REKLAMA
REKLAMA

Jak przygotować auto na sezon jesienno-zimowy? Podpowiadamy

Okres jesienno-zimowy to zawsze wyzwanie dla każdego kierowcy. Aby zminimalizować ryzyko przykrych niespodzianek podczas codziennej eksploatacji, koniecznością jest odpowiednie przygotowanie auta. O czym należy pamiętać, by nawet najgorsze warunki pogodowe nie przeszkodziły w podróżowaniu?

Nagłe pogorszenie pogody stanowi dla wielu kierowców poważny problem. Dotyczy to przede wszystkim tych osób, które z przygotowaniem pojazdu do okresu jesienno-zimowego zwlekają na ostatnią chwilę lub… lekceważą znaczenie właściwego przygotowania samochodu.

Wymiana opon to dopiero początek

Zanim nastaną ujemne temperatury, trzeba wymienić opony – z letnich na zimowe. To konieczność podyktowana przede wszystkim kwestiami bezpieczeństwa.

Opony przeznaczone na sezon letni zupełnie nie sprawdzają się w warunkach zimowych – z uwagi na niedostosowanie bieżnika do zaśnieżonych czy oblodzonych ulic. Warto przy tym podkreślić, że różne są mieszanki gumowe, z których wykonywane są letnie i zimowe modele ogumienia.

Opony zimowe charakteryzują się:

  • inną budową bieżnika – taką, która pozwala skrócić czas hamowania na mokrej, zaśnieżonej i oblodzonej
  • specjalną mieszanką gumową – taką, która zachowuje swoją elastyczność nawet w ujemnych temperaturach.

Ponadto należy pamiętać, aby unikać mocowania opon letnich i zimowych na dwóch różnych osiach. Taka kombinacja nie zapewnia bowiem optymalnego poziomu bezpieczeństwa.

Jako że nie istnieje konkretna data, która nakazywałaby sezonową wymianę opon, eksperci zalecają zmianę ogumienia wówczas, gdy niższe temperatury (ok. 7oC) utrzymują się co najmniej kilka dni. Wtedy bowiem opony letnie tracą swoje właściwości związane m.in. z przyczepnością. W efekcie jazda staje się mniej bezpieczna – wydłuża się np. droga hamowania.

Zanim jednak zdecydujesz się na wymianę opon, należy sprawdzić stan ogumienia. Może się bowiem okazać, że opony zimowe są już mocno wyeksploatowane – do tego stopnia, że tracą swoje właściwości.

Kiedy należy zakupić nowe opony?

  • Gdy głębokość bieżnika jest mniejsza od 4 mm.
  • Gdy na oponach widoczne są pęknięcia i uszkodzenia.

Montując zupełnie nowe opony zimowe w samochodzie należy mieć świadomość, że ogumienie wymaga dotarcia. Pełne osiągi uzyskują dopiero po przejechaniu około 300 km.

Happy customer just bought a car

Ważny stan hamulców

Przygotowując auto do okresu jesienno-zimowego, warto odwiedzić serwis samochodowy w celu weryfikacji stanu układu hamulcowego. To szczególnie ważne z tego powodu, że kierowcy znacznie częściej wciskają pedał hamulca zimą niż latem. Dlatego należy koniecznie sprawdzić stan tarcz i klocków hamulcowych – po to, by układ ten nie zawiódł w najbardziej krytycznym momencie.

Istotne zawieszenie

Odwiedzając serwis samochodowy, warto sprawdzić także zawieszenie – ze szczególnym uwzględnieniem amortyzatorów. Należy bowiem mieć świadomość, że ich rola wcale nie ogranicza się wyłącznie do kwestii związanej z komfortem, tj. tłumieniem wstrząsów. Stan amortyzatorów wpływa na drogę hamowania. Jak podkreślają eksperci, zużyty amortyzator może przyczynić się do wydłużenia drogi hamowania nawet o 2 metry przy prędkości 50 km/h. W efekcie zwiększa się ryzyko wpadnięcia w poślizg czy utraty panowania nad kierownicą.

Uzupełnienie płynów eksploatacyjnych to konieczność

Przygotowując pojazd do okresu jesienno-zimowego, należy pamiętać o płynach eksploatacyjnych. Znaczenie ma nie tylko płyn hamulcowy, ale również odpowiedni poziom płynu chłodniczego. Niedopuszczalne jest stosowanie wody zamiast specjalnego płynu do chłodnicy. Woda, zamieniając się w lód w ujemnych temperaturach, zwiększa swoją objętość. W efekcie może to doprowadzić do rozsadzenia elementów układu chłodniczego.

Warto także pamiętać o wymianie płynu do spryskiwaczy – z letniego na zimowy. Ten drugi, z uwagi na dodatek alkoholu, nie zamarza. Dzięki temu pozwala utrzymać czystość szyb, poprawiając jednocześnie widoczność i bezpieczeństwo.

O czym jeszcze pamiętać?

Przy okazji wizyty w serwisie samochodowym, warto poprosić o szczegółową weryfikację stanu pojazdu i – w razie konieczności – naprawę usterek. Należy koniecznie sprawdzić stan oświetlenia, stan uszczelek oraz stan nadwozia.

Na pracach związanych z przygotowaniem auta do okresu jesienno-zimowego nie należy oszczędzać – nawet, jeśli rachunek wystawiony przez serwis samochodowy będzie wysoki. Korzystając z dostępnych produktów bankowych, można jednorazowy wydatek podzielić na ratalną płatność. Wystarczy skorzystać np. z usługi Comfort Pay dostępnej w ofercie Toyota Banku. To opcja, która pozwala uregulować należność wobec serwisu samochodowego w wygodnych ratach – spłacanych nawet przez okres 12 miesięcy. Wszystkie formalności można dopełnić bezpośrednio w Autoryzowanym Serwisie Toyoty.

artykuł sponsorowany
18-10-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook