MUCZNE, BIESZCZADY / PODKARPACIE. W Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem zorganizowano wyjazdowe posiedzenie komisji środowiska oraz komisji zdrowia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Tematem posiedzenia był stan środowiska przyrodniczego, zwłaszcza wód i lasów Podkarpacia, ze szczególnym uwzględnieniem Bieszczadów.
W Mucznem odbyły się prelekcje i prezentacje dla senatorów. Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie, przedstawiła zwartą informację na temat stanu lasów Podkarpacia, podkreślając aspekty pozytywnego wpływu środowiska przyrodniczego na zdrowie człowieka.
Z kolei Jan Mazur, nadleśniczy Nadleśnictwa Stuposiany scharakteryzował położenie, zasoby przyrodnicze i historię kierowanej przez siebie jednostki, akcentując znaczenie wielofunkcyjnej gospodarki leśnej dla człowieka i środowiska, rolę edukacji przyrodniczo-leśnej dla całego społeczeństwa.
O ochronie powietrza i wód na Podkarpaciu w swojej prelekcji mówił Andrzej Kulig, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie.
Następnego dnia zorganizowano objazd terenowy, podczas którego dyrektor Zagrobelna, nadleśniczy Mazur i Ewa Tkacz, zastępca nadleśniczego w Stuposianach, prezentowali osiągnięcia leśników bieszczadzkich w zakresie przebudowy składu gatunkowego drzewostanów na gruntach porolnych.
– Mieliśmy okazję wiele wyjaśnić, opowiedzieć i przekonać do naszych działań – zaznacza dyrektor Grażyna Zagrobelna. – Dla senatorów bardzo ciekawe okazały się sposoby naturalnego odnawiania drzewostanów jodłowych i bukowych. Pokazaliśmy też walory Bieszczadów w kontekście potrzeb człowieka i zrównoważonej gospodarki zasobami przyrodniczymi – dodaje.
Zobrazowano również senatorom, jak trudna, ale ważna jest praca ludzi w bieszczadzkich lasach. Dodatkowych wrażeń uczestnikom obrad dostarczyła wspaniała jesienna pogoda, nadająca Bieszczadom niespotykanego gdzie indziej kolorytu.
Tekst: Ewelina Baran
Zdjęcia: Ewa Tkacz
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz