REKLAMA
REKLAMA

SPKG: ,,Zarzuty oparte są na przekonaniach, a nie faktach i przepisach”. Spór o cenę wody, ciąg dalszy

SANOK / PODKARPACIE. Batalia o ceny wody i ścieków trwa. Wielokrotnie już na łamach portalu eSanok.pl publikowaliśmy listy otwarte oraz oświadczenia zarówno SPGK jak i Stanisława Romana, który rozpoczął publiczny dialog. Publikujemy odpowiedź SPGK.

Szanowni Państwo,

Po raz kolejny Pan Stanisław Roman pisze w swoim liście publikowanym na portalu eSanok.pl oraz w prasie lokalnej, że SPGK sp. z o.o. nieprawidłowo kalkuluje ceny za wodę i ścieki. Lecz obecne uwagi dotyczą bardziej sfery zarządzania firmą (bieżące inwestycje finansowane kredytem, na inwestycje należałoby zgromadzić wcześniej środki własne) niż polityki cenowej. Niestety muszę zauważyć, że te zarzuty i wyliczenia są oparte wyłącznie na przekonaniach pana Stanisława Romana, a nie faktach czy przepisach.

Odnosząc się do uwag autora listu informuję, że:
– Obecna amortyzacja od wszystkich środków trwałych ( w tym sfinansowanych dotacją) przeznaczona jest przede wszystkim na wykup obligacji (spłata długu) i nikt nie zmusza mieszkańców do spłaty dotacji jak twierdzi Pan Stanisław Roman.
– Spółka jest zobowiązana do opracowania (i jego realizacji) wieloletniego plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych na podstawie art. 21 Ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. § 7 ust.1 pkt.2 oraz ust.2 Rozporządzenie Ministra Budownictwa z dnia 28 czerwca 2006r. w sprawie określenia taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków (Dz. U. Nr 127, poz. 886 z późn. zmianami) mówi, że przy kalkulacji ceny uwzględnia się wydatki związane z tym planem. Zatem brak jest podstawy do kwestionowania wydatków w kwocie 1 517 tys. zł. jako kwoty zawyżającej cenę wody.
– Planując niezbędne wydatki Spółka uwzględnia w prognozie planowane 5,5 mln zł dopłaty do ceny wykupu obligacji, które otrzyma od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
– Faktem jest, że podpisana z bankiem umowa o emisji obligacji oraz terminach ich wykupu zakłada, że w ciągu 4 pierwszych lat (2014-2017) zostanie wykupionych 49,9% wyemitowanych obligacji. Pozostałe 50,1% rozłożone jest na 9 lat (ale też nierównomiernie).

Wszystkie te informacje wynikają z dokumentów oraz popisanych umów i łatwo można je sprawdzić w siedzibie SPGK sp. z o.o w Sanoku. Do czego zapraszam również pana Stanisława Romana.

Z poważaniem
Zbigniew Magryta
Prezes Zarządu

Kate Sumbler

Zobacz także: Sporu o cenę wody i ścieków ciąg dalszy. „Prezes dokonuje ekwilibrystyki ekonomicznej”

SANOK: Co dalej z cenami wody w Sanoku. SPGK odpowiada na zarzuty

„Jesteśmy skazani na wieloletnie uiszczanie mocno zawyżonych rachunków za wodę i ścieki”

foto: flickr.com/Kate Sumbler

09-07-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)