REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Koncerty znakomitych, uznanych w świecie artystów. Spotkania akordeonowe (PROGRAM)

Koncerty w ramach Jubileuszowych XX Międzynarodowych Spotkań Akordeonowych „Sanok 2018” pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

26.04.2018r. czwartek
Koncert Inauguracyjny:
Maciej Frąckiewicz i Orkiestra Kameralna Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Wandy Kossakowej w Sanoku pod dyrekcją Elżbiety Przystasz
Motion Trio

27.04.2018r. piątek
Koncert Kameralny:
Ivo Jedynecki – akordeon, Piotr Mazurek – wiolonczela,
Maciej Zimka – akordeon, Miłosz Mączyński – gitara,
Klaudiusz Baran – akordeon, bandoneon i Kwartet Smyczkowy „Con Affetto”.

28.04.2018r. sobota
Koncert galowy:
Koncert Laureatów
Duet akordeonowy Maciej Zimka – Wiesław Ochwat.

26.04.2018r. godz. 19:00
Koncert – MGOKiS Zagórz – Duet Maciej ZimkaWiesław Ochwat.

Planowani wykonawcy koncertów: to znakomici, uznani w świecie artyści, m.in. światowej sławy:

Maciej Frąckiewicz z orkiestrą Państwowej Szkoły Muzycznej w Sanoku, którego 2 płyty były nominowane do nagród Fryderyka, który dokona polskiego prawykonania Koncertu na akordeon i orkiestrę Jerzego Mądrawskiego. Jeden z koncertów pragniemy poświęcić pamięci prof. Włodzimierza Lecha Puchnowskiego, twórcy akordeonistyki polskiej.

Maciej Frąckiewicz jest zwycięzcą jednego z najbardziej prestiżowych konkursów akordeonowych na świecie – XX Międzynarodowego Konkursu „Arrasate Hiria” w Hiszpanii (2012). W 2013 roku otrzymał PASZPORT POLITYKI „za bardzo dojrzałe i wyraziste interpretacje muzyki współczesnej, i nie tylko. Za odwagę, ryzyko i konsekwencję. Za budowanie repertuaru. Za koncertowe kreacje, pobudzanie naszej wyobraźni i siłę przekonywania. Ponadto jest laureatem prestiżowych międzynarodowych konkursów akordeonowych w Polsce, Niemczech, Słowacji, Włoszech i Hiszpanii.

Ważną częścią jego działalności artystycznej jest ścisła współpraca z kompozytorami, takimi jak m.in: Krzysztof Penderecki (dokonał prawykonania jego utworu na akordeon i przygotował do druku w SCHOTT), Zygmunt Krauze, Dariusz Przybylski, Wojciech Blecharz, Jagoda Szmytka, Piotr Tabakiernik; dokonał prawykonania ponad 70 utworów, z czego większość jemu jest dedykowana. W 2012 roku został laureatem nagrody DAAD dla najlepszego zagranicznego studenta w HFM Detmold.

Otrzymał szereg stypendiów; w tym prestiżowe stypendium Ministra Kultury „Młoda Polska” na nagranie płyty z polską muzyką współczesną (w duecie z Magdaleną Bojanowicz). Płyta wydana przez Sarton była nominowana do Fryderyka w dwóch kategoriach: Album Roku – Muzyka Współczesna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. W 2014 ukazała się jego debiutancka płyta solowa (DUX) zawierająca utwory Bacha, Gubaiduliny, Francka, Tuchowskiego oraz premierowe nagranie Sinfonietty na akordeon Krzysztofa Pendereckiego, która została nominowana do Fryderyka 2015 w kategorii Recital Solowy. W czerwcu 2012 wystąpił jako pierwszy akordeonista w historii jako solista z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej (koncert dyplomowy UMFC).

Regularnie występuje na festiwalach w Polsce i za granicą (m.in. Warszawska Jesień, Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie, Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Festiwal Muzyczny w Łańcucie, La Folle Journee, Neue Horizonten w Hanowerze, Dwa dni i dwie noce nowej muzyki w Odessie, Kontrasty we Lwowie, Farinelli Festival w Andrii (Włochy), Musique au Leman w Thonon Les Bains (Francja), Latvian New Music Days w Rydze (Łotwa), Folefest w Lizbonie (Portugalia).

