REKLAMA
REKLAMA

„Bądźcie odważni, uczciwi, lojalni”. Ostatnia tegoroczna przysięga terytorialsów (FOTO)

REGION / PODKARPACIE. W niedzielę, 02 grudnia br. w Tarnobrzegu na Placu Bartosza Głowackiego odbyła się uroczysta przysięga wojskowa, spośród żołnierzy blisko 30 osób będzie służyło w 35. Batalionie Lekkiej Piechoty w Sanoku. W uroczystości udział wzięło wielu zaproszonych gości, parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, wojska, instytucji, duchowieństwa oraz organizacji kombatanckich, a w tym przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z Koła Tarnobrzeg i Koła Nisko-Stalowa Wola.


Uroczystości poprzedziła msza św. w Klasztorze oo. Dominikanów w intencji żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej pod przewodnictwem biskupa seniora diecezji sandomierskiej Edwarda Frankowskiego.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia przez dowódcę uroczystości ppłk. Tomasza Ponkiewicza meldunku o gotowości pododdziałów do przysięgi dowódcy 3.Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Dariuszowi Słocie.

Po podniesieniu flagi państwowej na maszt, odegraniu hymnu państwowego przez Orkiestrę Wojskową z Rzeszowa, wystąpił poczet sztandarowy, a następnie słowa roty przysięgi złożyło 147 żołnierzy 3.Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk Łukasza Cieplińskiego. Duszpasterskiego błogosławieństwa udzielił kapelan WOT ppor. Jerzy Skimina i proboszcz parafii prawosławnej w Sandomierzu ks. Marcin Chyl.

Po uroczystej przysiędze głos zabrał dowódca podkarpackiej brygady płk. Dariusz Słota, a także Wicewojewoda Podkarpacki Lucyna Podhalicz. Do uczestników uroczystej przysięgi wojskowej list napisali: Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński oraz Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Listy odczytali: w imieniu Marszała Sejmu RP- poseł na Sejm RP Rafał Weber a w imieniu Minister Obrony Narodowej -szef Szkolenia Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej płk Konrad Korpowski.

Wzruszającym momentem było przemówienie kpt. w st. spocz. Juliana Pawełka, Prezesa Zarządu Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, jakie skierował do nowo zaprzysiężonych żołnierzy 3.PBOT. Dziewięćdziesięcio-trzy letni Weteran AK, w imieniu swoim i kolegów, złożył żołnierzom gratulacje oraz przekazał słowa przesłania dla młodych pokoleń:

Dziś, podobnie jak my przed laty, podejmujecie się zobowiązań na całe życie dla dobra Ojczyzny. Gratuluję Wam i dziękuję, że podjęliście się służby Ojczyźnie, służby, która wymaga ciężkiej pracy. Bądźcie odważni i wytrwali w podjętych zobowiązaniach, w idei słów złożonej dziś przysięgi. Bądźcie uczciwi, lojalni i odpowiedzialni, w swoim postępowaniu kierujcie się dobrocią i mądrością, a wszystko to dla niepodległej Ojczyzny, dla obywateli, dla lokalnej społeczności, dla własnej rodziny i dla was samych.

***

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą. Stała obecność i bliskie relacje z lokalną społecznością to siła i największy atut „Terytorialsów”.

 

Zdjęcia: Paulina Lęcznar

por. Witold SURA
rzecznik prasowy
3.Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej
im. płk. Łukasza Cieplińskiego

04-12-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)