matuszewski, dyrektor MOSiRu w Sanoku.

Rocznie MOSiR płaci za samą energie ponad 1 mln. zł. Farma fotowoltaiczna na sanockim parkingu mogłaby dać oszczędności na poziomie nawet do 200 tys. zł. Szacowany uzysk roczny w pracy instalacji to bowiem ponad 360 tys. kWh.

4

2Foto: wizualizację Car Portów wykonało biuro architektoniczne z Rzeszowa. Materiały nadesłane przez MOSiR w Sanoku (2)

Według wyliczeń szefa sanockiego ośrodka koszty budowy car portów przy ul. Królowej Bony wyniosłyby w granicach od 6,8 mln do 7,5 mln. Istnieje szansa na pozyskanie nawet 95% środków potrzebnych do realizacji zadania. Jedną z 10 osi priorytetowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 jest „Czysta Energia”, nastawiona na działania dotyczące poprawy efektywności energetycznej i zwiększenia stopnia wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Do wzięcia jest nawet 85% dofinansowanie. O kolejne 10% można wnioskować w ramach odrębnego projektu unijnego.

Na odnawialne źródła energii w ramach instalacji parkingowej zdecydowały się władze Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie, gdzie powstało 40 car portów, na których umieszczono panele fotowoltaiczne o łącznej powierzchni 840 m2. Pozwalają one na uzyskanie ze słońca prądu o mocy 170kW.

Przy rzeszowskiej uczelni car porty wyglądają tak:

IMG_0583

IMG_0600Foto: archiwum WSPiA (2)

Jakie korzyści przyniosłyby car porty zdaniem Tomasza Matuszewskiego?

– wytwarzanie energii elektrycznej w porze dziennej przez cały rok,
– ochronę przed słońcem, które może nieprzyjemnie rozgrzewać wnętrze samochodu, powodować wyblaknięcie lakieru,
– ochrona pojazdu przed niespodziewanym gradobiciem,
– w okresie  wiosenno-jesiennym ochrona przed opadającymi liśćmi, pyleniem drzew, szronem czy szadzią,
– w okresie zimowym ochrona przed opadami śniegu i zaleganiem zlodowaciałego śniegu przylegającego do karoserii samochodu,
– pojedyncza stopa co drugie miejsce minimalizuje możliwość kolizji z otwieranymi drzwiami.

Kiedy, w przypadku zatwierdzenia projektu, sanoczanie mogliby spodziewać się rozpoczęcia realizacji inwestycji?

Jeśli Rada Miasta po zapoznaniu się z moją koncepcją zaakceptuje ją i zatwierdzi jej realizacje, być może już w styczniu 2016 wystartujemy w ramach Oś priorytetowej III. Czysta Energia,  o pozyskanie środków na ten cel. Początek inwestycji mógłby ruszyć w połowie roku 2016 – mówi dyrektor.

Budowa car portów potrwa około 3 miesięcy.

Foto: materiały nadesłane przez MOSiR w Sanoku. Wizualizację Car Portów wykonało biuro architektoniczne z Rzeszowa

Foto: archiwum WSPiA

03-10-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)