Maciej Frąckiewicz gra na instrumencie PIGINI NOVA, uważanym za najekskluzywniejszy na świecie.

Koncertujące na całym świecie słynne Motion Trio z Krakowa

Motion Trio – polskie trio akordeonowe, założone w 1996 roku przez Janusza Wojtarowicza – leadera i autora większości kompozycji, łączące w swej twórczości ogień muzyki o korzeniach wschodnioeuropejskich z lodowatą precyzją wielkich kompozytorów klasycznych. Pełna pasji i namiętności muzyka Motion Trio została doceniona przez współczesnych mistrzów, takich jak Michael Nyman, Wojciech Kilar, Krzysztof Penderecki, Bobby McFerrin czy Joe Zawinul.

Niezwykle oryginalne brzmienie, Motion Trio zawdzięcza autorskim kompozycjom artystów tworzących zespół, w głównej mierze leadera – Janusza Wojtarowicza oraz Pawła Baranka i Marcina Gałażyna.

Założony dwadzieścia lat temu zespół przeszedł swą artystyczną drogę od koncertów na ulicach Europy po największe koncertowe sale świata, m.in.: nowojorską Carnegie Hall, Barbican Center w Londynie czy wiedeński Konzerthaus.

Udział w koncercie Motion Trio wzbudza emocje równe koncertom Paganiniego i Metalliki, tak silny i ekscytujący w brzmieniu jest ich dźwięk, co najważniejsze, przy zachowaniu czystości brzmienia akordeonu: bez przetwarzania, bez udziału innych instrumentów, bez trików techniki. Artyści polegają jedynie na swojej doskonałej umiejętności gry na akordeonach, wyobraźni i talencie.

W zdumienie wprawia słuchaczy niepowtarzalne, bardzo oryginalne brzmienie, łączące w sobie minimal music, jazz, rock, folk, czyli „motion music” definiowane przez Janusza Wojtarowicza jako „muzyka, która poszukuje nowych dźwięków, nowych możliwości gry na akordeonie, nowego spojrzenia na niewykorzystany dotąd fascynujący instrument”.

Dwanaście albumów wydanych do tej pory przez Motion Trio zdobyło szerokie uznanie, zbierając pochwały i nagrody zarówno krytyków muzyki jazzowej jak i klasycznej. Motion Trio wystąpiło w czterdziestu krajach świata na wszystkich kontynentach.

Zespól gra na instrumentach Pigini Sirius Millenium, uważanych za najlepsze akordeony na świecie.

Duet Wiesław Ochwat – Maciej Zimka

Maciej Zimka – akordeonista i kompozytor, ur. 20.08.1989 roku w Krośnie. W 2013 roku ukończył z wyróżnieniem krakowską Akademię Muzyczną w klasie akordeonu ad. Janusza Patera, a w 2016 roku obronił doktorat na tejże uczelni.

Artysta jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów instrumentalnych, m.in.: I nagrody w XIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu (2004), I nagrody w I Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Wilnie (Litwa, 2005), I nagrody w XLII Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal (Niemcy, w duecie Cord AniMa
z Anną Trólką – skrzypce, 2010), I nagrody w VII Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Popradzie (Słowacja, w duecie Cord AniMa, 2012), III nagrody oraz nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie kompozycji Andrzeja Krzanowskiego w IV Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym im. Andrzeja Krzanowskiego w Czechowicach-Dziedzicach (2012) czy III nagrody w XLIX Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Castelfidardo (Włochy, w duecie z Wiesławem Ochwatem – akordeon, 2016).

W kręgu jego zainteresowań szczególne miejsce zajmuje muzyka współczesna – często prawykonuje nowe utwory napisane na akordeon, a w swoim repertuarze posiada szereg kompozycji twórców XX i XXI w.

Artysta koncertuje zarówno solo, jak i w zespołach kameralnych grając muzykę klasyczną, współczesną, jazz oraz piosenkę artystyczną w Polsce i za granicą, m.in.: we Francji, Niemczech, Słowacji, Stanach Zjednoczonych, Ukrainie, Wielkiej Brytanii czy we Włoszech. Ostatnio wystąpił z recitalami kameralnymi na XII Les Cles du Clasique w Saillagouse (2017, Francja) czy Międzynarodowym Święcie Tarasa Szewczenki pod patronatem Ministerstwa Kultury Ukrainy w Kijowie, Starobielsku i Siewierodonecku (2017, Ukraina).

