REKLAMA
REKLAMA

SZPITAL W SANOKU: Ostry dyżur pediatryczny przestał funkcjonować

SANOK / PODKARPACIE. W sanockim szpitalu nie funkcjonuje już weekendowy ostry dyżur pediatryczny. Jak mówi dyrektor placówki, został on wstrzymany ze względu na finanse, gdyż szpital nie otrzymywał rekompensaty z NFZ za świadczone usługi. Żałują szczególnie rodzice, którzy tak chwalili i doceniali wprowadzenie dyżuru pediatrów.

Ostry dyżur pediatryczny pierwszy raz obowiązywał w dniach 10-12 września ubiegłego roku. Rozpoczynał się w sobotę o godzinie 8:00, a kończył dokładnie 48 godzin później, a więc o 8:00 w poniedziałek. Już podczas inauguracyjnego weekendu, udało się pomóc 30 chorym dzieciom. W kolejnych, liczba ta niekiedy wzrastała dwukrotnie. W szpitalu szybko przekonano się, że decyzja o uruchomieniu pogotowia dla dzieci był słuszna, a potrzeby w tym zakresie wśród sanoczan są ogromne.

Wrześniowy projekt był pilotażem, ale liczba przyjmowanych pacjentów, zainteresowanie rodziców oraz zaangażowanie pediatrów sprawiło, że dyżur funkcjonował jeszcze w październiku, listopadzie i grudniu.

3

Przemysław Galej. Foto: archiwum Esanok.pl

Ten dyżur jest bardzo potrzebny i spełnił swoje zadanie – podkreślał na naszych łamach tuż po inauguracji dyżuru pediatrycznego Przemysław Galej, ordynator oddziału dziecięcego sanockiego szpitala, z którym próbowaliśmy się skontaktować, ale aktualnie przebywa on na urlopie.

2

Henryk Przybycień. Foto: archiwum Esanok.pl

Dyżur został wstrzymany ze względów finansowych. Szpital nie otrzymuje rekompensaty za udzielanie takich świadczeń, robiliśmy to z własnych środków. Dyżur pediatryczny jest potrzebny i powinien odbywać się w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Proponowaliśmy dyrekcji NZOZ Acamar, aby nieodpłatnie skorzystali z naszych pomieszczeń przy SORze, co pozwoliłoby uzyskać pacjentom dostęp między innymi do pediatrów, ale nie wyrażono na to zgody – wyjaśnia Henryk Przybycień, dyrektor SP ZOZ w Sanoku. – Lekarze zaapelowali o podwyżkę stawki dyżurowej, a ponieważ szpital nie posiada dodatkowych środków, to świadczenie zostało zawieszone. Dla naszej placówki, już przy dotychczasowych stawkach było to olbrzymie obciążenie. Rozmawiamy jednak z lekarzami i nie jest wykluczone, że dyżur pediatryczny wróci w lipcu w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, która zgodnie z planami ministra zdrowia może być przeniesiona do szpitala.

O jakich kwotach mowa? Ile w ujęciu miesięcznym kosztowało funkcjonowanie dyżuru?

Nie chciałbym tutaj mówić o kwotach, ponieważ poniekąd jest to tajemnica przedsiębiorstwa, ale mogę powiedzieć, że był to dla nas spory bagaż – uciął rozmowę o pieniądzach dyrektor szpitala.

Z nieoficjalnych informacji, do których udało nam się dotrzeć wynika, że mogło chodzić o to, że pracujący w warunkach SORu pediatrzy obstawiający weekendowe dyżury dla dzieci otrzymywali mniejsze stawki niż lekarze obsługujący ogólny SOR. Apel medyków o podniesienie uposażeń miał spotkać się z odmową. W efekcie dyrektor szpitala podjął decyzję o wstrzymaniu dyżuru. Trzeba tutaj zaznaczyć, że zaangażowanie lekarzy w cały projekt było bezdyskusyjne. Potwierdzeniem może być choćby fakt, że decyzję o uruchomieniu dyżurów podjęto na dzień przed ich wprowadzeniem. Ekstremalnie krótki czas na przygotowania nie przeszkodził w rozpoczęciu pomagania najmłodszym.

DB

Damian Biskup. Foto: archiwum Esanok.pl

Jako rodzic przekonałem się, że dyżur pediatryczny był doskonałym rozwiązaniem. Jest potrzebny szczególnie w okresie zimowym i wiosennym, kiedy dzieci chorują najczęściej. Jako radny będę zabiegał u dyrektora, ordynatora i kadry lekarskiej o przeprowadzenie rozmów, które mogłyby doprowadzić do reaktywacji dyżuru w najbliższym czasie. Pamiętajmy, że najprawdopodobniej od lipca nocna i świąteczna opieka zdrowotna zacznie funkcjonować przy SORze. Na dzień dzisiejszy nie mamy pewności, czy nowe przepisy nie zobligują świadczeniodawcy do zapewnienia dostępu do pediatrów. Dlatego uważam, że porozumienie jest konieczne – mówi Damian Biskup, członek zarządu powiatu sanockiego, który kilka miesięcy temu mocno zabiegał o utworzenie ostrego dyżuru dla dzieci w Sanoku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

SANOK: Koniec z tułaczkami pacjentów? Duża szansa, że nocna i świąteczna opieka zacznie funkcjonować w szpitalu (ZDJĘCIA)

1

20-01-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)