SANOK, KAMIENIEC PODOLSKI / PODKARPACIE. W ubiegłym tygodniu w Kamieńcu Podolskim, w katedrze łacińskiej, na Ukrainie dokonało się jedno z ważniejszych wydarzeń w dziejach rodu Kątskich, ale nie tylko, bo dotyczy dziejów ich historii. Odsłonięto pamiątkową tablicę w hołdzie Marcinowi Kątskiemu.
Był to jeden z największych polskich bohaterów – XVII-wieczny generał artylerii koronnej, kasztelan krakowski, generał ziem podolskich, wojewoda kijowski i krakowski, bohater wiktorii wiedeńskiej z 1683 roku, komendant twierdzy kamienieckiej. Tym samym zakończono pierwszy etap przywracania do pamięci i należnego miejsca naszej historii, wybitnej osobowości, która całym swoim życiem, działalnością, a także rycerską i patriotyczną postawą, bezspornie sobie na to zasłużyła.
Pomysł upamiętnienia postaci generała Kątskiego, narodził się już w grudniu 2015, w gronie członków rodu Kątskich, po tym jak w grudniu ubiegłego roku, Rada Gminy Iwkowej, na terenie której leżą rodowe Kąty, ogłosiła rok 2016 – „Rokiem Generała Marcina Kątskiego”.
W sierpniu bieżącego roku Stowarzyszenie Przyjaciół Kątów organizowało wycieczkę –rajd, śladami generała Kątskiego na Podolu: Kamieniec Podolski, Okopy Św. Trójcy, Chocim oraz zamek generała w Krzywczem. Podczas pobytu w Kamieńcu Podolskim, członkowie Związku Rodu Kątskich, wnieśli osobiście petycję do Ks. Bpa Leona Dubrawskiego, złożonej przez Prezesa Związku Alberta Kątskiego na ręce ks. Romana Twaroga, proboszcza katedry w Kamieńcu Podolskim.
Uroczystość rozpoczęła się godzinie 14-tej, uroczystą liturgią mszy św. w katedrze kamienieckiej p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła z udziałem ks. bp. Leona Dubrawskiego jako głównego celebransa, w asyście ks. bpa Jana Niemca, księdza Romana Twaroga, proboszcza katedry oraz ks. Tomasza Błaszczyka ze Zgromadzenia Księży Filipinów. Do mszy świętej posługiwali bracia Kątscy – Jakub i Bartosz, czytający liturgię słowa. Psalm śpiewany wykonała Agnieszka Tołoczyńska z Krakowa. O wyjątkowości liturgii i jej odświętnym charakterze świadczył również obrzęd ofiarowania, w którym brali udział składający dary, przedstawiciele młodych generacji Rodu Kątskich Maciej Babiarz, Michał Tołoczyński z Sanoka, bracia Piotrek i Paweł Zatwarniccy z Sanoka, liturgię ofiarowania czytał zaś Piotr Kątski z Lublina. Wzruszającą i pełną peanów na cześć generała Marcina Kątskiego wygłosił ks. bp. Jan Niemiec, sufragan kamieniecki.
Po zakończonej mszy świętej, biskupi wraz z pozostałymi kapłanami udali się procesją do XVI-wiecznej kaplicy Pocieszenia Najświętszej Marii Panny, gdzie ks. bp. Leon Maksymilian Dubrawski w asyście pozostałych kapłanów dokonał uroczystego poświęcenia i odsłonięcia wmurowanej w ścianę pamiątkowego epitafium.
Aktowi temu towarzyszyło, licznie przybyłe, grono zaproszonych gości z Kraju, członkowie Związku Rodu Kątskich, przedstawiciel Marszałka Województwa Podkarpackiego, dyr. Aleksander Konopek z Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Naodowego, przedstawiciele właz miejskich Miasta Sanoka, z zastępcą burmistrza Sanoka, Stanisławem Chęciem oraz przewodniczącym Rady Miasta Sanoka Zbigniewem Daszykiem, Wójt Gminy Iwkowa, Bogusław Kamiński, dr Jarosław Serafin z Muzeum Historycznego w Sanoku, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Kątów, Prezesi Stowarzyszenia Przyjaciół Podola w Tarnowie – Aleksandra Świderska i Andrzej Dudek i wielu innych zaproszonych na tę uroczystość gości z Kamieńca Podolskiego i Podola. Wśród nich był również Stanisław Nagórniak prezes Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego w Kamieńcu. Była również 91-letnia Pani Aniela Biela, córka przedwojennego strażnika KOP-u, jedyna dziś Polka żyjąca w Okopach Świętej Trójcy, odznaczona Krzyżem Zasłużonych przez prezydenta RP.
Młodzież kamieniecka, wystąpiła z programem recytatorskim, poświęconym osobie gen. M. Kątskiego.
Na zakończenie, wieczorową porą, większość przyjezdnych gości udała na spacer po pięknie oświetlonym Starym Kamieńcu i pobliskiej twierdzy kamienieckiej.
materiały nadesłane
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz