REKLAMA
REKLAMA

Będzie dodatkowy oddział w II LO? Dzisiaj zarząd podejmie decyzję

SANOK / PODKARPACIE. Trzynaście osób spoza powiatu i siedemnaście z sanockich szkół. Tak przedstawia się próba utworzenia dodatkowego oddziału w II LO. Jednak o tym, czy on powstanie zadecyduje dzisiaj o 16.00 Zarząd Powiatu Sanockiego.

Osoby, które chciały dołączyć do kolejnego oddziału, przede wszystkim musiały spełnić warunek punktowy, czyli na świadectwie mieć minimum 105 punktów.

Wacław-Krawczyk1

Wacław Krawczyk, wicestarosta sanocki

Ilość uczniów z zewnątrz to tylko 13 osób, zaś z naszych szkół powiatowych zgłosiło się siedemnastu uczniów. Rewelacji nie ma – mówi Wacław Krawczyk, wicestarosta sanocki.

Zwolennikiem dodatkowego oddziału w klasie pierwszej w którymś w sanockich liceów jest Damian Biskup, członek powiatu.

Damian-Biskup4

Damian Biskup, członek zarządu powiatu

Nazbierało nam się uczniów akurat na jeden oddział. Z dokumentacji wynika, że nie zaburzy to naboru do innych sanockich szkół – zaznacza.

Warto także dodać, że utworzenie takiego dodatkowego oddziału to zwiększenie subwencji o około 160 tysięcy złotych.

Zaś przy odpowiednio ułożonym arkuszu organizacyjnym, nie musielibyśmy zatrudniać dodatkowych nauczycieli, tylko dać dodatkowe godziny tym, którzy aktualnie pracują w szkole i nie mają pełnego etatu. W konsekwencji zmniejszy się wówczas wysokość dodatku wyrównawczego, czyli tak zwana czternastka – wyjaśnia Damian Biskup.

Alicja-Wosik

Alicja Wosik, członek zarządu powiatu

– Propozycja utworzenia dodatkowego oddziału jest zgodna zarówno z naszą ubiegłoroczną, jak i tegoroczną strategią oświatową i nie wynika z żadnego nacisku ze  strony rodziców czy nauczycieli. Co roku staramy się precyzyjnie dostosować liczbę oddziałów do niżu demograficznego i możliwości budżetowych powiatu. Musimy  godzić potrzeby kształcenia z kosztami, które one rodzą. Każdy dodatkowy oddział rodzi też wydatki. Subwencja finansowa, która „idzie” z budżetu państwa za każdym  pozyskanym uczniem nie pokrywa w pełni kosztów funkcjonowania oświaty, samorządy muszą do niej dokładać. Dlatego, rozumiejąc potrzeby uczniów, musimy też  pamiętać o skrajnie trudnej sytuacji budżetu powiatu, który odziedziczyliśmy po poprzednikach i o wielu innych zadaniach, jak choćby o sytuacji sanockiego szpitala czy  niezbędnych inwestycjach drogowych i osuwiskowych. Jednocześnie mamy obowiązek dążyć do tego, by kierunki kształcenia były jak najlepiej dostosowane do  rzeczywistych potrzeb rynku pracy – podkreśla Alicja Wosik, członek zarządu powiatu.

Krzysztof-Strzyż

Krzysztof Strzyż, członek zarządu powiatu

Wszystko wyjaśni się podczas zebrania zarządu. Poznamy wszelkie okoliczności i podejmiemy decyzję – uzupełnia Krzysztof Strzyż, członek zarządu powiatu.

Mieszane uczucia co do ostatnich decyzji zarządu powiatu ma radny opozycji Sebastian Niżnik.

sn

Sebastian Niżnik, radny opozycji powiatu sanockiego

Dziwią mnie decyzje zarządu podejmowane w ostatnich tygodniach i miesiącach. Jest to dla mnie niezrozumiałe dlaczego w dwóch świetnych sanockich liceach zmniejszono ilość oddziałów dla klas pierwszych. Podobnie nie rozumiem kryteriów tworzenia dodatkowego oddziału w II LO. A faktem jest, że zarówno w „jedynce” jak i w „dwójce” uczniowie osiągają najlepsze efekty, co potwierdzają wyniki matur. To jest skandal, zarząd powiatu pogrąża naszą oświatę – twierdzi Sebastian Niżnik.

Zebranie zarządu zaplanowano dzisiaj na godzinę 16.00.

2 lo

ZOBACZ TEŻ: Dodatkowy oddział dla przyszłych licealistów? Zarząd Powiatu Sanockiego rozważa taką możliwość

18-08-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)