REKLAMA
REKLAMA

Marzenia są dla każdego! Iza udowodniła, że niepełnosprawność to nie koniec świata (FILM)

SANOK / PODKARPACIE. Czy są granice w spełnianiu marzeń? Izabela Kociuba udowadnia, że nie istnieją. Zapał, systematyczna, ciężka praca, wsparcie, a ponad wszystko pokazanie, że niepełnosprawność nie zamyka drzwi do samorealizacji i satysfakcji.

Byłam na zajęciach, na których Iza prezentowała referat Muzykoterapia dla osób niepełnosprawnych – wspomina Ludmiła Komardin, pełnomocnik rektora ds. studentów niepełnosprawnych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku. – Dużo przykładów przywołała z własnego doświadczenia. Na koniec zgasiła światło, włączyła podkład muzyczny i usłyszałam piękne wykonanie „Ave Maria”. Nie uwierzyłam własnym uszom (światła nie było), że ta dziewczyna o drobnej sylwetce ma tak niesamowity i mocny głos. Musiałam wstać, włączyć światło i dopiero wtedy się przekonałam. Jej śpiew, jej głos… wywołały łzy w moich oczach. Izo, brawo Ty!

Izabela Kaciuba to studentka PWSZ w Sanoku. Ukończyła I stopień studiów licencjackich na kierunku praca socjalna, po czym podjęła studia magisterskie na tym samym kierunku. Urodziła się i mieszka w Lesku. Jest osobą niepełnosprawną, od urodzenia choruje na dziecięce porażenie mózgowe. Dzięki wielkiej determinacji i poświęceniu mamy i jej samej, a także ciągłej rehabilitacji, w wieku 10 lat zaczęła chodzić. Jednak choroba nigdy nie przeszkadzała jej w kształceniu i spełnianiu artystycznych pasji jakimi są muzyka i śpiew. Od najmłodszych lat Iza realizuje się artystycznie – pierwszy jej występ miał miejsce w 1996 roku na Ogólnopolskim Festiwalu dla Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski w Ciechocinku. Brała również udział w licznych koncertach i konkursach poezji śpiewanej i religijnej. W 2007 roku otrzymała wyróżnienie na Festiwalu w Ciechocinku. Występuje na koncertach obok wybitnych polskich śpiewaków, solistów Opery Śląskiej w Bytomiu, Opery Krakowskiej i artystów Krakowskiej Piwnicy pod Baranami. Ostatnio wystąpiła na XIII Festiwalu w Żarnowcu, gdzie zaśpiewała na scenie obok solistów Opery Lwowskiej. Ma w swoim dorobku nagrania dla polskiego radia i telewizji . Od kilku lat kształci się wokalnie w Prywatnej Szkole Wokalno-Aktorskiej w Krośnie pod kierunkiem Marka Wiatra, dyrektora szkoły, który tak mówi o swojej podopiecznej:

Od kilku lat mam wielką przyjemność uczyć panią Izabelę śpiewu. Posiada ona nie tylko piękny głos, ale również dużą wrażliwość muzyczną i muzykalność. Jej profesjonalne podejście do zawodu, pracowitość i determinacja predysponują ją do jego wykonywania. Do zalet Pani Izabeli należą też skromność, uczciwość i wrażliwość na drugiego człowieka – są to cechy, które powinien posiadać każdy artysta.

iza-1

A co mówią o Izie znani i poważani ludzie z branży muzycznej, którzy mieli okazję ją poznać ?

Bogdan Kurowski – solista Opery Śląskiej w Bytomiu: Izabela Kaciuba – młoda, utalentowana wokalistka, pełna pasji i wdzięku. Z pełnym zaangażowaniem pokonuje wszelkie codzienne trudności wynikające z przeciwności losu. Jej optymistyczne nastawienie do świata widać podczas każdego występu, kiedy to stara się przekazać jak najwięcej serdeczności i ciepła zgromadzonej publiczności. Jest przykładem osoby, która robi wszystko, aby spełnić swoje dziecięce marzenia.

Włodzimierz Skalski – solista Opery Śląskiej w Bytomiu: Jestem pełen podziwu dla młodej i szalenie sympatycznej kobiety, która z taką pasją realizuje swoje marzenia. Pani Izabela Kaciuba swój  piękny liryczny sopran doskonali pod czujnym i życzliwym okiem prof. Marka Wiatra. Od wielu lat podziwiam jej artystyczną wrażliwość, pracowitość oraz otwartość i ciepło w kontakcie z publicznością.

Marek Czekała – dyrektor naczelny Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej: Izabela Kaciuba to młoda, wyjątkowa artystka obdarzona subtelną barwą głosu. Jest w pełni profesjonalną wokalistką, dla której operowanie głosem nie stanowi żadnej tajemnicy – wykorzystuje swój głos w sposób swobodny, a jednocześnie wyrafinowany. Bardzo dobrze operuje barwą, dostosowując ją do potrzeb konkretnej piosenki, przez co jej interpretacje przyciągają uwagę słuchaczy. Godny uwagi jest też fakt, iż artystka ta doskonale potrafi współpracować z zespołem czy też z orkiestrą. Zawsze przygotowana do prób, w sposób profesjonalny podchodzi do uwag dyrygenta, nie tracąc przy tym indywidualizmu wykonania. Uśmiechnięta i pogodna – a to czyni pracę z nią zawsze przyjemną i efektywną.

O tym, że nie są to puste słowa, można przekonać się na własne uszy:

Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za dalszy rozwój i spełnianie marzeń!

materiały nadesłane PWSZ Sanok

09-02-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)