REKLAMA
REKLAMA

Sanok będzie miał własne kino plenerowe i scenę

SANOK / PODKARPACIE. Miasto poszerzy ofertę kulturalną dla mieszkańców i turystów nabywając kino plenerowe oraz scenę z wyposażeniem dźwiękowym i oświetleniowym. Administracją nowym sprzętem zajmie się Miejska Biblioteka Publiczna, która postarała się o korzystne dofinansowanie zakupów.

Dzięki staraniom Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku udało się pozyskać z ministerstwa nadspodziewanie wysokie dofinansowanie na zakup sceny wraz z wyposażeniem (75%), a wcześniej na organizację festiwalu czytelnictwa „TU CZY-TAM” (80%). Wisienką na torcie jest decyzja radnych miejskich o nabyciu kina plenerowego.

DBJesteśmy szczęśliwi, ponieważ to rzadkość, aby na tego typu projekty otrzymywać tak wysokie dofinansowanie. Biblioteka wychodzi ze swoją ofertą w przestrzeń miejską. Dziękujemy burmistrzowi oraz radnym za podjęcie decyzji o dofinansowaniu zadań – mówi Damian Biskup z Miejskiej Biblioteki Publicznej, współautor projektów.

Nie jest tajemnicą, że o przyznanie dofinansowania dla Sanoka z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zabiegał poseł ziemi sanockiej Piotr Uruski.

Scena będzie kosztować magistrat około 60 tys. zł (całkowita wartość to około 150 tys. zł), natomiast kino plenerowe 33 tys. zł. Miasto zabezpieczy środki na realizację tych inwestycji z nadwyżki budżetowej.

Kino plenerowe oraz scena poszerzą ofertę kulturalną miasta. Jak pokazał poprzedni rok, zainteresowanieTP kinem jest ogromne. Liczymy, że pierwsze projekcje odbędą się 26 sierpnia na zakończenie Sanockiego Lata Podwórkowego. Zaprosimy na film dla dzieci oraz dla dorosłych. W zależności od potrzeby, kino będzie funkcjonowało na Rynku, obiektach MOSiRu oraz przy budynku biblioteki. Cieszyć będzie również scena. 29 lipca zostanie ona zainstalowana na Rynku. Do tej pory musieliśmy płacić na wypożyczenie – mówi Tadeusz Pióro, burmistrz Sanoka.

W sezonie letnim scena będzie funkcjonować na stałe. W parze z kinem, mają wzbogacić kalendarz imprez. Odbędzie się wiele projekcji, występów i koncertów. Wyświetlane będą materiały promocyjne i reklamy sponsorów.

Do pomysłu i wniosku burmistrza o przydzielenie środków na kino plenerowe odnieśli się podczas XXII sesji, radni miasta Sanoka.

RKKino plenerowe ożywi centrum miasta w godzinach popołudniowych i wieczornych. Będzie atrakcją dla mieszkańców i turystów. Zachęci do odwiedzenia Rynku i okolic, wzbogaci ofertę kulturalną. Ta inwestycja przyniesie korzyści również prowadzącym w pobliżu działalność gospodarczą – mówi Ryszard Karaczkowski, przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki.

Podniesienie atrakcyjności samego Rynku, z pewnością wpłynie na wzrost obrotów działających tamJW podmiotów gospodarczych. Są w Polsce ośrodki, jak choćby Wrocław czy Zamość, w których restauratorzy fundują miastu różne gadżety – zaznacza radny Jan Wydrzyński.

JBTo jest bardzo dobry wniosek panie burmistrzu. Projekt jest znany od 10 lat. Kino plenerowe działało w Sanoku nie tylko w tamtym roku, ale już 8 czy 6 lat temu. Pytanie tylko, czy to jest teraz najważniejsza inwestycja dla mieszkańców Sanoka? Nie jestem do końca przekonany. Poza tym, nic nie wiemy na temat sposobu działania tego kina. Ile będzie kosztowała licencja? Nikt nie powiedział na ten temat ani słowa – mówił sceptycznie radny Janusz Baszak.

Nie chodzi o to, żeby po prostu postawić kino plenerowe, w którym trzy razy w roku wyświetli się filmy. Taki projektorj_osika2-255x300 wraz z ekranem daje wiele możliwości, otwiera drogę do realizacji wielu przedsięwzięć. W dobrych rękach, to jest wręcz narzędzie do zarabiania pieniędzy. Jeżeli na dużą imprezę kulturalną czy sportową pozyska się sponsora, to tego typu ekran może się wprost przełożyć na przychody. Uważam, że jeśli biblioteka ma pomysł na wykorzystanie kina, jest to bardzo dobry pomysł. Jest to jednorazowy wydatek, który może przynieść wiele korzyści – ocenia Jakub Osika, radny miejski.

Aktualnie, zadanie polegające na zakupie kina mobilnego jest w fazie przetargu. Włodarze mają nadzieję na oszczędności. Ewentualna rezerwa zostanie przeznaczona na zakup leżaków. Jak przekazuje burmistrz, koncesja na emisję jednego filmu to koszt do 1000 zł.

027

Foto: pokazyfilmowe.pl

21-07-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)