REKLAMA
REKLAMA

KOMAŃCZA: Nie było milionowych strat. Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie niegospodarności wójta

KOMAŃCZA / PODKARPACIE. Prokuratura Okręgowa w Krośnie umorzyła śledztwo w sprawie niegospodarności wójta gminy Komańcza Stanisława B.

Jak informuje prokurator Beata Piotrowicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krośnie, postanowieniem z  29 grudnia minionego roku umorzono śledztwo w sprawie niegospodarnego działania w latach 2004-2010 wójta gminy Komańcza, które miało polegać na zawieraniu umów dzierżawy bez przetargów i po zaniżonej cenie, w wyniku czego doszło do strat w mieniu samorządu na kwotę około 1 mln zł.

Śledztwo w sprawie o przestępstwo z art. 296 par. 1 i 3 k.k. umorzono wobec stwierdzenia, iż czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego. Jak ustalono w toku prowadzonego śledztwa grunty były wydzierżawiane w dwojaki sposób. Jeżeli grunt był wydzierżawiony w drodze przetargu to wygrywała osoba, która zaoferowała najwyższą stawkę czynszu. Jeżeli natomiast grunty były wydzierżawiane bez przetargu, to czynsz był naliczany w oparciu o stawki ustalone w zarządzeniu wójta gminy – precyzuje Beata Piotrowicz.

umorzenie

Rzecznik zaznacza, że umowy dzierżawy były zawierane na czas określony. Natomiast naliczanie czynszu dzierżawnego było oparte o zarządzenie wójta Komańczy, do którego sporządzono załączniki, w których szczegółowo opisano stawki czynszu. Były one uzależnione od rodzaju użytkowania, położenia, a także przeznaczenia gruntów.

W tej sytuacji nie można przyjąć, aby gmina poniosła straty, gdyż czynsz dzierżawny był pochodną przeliczania areałów poszczególnych działek i stawki za grunt, co dawało kwotę czynszu za rok dzierżawy. Ponadto umowy były zawsze zawierane na czas określony i przewidywały możliwość podniesienia czynszu w czasie obowiązywania umowy, co zabezpieczało interes gminy – wyjaśnia Beata Piotrowicz.

Postanowienie o umorzeniu nie jest prawomocne.

ZOBACZ TAKŻE:

KOMAŃCZA: Wójt zgrzeszył niegospodarnością? Prokuratura bada sprawę niskiej dzierżawy działek gminnych

16-01-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)