REKLAMA
REKLAMA

Gmina Zagórz odpowiada w sprawie składowiska w Średnim Wielkim

GMINA ZAGÓRZ / PODKARPACIE. W związku z publikacją „Czy w Gminie Zagórz powstanie największe składowisko śmieci w południowej części Podkarpacia? (FILM)” gmina Zagórz odpowiada. Prezentujemy pełną odpowiedź nadesłaną nam z urzędu gminy.

Jaka przyszłość składowiska odpadów komunalnych w Średnim Wielkim? Wyjaśnienia Urzędu Miasta i Gminy w Zagórzu.

W nawiązaniu do obszernego materiału filmowego pt. „Czy w Gminie Zagórz powstanie największe składowisko śmieci w południowej części Podkarpacia”, który ukazał się w dn. 21 lutego br. na łamach portalu internetowego Esanok.pl należy podkreślić, iż Gmina Zagórz nie prowadzi żadnych prac w kierunku rozbudowy składowiska w miejscowości Średnie Wielkie o kolejne kwatery. Perspektywy dalszego funkcjonowania tego obiektu zapisano w Wojewódzkim Planie Gospodarki Odpadami (WPGO) przyjętym przez Sejmik Województwa Podkarpackiego w styczniu 2017 r. Ujęta w tym dokumencie ewentualność rozbudowy wspomnianego tu składowiska może nastąpić nie wcześniej niż w roku 2024.

Decyzję w tej kwestii podejmować będą władze samorządowe przyszłych kadencji. Akces Gminy Zagórz do WPGO bynajmniej nie był podyktowany altruizmem wobec innych samorządów, ale troską o domowe budżety naszych mieszkańców. Nie uczestnicząc aktywnie w tworzeniu wojewódzkiego systemu gospodarki odpadami komunalnymi Gmina Zagórz skazywałaby się na rolę biernego petenta zdanego na łaskę lub niełaskę innych podmiotów.

Do tej pory z czterech zaprojektowanych kwater składowiska w Średnim Wielkim wybudowano dwie. Ich łączna pojemność została wykorzystana na poziomie ok. 60%, co daje ok. 80 000 metrów sześciennych do dalszego zagospodarowania. Postulowane przez niektórych natychmiastowe zamknięcie tego obiektu wiązałoby się z koniecznością zasypania tego ogromnego wykopu, co uwzględniwszy średnie ceny za wykopanie i transport jednego metra sześciennego ziemi tylko na odległość 1 km kosztowałoby ok 1,6 – 2 mln zł.

W tym wariancie likwidacji składowiska, nieuwzględniającym kosztów zakupu ziemi oraz jej plantowania i zagęszczania, nie ma możliwości pozyskiwania żadnych środków zewnętrznych, gdyż takowe dostępne są na rekultywacje zapełnionych instalacji, a nie na zasypywanie ich niewykorzystanych objętości.

W zaistniałej sytuacji Gmina Zagórz kierując się naczelną zasadą zrównoważonego rozwoju podejmuje działania zmierzające do optymalnego wykorzystania istniejącego potencjału składowiska w Średnim Wielkim.

Jerzy Zuba
UMiG ZagórzZOBACZ RÓWNIEŻ:

Czy w Gminie Zagórz powstanie największe składowisko śmieci w południowej części Podkarpacia? (FILM)

03-03-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)