REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Czy dyrektorzy powiatowych szkół przyznali podwyżki na 400 tys. zł bez zgody starostwa? „Fala zwolnień jest realna”

SANOK / PODKARPACIE. Jak dowiadujemy się w starostwie, w trzech ostatnich miesiącach ubiegłego roku, dyrektorzy wszystkich powiatowych placówek oświatowych przyznali podwyżki wynagrodzeń pracownikom administracji i obsługi szkół na łączną kwotę ok. 400 tys. zł w skali roku. – Nie znaleźliśmy żadnego dokumentu potwierdzającego udzielenie zgody starostwa na zmianę płac. O podwyższeniu uposażeń dowiedzieliśmy się miesiąc temu, przypadkowo – mówi starosta Roman Konieczny.

Od 60 zł do 400 zł podwyżki

Z informacji przekazanych przez starostę Romana Koniecznego wynika, że w październiku (1 placówka), listopadzie (9) i grudniu (2) ubiegłego roku dyrektorzy wszystkich powiatowych jednostek oświatowych podwyższyli wynagrodzenia pracownikom administracji i obsługi szkół. Niektórzy otrzymali dodatkowe 60 zł do miesięcznej wypłaty, inni nawet 400 zł. Wyższe pobory oznaczają uszczuplenie powiatowej kasy o kwotę ok. 400 tys. zł rocznie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że władze powiatu o przeprowadzonych podwyżkach dowiedziały się przypadkowo, pół roku później.

Sprawę zgłosiła podczas posiedzenia zarządu skarbnik Krystyna Chrząszcz, która analizowała transze kierowane do placówek w kolejnych miesiącach. Zauważyła, że mimo zwolnień, jakie odbyły się w ubiegłym roku, kwoty przekazywane przez starostwo do poszczególnych jednostek są takie same lub nawet wyższe. Poprosiliśmy zatem o dodatkowe dokumenty i okazało się, że zostały przyznane podwyżki – relacjonuje Roman Konieczny, starosta sanocki.

W starostwie nie znaleziono żadnego dokumentu zezwalającego na dokonanie podwyżek. Wiedzy na ten temat nie miał również wicestarosta Wacław Krawczyk, który podobnie jak w obecnej kadencji, również w latach 2010-2014 pełnił tę funkcję i był odpowiedzialny za sprawy oświaty.

Nie było rozmowy na ten temat podczas posiedzeń zarządu powiatu. O podwyżkach nie wiedziałem – zaznacza Wacław Krawczyk, wicestarosta.

Żaden dyrektor, nie mając zgody zarządu, nie ma prawa udzielić podwyżek – wyjaśnia starosta.

Zlecono wykonanie kontroli wewnętrznej we wszystkich placówkach oświatowych. Są one przeprowadzane przez pracowników wydziału oświaty i finansowego. Do tej pory, zarząd miał okazję do zapoznania się z jednym protokołem, ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Kolejne będą spływać na bieżąco i po zapoznaniu się z nimi, władze powiatu podejmą decyzję odnośnie każdej ze szkół.

Dyrektor SOSW nie przedstawił żadnych dokumentów, które dawałyby mu prawo do udzielenia podwyżki – mówi Roman Konieczny.

Realne oświatowe trzęsienie ziemi

Starosta zaznacza, że jeśli dana placówka nie przedstawi dokumentacji potwierdzającej udzielenie aprobaty organu prowadzącego, w stosunku do dyrektorów będą wyciągane konsekwencje. Decyzje będą zapadać z uwzględnieniem wyników przeprowadzonego w ostatnim czasie postępowania Urzędu Kontroli Skarbowej. Przypomnijmy, że starostwo musi zwrócić 1,1 mln zł subwencji oświatowej za rok szkolny 2009/2010 oraz kolejny wskutek wprowadzenia błędnych danych do Systemu Informacji Oświatowej.

Na pewno będziemy uwzględniać zarówno błędy związane z subwencją, jaki i te popełnione w ramach przyznawania podwyżek. Możliwe są kary pracownicze, porządkowe w tym kara grzywny, kara nagany, ewentualnie negatywna ocena pracy. Nie wykluczamy również odwołania z funkcji dyrektora – mówi Roman Konieczny.

Na pytanie o to, czy fala zwolnień dyrektorów sanockich placówek oświatowych jest realna, starosta odpowiada twierdząco zaznaczając, że starostwo będzie wnikliwie analizować stopień i zakres ewentualnych uchybień danej szkoły i od tego uzależni decyzję o rodzaju kary.

Jeśli ktoś ma coś innego na swoją obronę, bardzo proszę o informację – zaznacza starosta i dodaje: – Musimy uporządkować sprawy finansowania oświaty, ponieważ w ten sposób nigdy nad nimi nie zapanujemy.

Wkrótce przedstawimy stanowisko dyrektorów. Obecnie, większość z nich przebywa na urlopach.

2

31-07-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)