SANOK / PODKARPACIE. Czy są granice w spełnianiu marzeń? Izabela Kociuba udowadnia, że nie istnieją. Zapał, systematyczna, ciężka praca, wsparcie, a ponad wszystko pokazanie, że niepełnosprawność nie zamyka drzwi do samorealizacji i satysfakcji.
– Byłam na zajęciach, na których Iza prezentowała referat Muzykoterapia dla osób niepełnosprawnych – wspomina Ludmiła Komardin, pełnomocnik rektora ds. studentów niepełnosprawnych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku. – Dużo przykładów przywołała z własnego doświadczenia. Na koniec zgasiła światło, włączyła podkład muzyczny i usłyszałam piękne wykonanie „Ave Maria”. Nie uwierzyłam własnym uszom (światła nie było), że ta dziewczyna o drobnej sylwetce ma tak niesamowity i mocny głos. Musiałam wstać, włączyć światło i dopiero wtedy się przekonałam. Jej śpiew, jej głos… wywołały łzy w moich oczach. Izo, brawo Ty!
Izabela Kaciuba to studentka PWSZ w Sanoku. Ukończyła I stopień studiów licencjackich na kierunku praca socjalna, po czym podjęła studia magisterskie na tym samym kierunku. Urodziła się i mieszka w Lesku. Jest osobą niepełnosprawną, od urodzenia choruje na dziecięce porażenie mózgowe. Dzięki wielkiej determinacji i poświęceniu mamy i jej samej, a także ciągłej rehabilitacji, w wieku 10 lat zaczęła chodzić. Jednak choroba nigdy nie przeszkadzała jej w kształceniu i spełnianiu artystycznych pasji jakimi są muzyka i śpiew. Od najmłodszych lat Iza realizuje się artystycznie – pierwszy jej występ miał miejsce w 1996 roku na Ogólnopolskim Festiwalu dla Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski w Ciechocinku. Brała również udział w licznych koncertach i konkursach poezji śpiewanej i religijnej. W 2007 roku otrzymała wyróżnienie na Festiwalu w Ciechocinku. Występuje na koncertach obok wybitnych polskich śpiewaków, solistów Opery Śląskiej w Bytomiu, Opery Krakowskiej i artystów Krakowskiej Piwnicy pod Baranami. Ostatnio wystąpiła na XIII Festiwalu w Żarnowcu, gdzie zaśpiewała na scenie obok solistów Opery Lwowskiej. Ma w swoim dorobku nagrania dla polskiego radia i telewizji . Od kilku lat kształci się wokalnie w Prywatnej Szkole Wokalno-Aktorskiej w Krośnie pod kierunkiem Marka Wiatra, dyrektora szkoły, który tak mówi o swojej podopiecznej:
– Od kilku lat mam wielką przyjemność uczyć panią Izabelę śpiewu. Posiada ona nie tylko piękny głos, ale również dużą wrażliwość muzyczną i muzykalność. Jej profesjonalne podejście do zawodu, pracowitość i determinacja predysponują ją do jego wykonywania. Do zalet Pani Izabeli należą też skromność, uczciwość i wrażliwość na drugiego człowieka – są to cechy, które powinien posiadać każdy artysta.
A co mówią o Izie znani i poważani ludzie z branży muzycznej, którzy mieli okazję ją poznać ?
Bogdan Kurowski – solista Opery Śląskiej w Bytomiu: Izabela Kaciuba – młoda, utalentowana wokalistka, pełna pasji i wdzięku. Z pełnym zaangażowaniem pokonuje wszelkie codzienne trudności wynikające z przeciwności losu. Jej optymistyczne nastawienie do świata widać podczas każdego występu, kiedy to stara się przekazać jak najwięcej serdeczności i ciepła zgromadzonej publiczności. Jest przykładem osoby, która robi wszystko, aby spełnić swoje dziecięce marzenia.
Włodzimierz Skalski – solista Opery Śląskiej w Bytomiu: Jestem pełen podziwu dla młodej i szalenie sympatycznej kobiety, która z taką pasją realizuje swoje marzenia. Pani Izabela Kaciuba swój piękny liryczny sopran doskonali pod czujnym i życzliwym okiem prof. Marka Wiatra. Od wielu lat podziwiam jej artystyczną wrażliwość, pracowitość oraz otwartość i ciepło w kontakcie z publicznością.
Marek Czekała – dyrektor naczelny Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej: Izabela Kaciuba to młoda, wyjątkowa artystka obdarzona subtelną barwą głosu. Jest w pełni profesjonalną wokalistką, dla której operowanie głosem nie stanowi żadnej tajemnicy – wykorzystuje swój głos w sposób swobodny, a jednocześnie wyrafinowany. Bardzo dobrze operuje barwą, dostosowując ją do potrzeb konkretnej piosenki, przez co jej interpretacje przyciągają uwagę słuchaczy. Godny uwagi jest też fakt, iż artystka ta doskonale potrafi współpracować z zespołem czy też z orkiestrą. Zawsze przygotowana do prób, w sposób profesjonalny podchodzi do uwag dyrygenta, nie tracąc przy tym indywidualizmu wykonania. Uśmiechnięta i pogodna – a to czyni pracę z nią zawsze przyjemną i efektywną.
O tym, że nie są to puste słowa, można przekonać się na własne uszy:
Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za dalszy rozwój i spełnianie marzeń!
otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.