REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Koniec z tułaczkami pacjentów? Duża szansa, że nocna i świąteczna opieka zacznie funkcjonować w szpitalu (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że za sprawą nowych przepisów, od lipca nocna i świąteczna opieka zdrowotna będzie świadczona w budynku sanockiego szpitala, w gabinetach lekarskich tuż przy SORze. Jak mówi dyrektor SP ZOZ, rozwiązanie to przyniesie wiele korzyści pacjentom, takich jak choćby dostęp do pediatrów.

Aktualnie nocną i świąteczną opiekę zdrowotną w Sanoku świadczy Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Acamar. Lekarze przyjmują pacjentów w przychodni przy ul. Jana Pawła II. Z kolei Szpitalny Oddział Ratunkowy mieści się przy ul. 800-lecia. Obie lokalizacje dzieli spora odległość, szczególnie z perspektywy starszych, schorowanych osób, które nie podróżują samochodami. Do naszej redakcji napływały sygnały pacjentów, którzy narzekali na funkcjonujący obecnie system, przytaczając sytuacje, w których z SORu kierowano ich do placówki POZ i na odwrót.

2

Henryk Przybycień – dyrektor sanockiego szpitala

Z punktu widzenia pacjenta, funkcjonujący obecnie system jest niezrozumiały. Teraz, to pacjent musi zdecydować czy udać się na SOR, czy do lekarza dyżurującego w ramach POZ. Tak nie powinno być. Jest to oczywiste, że pacjent nie posiada takiej wiedzy. Dlatego dochodzi do wielu nieporozumień i stąd ta niepotrzebna tułaczka chorych pomiędzy ul. Jana Pawła II a 800-lecia – mówi Henryk Przybycień, dyrektor SP ZOZ w Sanoku.

Pomysłem przeniesienia nocnej i świątecznej opieki do budynku szpitala zajmowano się już wcześniej, jednak podczas rozmów z przedstawicielami świadczeniodawcy nie osiągnięto kompromisu w tym zakresie.

Zlokalizowanie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w sanockim szpitalu to ogromna korzyść dla pacjentów, ponieważ daje to możliwość zapewnienia kompleksowej opieki – mówi Henryk Przybycień, zarządzający sanocką lecznicą. – Już jakiś czas temu proponowaliśmy aktualnemu świadczeniodawcy nieodpłatne przeniesienie usługi do budynku szpitala, ale niestety ze względów od nas niezależnych to nie nastąpiło. Z tego co wiem, istnieją obawy, że lekarze, którzy obecnie pełnią dyżury w ramach nocnej i świątecznej opieki, po zmianie lokalizacji zrezygnowaliby z pracy.

Wszystko wskazuje jednak na to, że sprawę ostatecznie rozwiążą odgórne przepisy przygotowywane przez ministra zdrowia.

Jeśli zaproponowane przepisy wejdą w życie, to od lipca nocna i świąteczna opieka zdrowotna będzie przy SORze. Już w tej chwili mamy gotowe pomieszczenia w których tego typu świadczenia zdrowotne można świadczyć. Dużą część kosztów stanowią wynagrodzenia personelu i lekarzy oraz opłacanie badań diagnostycznych. Na pewno byłoby nam łatwiej udźwignąć to finansowo, gdyby nocna i świąteczna opieka zdrowotna była realizowana przy SORze – wyjaśnia nasz rozmówca. – Rozmawialiśmy już wstępnie z lekarzami. Uważam, że jesteśmy w stanie własnymi siłami obsadzić dyżury. Myślę, że to byłoby dużą korzyścią, ponieważ mamy mocny zespół pediatrów, którzy mogliby przynajmniej częściowo obsadzić dyżury i przyjmować pacjentów.

2

Gabinety mieszące się tuż przy SORze są gotowe do przyjmowania pacjentów

Wcześniej na zmiany raczej nie ma co liczyć, ponieważ w trakcie aneksowania (w ostatnim czasie NFZ nie ogłaszał konkursów, tylko aneksował podpisane umowy), zmiana podmiotu świadczącego usługę nocnej i świątecznej opieki jest możliwa tylko w przypadku, kiedy realizator usługi zrezygnuje z wykonywania kontraktu.

Pomieszczenia przewidziane do realizacji świadczeń są gotowe, odebrane przez sanepid. Wszystko jest zapięte na ostatni guzik. Jedyne czego brakuje, to zatwierdzenia nowych przepisów.

Gdyby doszło do zmian, dyrektor sanockiego szpitala nie widzi problemu, aby lekarze, którzy aktualnie obsadzają dyżury NiŚOZ, od lipca przyjmowali pacjentów już w budynku szpitala.

Jesteśmy otwarci na lekarzy, którzy po zmianach chcieliby dyżurować w naszym budynku. Wszystkich przyjmiemy z otwartymi ramionami – zaznacza dyrektor Henryk Przybycień.

Przypomnijmy. W ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, pacjenci z gmin Besko, Bukowsko, Sanok, Tyrawa Wołoska, Zarszyn oraz miasto Sanok przyjmowani są od poniedziałku do piątku od 18.00 do 8.00, a także przez całą dobę w weekendy i święta w przychodni przy ul. Jana Pawła II 38 tel.: + 48 13 464 80 22. Świadczenia nocnej i świątecznej opieki lekarskiej są bezpłatne (dla osób ubezpieczonych) i udzielane bez skierowania. Dyżurujący w przychodni lekarz udziela porad: w warunkach ambulatoryjnych, w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych) oraz telefonicznie.

1

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że już od lipca przy sanockim SORze będzie funkcjonować nocna i świąteczna opieka zdrowotna.

19-01-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)