REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Szpital powalczy o kontrakt na nocną i świąteczną opiekę zdrowotną. Koniec z tułaczką pacjentów?

SANOK / PODKARPACIE. Rada społeczna szpitala pozytywnie zaopiniowała zmianę w statucie pozwalającą placówce na świadczenie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Szpital weźmie udział w konkursie NFZ i niewykluczone, że już od 1 stycznia 2016 roku pacjenci nie będą musieli krążyć pomiędzy przychodnią przy ul. Jana Pawła II, a powiatową lecznicą.

Tomasz Sokołowski

O funkcjonowaniu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Sanoku pisaliśmy w drugiej połowie grudnia 2014 roku:

Czy nocna i świąteczna opieka zdrowotna powinna być świadczona w sanockim szpitalu?

Zielone światło dla szpitala

W międzyczasie rada społeczna sanockiego szpitala pozytywnie zaopiniowała projekt zmian w statucie placówki, pozwalający na uruchomienie na terenie lecznicy nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Oznacza to, że sanocki szpital powiatowy weźmie udział w najbliższym konkursie NFZ i być może już od początku 2016 roku będzie świadczył całodobowe usługi medyczne.

Funkcjonowanie całodobowej opieki przy ul. Jana Pawła II to patologia w skrajnej postaci. Bez cienia wątpliwości powinna być ona świadczona przy szpitalu. Jak to możliwe, że w dzisiejszych czasach, matki z chorymi dziećmi są zmuszane do tułania się pomiędzy przychodnią a szpitalem? – pyta w liście do naszej redakcji, mieszkaniec powiatu sanockiego.

Od początku nowej kadencji trwały konsultacje pomiędzy miastem i powiatem. Lobbowaliśmy, aby wzorem innych miast całonocną opiekę przenieść na teren szpitala. Szukający pomocy mieszkańcy powiatu sanockiego i nie tylko, w razie potrzeby mogliby skorzystać z natychmiastowej pomocy dyżurującego specjalisty oraz jeśli byłoby to konieczne, natychmiast zostać przyjętym na oddział. Mam nadzieję, że ścisła współpraca magistratu ze starostwem przełoży się na uruchomienie nowej komórki w sanockiej lecznicy już od 1 stycznia – mówi Damian Biskup, członek zarządu powiatu sanockiego.

W skali naszego regionu, ale także w skali kraju, nocna i świąteczna opieka zdrowotna w większości funkcjonuje przy szpitalach powiatowych. To dobry system – mówi Roman Konieczny, starosta sanocki i przewodniczący rady społecznej szpitala.

Chcielibyśmy, żeby lekarze przyjmowali chorych przy SORze. Mamy już zagospodarowane sale, na prawo od wejścia na SOR. Jesteśmy po wizycie inspektora sanitarnego, otrzymaliśmy pozytywną opinię. Wszystkie pomieszczenia dla pacjentów są gotowe – deklaruje Adam Siembab, dyrektor sanockiego szpitala.

Taka zmiana oznaczałaby korzyści dla pacjentów. W jednej chwili można byłoby podjąć decyzję, czy chory ma trafić do lekarza POZ, czy może na SOR. Zdarza się, że stan zdrowia nagle się pogarsza. Wtedy, „pod ręką” jest wykwalifikowany zespół i wydzielona sekcja resuscytacyjna – przekonywał na łamach naszego portalu Piotr Przeorski, kierownik Pogotowia Ratunkowego w Sanoku.

Współpraca zamiast rywalizacji. Pierwsze protesty mieszkańców

Z relacji dyrektora Siembaba wynika, że do funkcjonowania całodobowej opieki potrzebne byłoby uruchomienie 60 dyżurów lekarzy na miesiąc. Sanocka placówka nie jest w stanie zabezpieczyć takiej ilości własnymi siłami i będzie musiała posiłkować się medykami z zewnątrz. Aktualnie (do końca 2015 roku), całodobowymi usługami zajmuje się Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Acamar, który dzierżawi pomieszczenia od Samodzielnego Publicznego Miejskiego Zespołu Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Nieoficjalnie mówi się, że porozumienie pomiędzy szpitalem a NZOZ Acamar jest jak najbardziej możliwe. Warto zaznaczyć, że z danych przekazanych przez NFZ wynika, że w latach 2011-2014 kontrakt z podmiotem świadczącym całodobową opiekę w Sanoku wyniósł 4 886 287,60 zł.

– Wiem, że przeprowadzono pierwsze rozmowy pomiędzy dyrektorem SPZOZ a szefem SPMPZOZ. Gdyby obie strony porozumiały się i byłaby wola współpracy, powiat zaakceptuje takie rozwiązanie – zaznacza Roman Konieczny.

Musimy zaangażować lekarzy spoza szpitala. Powstał pomysł, aby specjaliści NZOZ przenieśli się do naszego budynku. Chcemy się porozumieć – deklaruje Adam Siembab.

Rozmawialiśmy o ewentualnej dzierżawie pomieszczeń szpitalnych, ale w międzyczasie pojawiły się nowe okoliczności. Zgłaszają się do mnie mieszkańcy Wójtostwa, którzy protestują przeciwko przeniesieniu punktu. Przez wiele lat system całodobowej opieki funkcjonował przy ul. Jana Pawła II i nie wiem komu i czemu ma służyć proponowana zmiana. Dojdzie przecież do mieszania się kompetencji – mówi Aleksander Korobczenko, dyrektor SPMZPOZ w Sanoku i dodaje: – Mi i lekarzom jest obojętne gdzie będziemy pracować, ale mieszkańcy największego osiedla będą musieli dojeżdżać.

Najprawdopodobniej, konkurs zostanie ogłoszony na przełomie listopada i grudnia.

Komisja konkursowa uwzględni następujące kryteria: jakość, ciągłość, dostępność, kompleksowość oraz cena.

Jakość to:

a) kwalifikacja personelu, jego umiejętności oraz doświadczenie,
b) wyposażenie oferenta w sprzęt i aparaturę medyczną,
c) zewnętrzna ocena jakości,
d) wyniki kontroli prowadzonej przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

12Być może już od 1 stycznia, w sąsiedztwie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego przyjmować będą lekarze nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

Przypomnijmy, Radę Społeczną Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Sanoku w latach 2015 – 2019 tworzą:

Roman Konieczny – starosta sanocki, przewodniczący,
Anna Hałas – Gmina Sanok,
Marian Futyma – Gmina Sanok,
Jan Chowaniec – Gmina Tyrawa Wołoska,
Stanisław Bielawka – Gmina Komańcza,
Joanna Klimkowska – Podkarpacki Bank Spółdzielczy w Sanoku,
Wiesław Biernacki – PGNiG Oddział w Sanoku,
Mariusz Bałaban – Gmina Besko,
Piotr Uruski – Gmina Miasta Sanoka,
Ewa Baranowska – Gmina Zagórz,
Andrzej Betlej – Gmina Zarszyn,
Robert Pieszczoch – Gmina Bukowsko,
Bogdan Struś – Przewodniczący Komisji Zdrowia, Rodziny i Polityki Społecznej,
Damian Biskup – Członek Zarządu Powiatu,
Słamowir Miklicz – przedstawiciel wojewody podkarpackiego.

Obecnie, pomoc lekarza w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej od poniedziałku do piątku w godzinach 18:00 – 8:00 oraz całodobowo w weekendy i święta dostępna jest przy ul. Jana Pawła II 38. Lekarze przyjmują pacjentów z gmin: Besko, Bukowsko, Sanok, Tyrawa Wołoska, Zarszyn oraz miasto Sanok.

11-10-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)