REKLAMA
REKLAMA

INSPEKTOR SANITARNY: Grzyby suszone niewiadomego pochodzenia mogą być niebezpieczne

SANOK / PODKARPACIE. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sanoku ostrzega przed kupowaniem grzybów suszonych niewiadomego pochodzenia, sprzedawanych głównie na targowiskach i innych miejscach przypadkowych.

Popyt na grzyby suszone wzrasta w związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia i tradycją przygotowywania potraw z ich użyciem. Unikajmy kupowania grzybów niewiadomego pochodzenia, nie posiadających odpowiedniego atestu. Grzyby trujące po ususzeniu nie tracą bowiem swoich niebezpiecznych właściwości i stanowią duże zagrożenie zdrowotne.

mushrooms-361821_1280

Przepisy regulujące handel grzybami określa ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia, która zezwala na wprowadzanie grzybów do obrotu, wyłącznie znajdujących się w wykazie określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2011r. w sprawie grzybów dopuszczonych do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych, środków spożywczych zawierających grzyby oraz uprawnień klasyfikatora grzybów i grzyboznawcy.

Grzyby suszone pozyskiwane z grzybów rosnących w warunkach naturalnych, mogą być oferowane konsumentowi wyłącznie w placówkach handlowych lub na targowiskach, pod warunkiem uzyskania atestu na grzyby świeże lub atestu na grzyby suszone wydanego przez osobę posiadającą uprawnienia klasyfikatora grzybów albo grzyboznawcy.

Handel grzybami bez ważnego atestu jest zakazany i nielegalny.

materiały nadesłane

21-12-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)