REKLAMA
REKLAMA

KOMAŃCZA: Nie było milionowych strat. Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie niegospodarności wójta

KOMAŃCZA / PODKARPACIE. Prokuratura Okręgowa w Krośnie umorzyła śledztwo w sprawie niegospodarności wójta gminy Komańcza Stanisława B.

Jak informuje prokurator Beata Piotrowicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krośnie, postanowieniem z  29 grudnia minionego roku umorzono śledztwo w sprawie niegospodarnego działania w latach 2004-2010 wójta gminy Komańcza, które miało polegać na zawieraniu umów dzierżawy bez przetargów i po zaniżonej cenie, w wyniku czego doszło do strat w mieniu samorządu na kwotę około 1 mln zł.

Śledztwo w sprawie o przestępstwo z art. 296 par. 1 i 3 k.k. umorzono wobec stwierdzenia, iż czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego. Jak ustalono w toku prowadzonego śledztwa grunty były wydzierżawiane w dwojaki sposób. Jeżeli grunt był wydzierżawiony w drodze przetargu to wygrywała osoba, która zaoferowała najwyższą stawkę czynszu. Jeżeli natomiast grunty były wydzierżawiane bez przetargu, to czynsz był naliczany w oparciu o stawki ustalone w zarządzeniu wójta gminy – precyzuje Beata Piotrowicz.

umorzenie

Rzecznik zaznacza, że umowy dzierżawy były zawierane na czas określony. Natomiast naliczanie czynszu dzierżawnego było oparte o zarządzenie wójta Komańczy, do którego sporządzono załączniki, w których szczegółowo opisano stawki czynszu. Były one uzależnione od rodzaju użytkowania, położenia, a także przeznaczenia gruntów.

W tej sytuacji nie można przyjąć, aby gmina poniosła straty, gdyż czynsz dzierżawny był pochodną przeliczania areałów poszczególnych działek i stawki za grunt, co dawało kwotę czynszu za rok dzierżawy. Ponadto umowy były zawsze zawierane na czas określony i przewidywały możliwość podniesienia czynszu w czasie obowiązywania umowy, co zabezpieczało interes gminy – wyjaśnia Beata Piotrowicz.

Postanowienie o umorzeniu nie jest prawomocne.

ZOBACZ TAKŻE:

KOMAŃCZA: Wójt zgrzeszył niegospodarnością? Prokuratura bada sprawę niskiej dzierżawy działek gminnych

16-01-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)