REKLAMA
REKLAMA

Podkarpacie dla Niepodległej. Było muzycznie i patriotycznie (FOTO)

SANOK / PODKARPACIE. W ramach obchodów z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, powstał projekt pod nazwą Podkarpacie dla Niepodległej, którego organizatorem była Podkarpacka Fundacja Rozwoju Kultury.


Festiwal trwał od 5 do 10 listopada na terenie całego Podkarpacia. Wydarzenie odbywało się odpowiednio w Łańcucie, Krośnie, Sanoku, Rymanowie, Przemyślu, po czym zakończyło się uroczystą Galą Finałową w Ustrzykach Dolnych.

Każdorazowo Podkarpacie dla Niepodległej rozpoczynał występ pianistki – Aleksandry Szamockiej, która wykonała utwór Fryderyka Chopina Polonez A-dur. Po uroczystym otwarciu nastąpił element zaskoczenia, w którym zostały zgaszone światła, po czym rozpoczęła się krótka scenka wyreżyserowana przez Sławomira Woźniaka pt. „Ocalić od zapomnienia”. Publiczność miała okazję nie tylko obejrzeć spektakl, lecz także odczuć panujący nastrój zadumy i refleksji.

Drugą część widowiska poprowadził prof. Paweł Radziński, kompozytor i założyciel orkiestry kameralnej Accademia dell’Arco Chamber Orchiestra z Bydgoszczy.
Podczas koncertu można było obejrzeć wyświetlaną w tle prezentację multimedialną, stworzoną na podstawie archiwalnych fotografii dostarczonych ze zbiorów muzeum historycznego w Sanoku oraz osób, które zdecydowały się podzielić swymi rodzinnymi fotografiami. Zdjęcia pochodziły z okresu wojny i stanowiły wspaniałe dopełnienie wydarzenia. Publiczność miała okazję nie tylko wysłuchać utworów, ale również dowiedzieć się wiele o czasach, w których toczyła się wojna, działaniach, jakie przyczyniły się do wygranej na ziemiach Polskich, a także o ludziach, którzy żyli w tamtym okresie.

Publiczność w każdej miejscowości nagrodziła artystów wielkimi brawami. Podkarpacka Fundacja Rozwoju Kultury, jako główny organizator wydarzenia, pragnie z całego serca podziękować orkiestrze kameralnej Accademia dell’Arco Chamber Orchiestra pod dyrygenturą prof. Pawła Radzińskiego, pianistce – Aleksandrze Szamockiej, konferansjerowi i twórcy spektaklu – Jerzemu Machowskiemu, reżyserowi – Sławomirowi Woźniakowi, historykowi – Andrzejowi Romaniakowi, grafikowi – Bartoszowi Rejmakowi. Jesteśmy szczególnie dumni z młodzieży, która w ramach wolontariatu wzięła udział w projekcie utwierdzając nas w przekonaniu, że patriotyzm gości w sercach młodego pokolenia Polaków.

 

 

materiały nadesłane

16-11-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)