Maciej Zimka jest również aktywnie działającym kompozytorem. Tworzy utwory zarówno na akordeon jak i na inne instrumenty i obsady kameralne, zajmuje się także kompozycją piosenek i utworów rozrywkowych. Jest laureatem m.in.: Grand Prix w VIII Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Sanoku (2017), II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim „…Kiedy myślę Ryszard Bukowski…” we Wrocławiu (2017) czy II nagrody w XXV Konkursie Kompozytorskim im. Adama Didura w Sanoku 2017. Jego utwory są wykonywane w na festiwalach oraz filharmoniach i innych salach koncertowych w Polsce i za granicą (m.in.: Niemcy, Słowacja, Ukraina, Litwa, Włochy, USA). Artysta tworzy również muzykę edukacyjną: jego kompozycje są również wykorzystywane w kształceniu w szkołach i wyższych uczelniach muzycznych.

zdjęcie poglądowe

zdjęcie poglądowe

Klaudiusz Baran – akordeon, bandoneon wraz z  Kwintetem smyczkowym „Con Affetto”

Klaudiusz Baran – polski akordeonista, bandoneonista, profesor sztuk muzycznych, od 2016 rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Urodził się w Przemyślu. W 1995 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Jerzego Jurka. Jest laureatem m.in. I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Katowice w 1993r., I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Castelfidardo (Włochy) w 1997r., I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Paryż w 1997r.

Uczestniczył w wielu festiwalach m.in. Festiwalu „Warszawska Jesień”, „Koncercie Roku” w galerii Porczyńskich w Warszawie, Bydgoskim Festiwalu Laureatów Konkursów Muzycznych, „Forum Lutosławskiego” w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Festiwalu Muzyki Współczesnej „Musica Polonica Nova” we Wrocławiu, Festiwalu „Musica Moderna” w Łodzi, Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Kragujevcu (Serbia), „Bajan i bajaniści” w Moskwie, „Brawo Maestro” w Kąśnej Dolnej, „Skrzyżowanie Kultur” w Warszawie, „Dialogu Czterech Kultur” w  Łodzi, „EXPO 2008” w Saragossie, Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Petersburgu, „Sezonie Kultury Polskiej” w Rosji, „Tango Festival Mundial de Baile” w Buenos Aires i wielu innych.

Jako solista współpracował z orkiestrami większości polskich filharmonii, m.in.: NOSPR, Orkiestra Polskiego Radia „Amadeus”, Sinfonietta Cracovia, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra AUKSO, „Capella Bydgostiensis”, Camerata Academia, „Vratislavia”. Dresdner Philharmoniker, Philharmonie Meinengen i szeregiem innych, pod batutą takich dyrygentów jak: Agnieszka Duczmal, Hector Guzman, Zsolt Hamar, Reinbert de Leeuw, Jerzy Maksymiuk, Jiři Malat, Charles Olivieri-Munroe, Michał Nesterowicz, Reinhard Petersen, Daniel Raiskin, Mirosław Skoryk. Stefanos Tsialis, Krzysztof Urbański. Lucas Vis, Tadeusz Wojciechowski, Ryszard Zimak.

Wspólnie koncertował z takimi artystami jak: Roby Lakatos, Ivan Monighetti, Julius Berger, Susana Moncayo von Hase, Krzysztof Jakowicz, Konstanty Andrzej Kulka, Tomasz Strahl, Andrzej Bauer, Michał Nagy, Vadim Brodski, Waldemar Malicki, Paweł Gusnar, Royal String Quartet i in.

Jest członkiem i założycielem takich zespołów jak: Tangata Quintet, z którym dwukrotnie był nominowany do Nagrody Fryderyk (2004, 2005), Machina del Tango i DesOrient.

Występuje solo, w zespołach kameralnych jak i z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych w Polsce, jak i poza granicami kraju — we Francji, Włoszech, Austrii, Ukrainie, Rosji, Hiszpanii, Czechach, Niemczech, Białorusi, Luksemburgu, Serbii, Słowacji, Litwie, Estonii, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Chinach, