REKLAMA
REKLAMA

INTERWENCJA: Remont ulicy Kołłątaja. Odpowiedź Urzędu Miasta

SANOK / PODKARPACIE. W ubiegłym tygodniu czytelnicy poinformowali nas o swoich zastrzeżeniach dotyczących jakości prac remontowych wykonywanych na ulicy Kołłątaja. Największe zaniepokojenie mieszkańców wzbudzał brak pełnych chodników, obskurna barierka oraz stare krawężniki tkwiące w ziemi. Publikujemy odpowiedź Urzędu Miasta.

„W odpowiedzi na maila z dnia 27.07.2017 r. w sprawie przebudowy ulicy Kołłątaja, uprzejmie informuję, że roboty drogowe prowadzone są zgodnie z opracowaną dokumentacja techniczną.

W budżecie na 2017 rok na przedmiotowe zadanie zaplanowano kwotę 140 000, 00 zł. Planowany termin zakończenia robót 31.08.2017 r. Zakres prac obejmuje wykonanie nowej nawierzchni z betonu asfaltowego na powierzchni ok. 1400 m2 (warstwa wiążąca 4 cm + warstwa ścieralna 4 cm) oraz ułożenie nowych krawężników od strony posesji.

Podczas wykonywanych prac został odsłonięty krawężnik od strony potoku, który znajduje się poniżej istniejącej rzędnej drogi. Nie będzie on rozbierany, ponieważ jest zespolony z istniejącymi barierkami oraz utrzymuje podbudowę ulicy od strony potoku. Na tym krawężniku, nie zostanie ułożona nawierzchnia bitumiczna, zostaną zamontowane nowe barierki ochronne (typu trzepak w kolorze biało-czerwonym) oraz zostanie wykonane pobocze z klińca.

Demontaż tych krawężników jest niemożliwy również dlatego, że znajdują się na terenie będącym własnością RZGW, co przedłużyłoby procedurę uzgadniania tych prac o kilka miesięcy, a tym samym pociągnęłoby konieczność wykonania zabezpieczenia dna i skarpy płytami np. typu JOMB. Taki zakres prac zwiększyłby koszt tej inwestycji o ok. 50%, wskutek czego ograniczyłoby zakres prac w innej części dzielnicy Posada, bowiem wielkość środków na dana dzielnicę jest określona w budżecie i nie może ulec zwiększeniu.

W dokumentacji technicznej nie przewidziano budowy chodnika, ponieważ na odcinku ok. 40,0 mb szerokość jezdni wynosi 5,0 mb (jest to szerokość dla jezdni dwukierunkowej). Wykonanie chodnika szerokości przynajmniej 1,5 m na tym odcinku, spowoduje zwężenie jezdni do 3,5 mb i należałoby wprowadzić ruch jednokierunkowy.

Do chwili obecnej, ul. Kołłątaja jest „dzikim” parkingiem dla osób korzystających z usług Przychodni Zdrowia. Parkujący stawiają swoje samochody wg własnego uznania, co powoduje utrudnienia w ruchu pojazdów.

Po przebudowie tego odcinka, inwestor wyznaczy miejsca parkingowe i wprowadzi „Strefę zamieszkania”, czyli znak D-40, co usprawni ruch samochodów, uniemożliwi ich parkowania w miejscach kolizyjnych, ograniczy ich prędkość do 20 km/h, jak również zapewni bezpieczeństwo dla pieszych.

Nadmieniam także, że Przychodnia Zdrowia ma w planach budowę parkingu dla pacjentów na swoim terenie (pierwsze działania zostały już poczynione poprzez wycięcie drzew). Bezpieczeństwo pieszych również zostanie zachowane, gdyż poruszać się oni będą istniejącym chodnikiem na terenie Przychodni.

Nad robotami drogowymi, z ramienia Urzędu Miasta czuwa Inspektor Nadzoru, który na bieżąco rozwiązuje pojawiające się problemy.

Urząd zapewnia, że zakres realizowanej inwestycji uwzględnia uwarunkowania techniczne występujące na tym terenie oraz zapewni bezpieczeństwo dla poruszających się pojazdów oraz pieszych poprzez wprowadzenie odpowiedniej organizacji ruchu po wykonaniu prac drogowych.”

Zastępca Burmistrza
Edward Olejko

WIĘCEJ O SPRAWIE:

INTERWENCJA: Stare krawężniki tkwiące w ziemi, obskurna barierka i brak chodnika. Czytelnicy mają zastrzeżenia do remontu na Kołłątaja (ZDJĘCIA)

01-08-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)