REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Starostwo nie ma pieniędzy na świadczenia dla nauczycieli. Jest wniosek do prokuratury

SANOK / PODKARPACIE. W najbliższych dniach przedstawiciele ZNP oraz oświatowej „Solidarności” złożą w prokuraturze doniesienie dotyczące niewypłaconych pieniędzy na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. – To nic innego jak łamanie prawa – mówią związkowcy. – Sytuacja finansowa powiatu jest tragiczna – wyjaśnia starosta.

Sytuację związaną z przekazywaniem środków przez starostwo na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) opisywał w mocnych słowach podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Sanockiego Tomasz Przystasz, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Sanoku.

Nie mamy wypłaconych środków na ZFŚS za 2014 rok w kwocie ponad 600 tys. zł. Czy mają państwo świadomość, że łamiecie prawo? – pytał radnych i zarząd powiatu Tomasz Przystasz.

Problem jest nam doskonale znany. Cały czas staramy się wygospodarować środki, aby opłacić przynajmniej część zaległej kwoty. W tym momencie nie dysponujemy jednak żywą gotówką. Sprawę komplikuje zróżnicowanie wpływów z podatków PIT i CIT. W jednym miesiącu do kasy wpływa 1,1 mln zł, w kolejnym 800 tys. zł. Robimy co możemy, ale sytuacja finansowa powiatu jest tragiczna – opisuje Roman Konieczny, starosta sanocki i dodaje: – Musimy zwrócić ponad 1 mln zł subwencji oświatowej za rok szkolny 2009/2010 oraz 2010/2011, dodatkowo nie możemy ubiegać się o dofinansowanie na odprawy dla nauczycieli właśnie ze względu na nieprawidłowe wykorzystanie subwencji. To trudności, które zastaliśmy. Szukamy rozwiązania.

W najbliższych dnia do prokuratury wpłynie doniesienie w tej sprawie. Na taki ruch zdecydowali się przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego w Sanoku oraz Komisja Międzyzakładowa Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Sanoku.

Szef oświatowej „Solidarności” przestrzegał również, że sanockie szkoły prowadzone przez starostwo już mają lub wkrótce będą miały problemy z bieżącym funkcjonowaniem.

Niektórzy dyrektorzy nie mają już ani złotówki na bieżące wydatki. Opracowane przez nich budżety, starostwo obcięło o 30%, tworząc tym samym nierealny plan finansowy – zaznacza Tomasz Przystasz.

Na razie bieżące funkcjonowanie szkoły jest niezagrożone. Przyszły miesiąc również powinien być spokojny, ale co z kolejnymi? Z reguły pieniędzy wystarczało do września lub października, a później środki uzupełniano. Niepokój budzą zapowiedzi, że w tym roku, tych dodatkowych pieniędzy nie otrzymamy – mówi osoba kierująca jedną ze szkół.

Odrębnym aspektem, choć ściśle związanym z próbą podreperowania finansów było wstrzymanie wypłacania dodatków motywacyjnych dla nauczycieli i dyrektorów. W niektórych szkołach nowy przepis już wszedł w życie, w innych pieniądze będą przekazywane do końca sierpnia.

Jutro odbędzie się spotkanie zarządu powiatu z dyrektorami i przedstawicielami związków.

Więcej o zwrocie subwencji oświatowej:

Powiat musi zwrócić pieniądze na oświatę. Opóźnienie w opłaceniu składek ZUS dla nauczycieli

SANOK: Jakie inwestycje drogowe przeprowadzi powiat? Kolejny zwrot subwencji oświatowej ciosem dla budżetu

6364640471_77f649b159_b

foto: flickr.com / Bob Cotter

29-06-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)