REKLAMA
REKLAMA

Zaproszenie na międzybrodzki odpust

Międzybrodzie – najmniejsza wioska w Gminie Sanok – pragnie zaprosić na doroczną imprezę promującą piękno naszej ziemi. Początki wioski sięgają wieku XIV, kiedy wymieniana jest w dokumentach z 1339 roku jako wieś królewska /villa regnis/.

Od ponad stu lat znakiem rozpoznawczym Międzybrodzia stała się maleńka, ale pełna uroku zabytkowa cerkiewka z przełomu XIX i XX wieku, z dużo starszym cmentarzem na skalnym brzegu Sanu i z charakterystycznym grobowcem Kulczyckich w kształcie egipskiej piramidy. Miejsce to przed kilku laty było prezentowane w tak znanym piśmie jak „National  Geografic”, a obecnie poprzez witryny internetowe nieomal każdy z dowolnego miejsca na świecie może zagościć tu, choćby na chwilę.

Przed 6 laty w roku 2010 obchodziliśmy uroczystość 500 lat Dobrej Nowiny w Międzybrodziu, bo z tego okresu /1510/ pochodzi pierwsza wzmianka o mieszkającym tu i płacącym podatki proboszczu międzybrodzkim. Na te uroczystości obok władz Gminy Sanok zostali zaproszeni duchowni obrządku wschodniego – z cerkwi prawosławnej, która była tu obecna do czasów unii brzeskiej /1596/ oraz bracia z kościoła greckokatolickiego, opiekujący się tym miejscem do ostatniej wojny. Ekumeniczna przeszłość mobilizowała nas do kolejnych spotkań między-religijnych w duchu św. Jana Pawła II czy obecnego papieża Franciszka i wspólnych modlitw o dar pokoju i pojednania narodów. Tak było  podczas odbywanych tu majówek przy wiejskiej kapliczce, dróg krzyżowych czy w okresie bożonarodzeniowym ekumenicznego kolędowania. Imprezy mają charakter kameralny, ale przez to mają swój urok, bo poprzez rozmowy i śpiewy możemy się bliżej poznawać i zaprzyjaźnić. Liczba uczestników rzadko przekracza 100 osób: obok mieszkańców Międzybrodzia i Trepczy gościmy  naszych przyjaciół z Białej Góry, Sanoka i innych miejscowości oraz delegacje zaprzyjaźnionych wspólnot wschodnich oraz z Kościoła Polskokatolickiego przybyłe wraz ze swymi duchownymi.

Data imprezy łączy się z odpustem – świętem patronalnym cerkiewki, jest nią Święta Trójca. Przed południem o godz. 9.30 odprawiana jest tu msza święta w liturgii kościoła rzymskokatolickiego, zaś po południu o godz. 15.00 rozpoczyna się część popularno-naukowa z prelekcją na temat sztuki sakralnej, podawane są informacje o aktualnych planach prac konserwacyjnych, zaś zgromadzeni duchowni różnych wyznań łączą się we wspólnej modlitwie o pokój na świecie. Następnie na zewnątrz zapalane jest ognisko, przy którym rozpoczyna się cześć artystyczna. Pani sołtys zaprasza gości do zajęcia miejsc na prostych ławkach ustawionych w kręgu. Jest to czas występów kapeli ludowej, zaprzyjaźnionych gości oraz wzajemnych rozmów  śpiewów przy ognisku. Sołtyska stara się ugościć każdego z uczestników nie tylko smaczną kiełbaską loretańskiej i najpiękniejszych pieśni maryjnych w wykonaniu Marka Dzioka, znanego sanockiego muzyka i kompozytora.

P.T. Wszystkich zainteresowanych klimatem spotkań podczas „Międzybrodzkiej ekumenii” serdecznie zapraszamy do udziału podczas kolejnej edycji w niedzielę 22 maja br. Początek spotkania o godz. 15. W razie deszczu z konieczności program będzie ograniczony do spotkania w cerkiewce.

Warto wiedzieć, że w wigilię Trójcy Świętej w sobotę 21 maja br. ożyją modlitwą również wnętrza starego kościoła w Trepczy. O godz. 19.00 odprawiona zostanie msza odpustowa w nawiązaniu do żywego tu i potwierdzonego świadectwami historycznymi kultu obrazu Trójcy Świętej w wieku  XVII i XVIII .  Po ponad 200 latach historia zatoczyła koło…

materiały nadesłane
Na zdjęciach:  Ekumeniczne drogi krzyżowe, kolędowania i majówki przy kapliczce św. Jana Nepomucena

foto nagłówek: archiwum / Gmina Sanok

17-05-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)