REKLAMA
REKLAMA

Ród Kątskich wspominał swojego przodka i bohatera (ZDJĘCIA)

SANOK, KAMIENIEC PODOLSKI / PODKARPACIE. W ubiegłym tygodniu w Kamieńcu Podolskim, w katedrze łacińskiej, na Ukrainie dokonało się jedno z ważniejszych wydarzeń w dziejach rodu Kątskich, ale nie tylko, bo dotyczy dziejów ich historii. Odsłonięto pamiątkową tablicę w hołdzie Marcinowi Kątskiemu.

Był to jeden z największych polskich bohaterów – XVII-wieczny generał artylerii koronnej, kasztelan krakowski, generał ziem podolskich, wojewoda kijowski i krakowski, bohater wiktorii wiedeńskiej z 1683 roku, komendant twierdzy kamienieckiej. Tym samym zakończono pierwszy etap przywracania do pamięci i należnego miejsca naszej historii, wybitnej osobowości, która całym swoim życiem, działalnością, a także rycerską i patriotyczną  postawą, bezspornie sobie na to zasłużyła.

Pomysł upamiętnienia postaci generała Kątskiego, narodził się już w grudniu 2015, w gronie członków rodu Kątskich, po tym jak w grudniu ubiegłego roku, Rada Gminy Iwkowej, na terenie której leżą rodowe Kąty, ogłosiła rok 2016 – „Rokiem Generała Marcina Kątskiego”.

DSC_3329

W sierpniu bieżącego roku Stowarzyszenie Przyjaciół Kątów organizowało wycieczkę –rajd, śladami generała Kątskiego na Podolu: Kamieniec Podolski, Okopy Św. Trójcy, Chocim oraz zamek generała w Krzywczem. Podczas pobytu w Kamieńcu Podolskim, członkowie Związku Rodu Kątskich, wnieśli osobiście petycję do Ks. Bpa Leona Dubrawskiego, złożonej przez Prezesa Związku Alberta Kątskiego na ręce ks. Romana Twaroga, proboszcza katedry w Kamieńcu Podolskim.

Uroczystość rozpoczęła się godzinie 14-tej, uroczystą liturgią mszy św. w katedrze kamienieckiej p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła z udziałem ks. bp. Leona Dubrawskiego jako głównego celebransa, w asyście ks. bpa Jana Niemca, księdza Romana Twaroga, proboszcza katedry oraz ks. Tomasza Błaszczyka ze Zgromadzenia Księży Filipinów. Do mszy świętej posługiwali bracia Kątscy – Jakub i Bartosz, czytający liturgię słowa. Psalm śpiewany wykonała Agnieszka Tołoczyńska z Krakowa. O wyjątkowości liturgii i  jej odświętnym charakterze świadczył również obrzęd ofiarowania, w którym brali udział składający dary, przedstawiciele młodych generacji Rodu Kątskich Maciej Babiarz, Michał Tołoczyński z Sanoka, bracia Piotrek i Paweł Zatwarniccy z Sanoka, liturgię ofiarowania czytał  zaś Piotr Kątski z Lublina. Wzruszającą i pełną peanów na cześć generała Marcina Kątskiego wygłosił ks. bp. Jan Niemiec, sufragan kamieniecki.

DSC_3920

Po zakończonej mszy świętej, biskupi wraz z pozostałymi kapłanami udali się procesją do XVI-wiecznej kaplicy Pocieszenia Najświętszej Marii Panny, gdzie ks. bp. Leon Maksymilian Dubrawski w asyście pozostałych kapłanów dokonał uroczystego poświęcenia i odsłonięcia wmurowanej w ścianę  pamiątkowego epitafium.

Aktowi temu towarzyszyło, licznie przybyłe, grono zaproszonych gości z Kraju, członkowie Związku Rodu Kątskich, przedstawiciel Marszałka Województwa Podkarpackiego, dyr. Aleksander Konopek z Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Naodowego, przedstawiciele właz miejskich Miasta Sanoka, z zastępcą burmistrza Sanoka, Stanisławem Chęciem oraz przewodniczącym Rady Miasta Sanoka Zbigniewem Daszykiem, Wójt Gminy Iwkowa, Bogusław Kamiński, dr Jarosław Serafin z Muzeum Historycznego w Sanoku, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Kątów, Prezesi Stowarzyszenia Przyjaciół Podola w Tarnowie – Aleksandra Świderska i Andrzej Dudek i wielu innych zaproszonych na tę uroczystość gości z Kamieńca Podolskiego i Podola. Wśród nich był również Stanisław Nagórniak prezes Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego w Kamieńcu. Była również 91-letnia Pani Aniela Biela, córka przedwojennego strażnika KOP-u, jedyna dziś Polka żyjąca w Okopach Świętej Trójcy, odznaczona Krzyżem Zasłużonych przez prezydenta RP.

Młodzież kamieniecka, wystąpiła z programem recytatorskim, poświęconym osobie gen. M. Kątskiego.

Na zakończenie, wieczorową porą, większość przyjezdnych gości udała na spacer po pięknie oświetlonym Starym Kamieńcu i pobliskiej twierdzy kamienieckiej.

DSC_3946

 

materiały nadesłane 

02-12-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)