REKLAMA
REKLAMA

Kłusownicy nie próżnują. Przedświąteczny szał na ryby rozpoczęty (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Porozrywane rybie tusze i krew na śniegu. Kłusownicy nie mogli przepuścić takiej okazji. Wędkarze zaalarmowali Społeczną Straż Rybacką i policję, jednak sprawcom udało się zbiec.

W niedzielę Społeczna Straż Rybacka wraz z policją interweniowała w Lisznej, gdzie wędkarze zauważyli kłusowników. Kilku mężczyzn na tzw. „szarpaka” próbowało odłowić ryby

Głęboka woda na Sanie w Lisznej to miejsce, gdzie powinno być zimowisko ryb, ale oficjalnie nie zostało tam stworzone. Sytuacje wykorzystują amatorzy rybiego mięsa, którzy przy zastosowaniu jednej z najbardziej brutalnych metod kłusowniczych na tzw. „szarpaka”, odławiają zarówno ryby drapieżne jak i te spokojnego żeru – mówi Ryszard Rygliszyn,  komendant Społecznej Straży Rybackiej w Sanoku.

2

Kiedy strażnicy przybyli na miejsce zastali tylko porozrywane tusze i zakrwawiony śnieg. Kłusownicy zdołali zbiec.

– Wędkarze rzeczywiście potwierdzili, że widzieli kłusownikw, którzy łowili na „szarpaka”. Sami nie interweniowali, gdyż jak przyznali, bali się o własne bezpieczeństwo – dopowiada Ryszard Rygliszyn.

Jak wyjaśnia komendant późną jesienią ryby zaczynają gromadzić się w miejscach zimowego bytowania, czyli w tzw. „zimowiskach”. To idealna okazja dla kłusowników. Bardzo łatwo mogą odłowić wiele sztuk, ale nie baczą na to, że metody, których używają zakrawają o barbarzyństwo. Takich punktów w powiecie sanockim jest więcej.

Wystarczy wymienić miejsca na Sanie w Międzybrodziu czy Trepczy. Z kolei na wysokości Stomilu w Sanoku, mimo kiepskiej pogody można było spotkać 18 wędkarzy – dopowiada Ryszard Rygliszyn.

10

Dodaje również, że czas przedświąteczny sprzyja wzmożonym odłowom.

Warto przypomnieć, że kłusownikom za popełnienie przestępstwa określonego w art. 27 c ust. 1 pkt. 4 ustawy o rybactwie śródlądowym grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Komendant Społecznej Straży Rybackiej w Sanoku apeluje do wędkarzy o pomoc w ochronie ryb na „zimowiskach” i zwraca się z prośbą o informowanie o wszelkich przejawach kłusownictwa na obszarze powiatu sanockiego pod numerem: (013) 463 68 58.

foto: SSR w Sanoku/fb

06-12-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)