REKLAMA
REKLAMA

Skała oderwała się ze skarpy i spadła na drogę (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Ulewny deszcz, który padał w ostatni weekend przyczynił się do oberwania się sporego fragmentu skały ze skarpy pod Muzeum Historycznym. Skarpę trzeba zabezpieczyć, bo stwarza ona zagrożenie. Pytanie: skąd wziąć pieniądze?

– W poniedziałek urwał się fragment skały z wychodni piaskowcowej pod naszym zamkiem – relacjonuje Wiesław Banach, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku.
– Kamień spadając rozbił się na mniejsze fragmenty, ale część rumoszu przeleciała na drugą stronę ulicy. Na szczęście nikogo w tym czasie nie było na drodze.

Jak informuje dyr. Banach nic nie wskazuje na osuwanie się skarpy zamkowej. Jednak erozja daje o sobie znać. Co jakiś czas ze skały odrywają się mniejsze i większe głazy.

Powiadomiono o incydencie służby powiatowe. Po przeprowadzeniu wizji lokalnej urzędnicy powiatowi przekazali informację do Urzędu Wojewódzkiego i geologa powiatowego.
– Musimy szybko podjąć odpowiednie kroki, by zapewnić w tym rejonie bezpieczeństwo – podkreśla Michał Cyran, naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych Starostwa Powiatowego w Sanoku.

Muzeum Historyczne w zeszłym roku na własny koszt przeprowadziło pewne prace zabezpieczające na zboczu, jednakże nie dysponuje pieniędzmi, które pozwolą zabezpieczyć całą skarpę zamkową.
– To już przekracza nasze możliwości finansowe – podkreśla szef placówki.

Na temat zabezpieczenia stromizny muszą wypowiedzieć się eksperci.
– O dalszych poczynaniach będziemy na bieżąco informować – dodaje Michał Cyran.

– Chciałbym podziękować strażakom, którzy weszli na skarpę i usunęli zwietrzałe fragmenty skały, które mogłyby się oderwać i spaść – dyr. Banach nie zapomina o służbach, które są zawsze pomocne w takich sytuacjach.

16-08-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)