REKLAMA
REKLAMA

Wystawa malarstwa Pawła Wołczańskiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sanoku. Jutro wernisaż

SANOK / PODKARPACIE. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku zaprasza na otwarcie wystawy malarstwa Pawła Wołczańskiego. Wernisaż odbędzie się w dniu 17 maja 2017 r. o godzinie 17.00 w Galerii 20. Wystawę zobaczyć można do 17 czerwca 2017 r. w godzinach pracy biblioteki.


??????????????????????Paweł Wołczański
Urodzony w 1999 roku w Krośnie. Początkujący artysta, uczeń I LO im. Mikołaja Kopernika w Krośnie. Od 2014 roku stypendysta Programu Pomocy Wybitnie Zdolnym Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Zorganizował kilka wystaw indywidualnych: w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie (Zatrzymane, ułożone, 2014), w Galerii Sztuki w Rymanowie Zdroju (2013, 2016), w Galerii w Iwoniczu Zdroju (2015), w bibliotece I LO w Krośnie (2013, 2014, 2016); brał udział w wystawach zbiorowych: w Pałacu Prezydenckim (2016), w Galerii Abakus w Warszawie (2015, 2016, 2017), w Pałacu Kazimierzowskim UW (2015, 2016) oraz w Europejskim Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach (2016, 2017).

Marlena Makiel-Hędrzak o artyście

Wystawa Pawła Wołczańskiego pt. „Ciała” ujawnia przenikanie się dwóch sposobów tworzenia, intuicyjnego i intelektualnego.

Autor z jednej strony rozmyśla nad tematem, kompozycją i metodą wyrażania, z drugiej zaś daje się porwać intuicji, gestowi, odczuciu. Płótna te dotyczą psycho-somatycznej kondycji człowieka, gdzie ciało jest tylko pretekstem lub narzędziem do opowieści o wnętrzu duchowym.

Skończoność i ból wobec pragnienia nieskończoności – to graniczne odczucie jest obecne w strukturze prac.

Wydaje się, iż na palecie autora najczęściej gości błękit, skojarzony z subtelnym modelunkiem pozostałych warstw koloru, jego przestrzenność i lekkość nadaje postaci znamiona klasycznej proporcji pomiędzy tym co wyrażalne a tajemnicą obecności. Kandyński porównuje odcienie tej barwy do brzmienia instrumentów muzycznych, według artysty wspaniałe, głębokie odcienie błękitu przypominają niskie dźwięki organów.

Swoista dźwięczność tonacji warstwy malarskiej spotyka się w twórczości Pawła Wołczańskiego z charakterystycznym już quasi muzycznym gestem, niektóre obrazy noszą cechy pośpiesznie notowanej melodycznej frazy, będąc zapisem obecności w czasie.

1

źródło: materiały nadesłane

16-05-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)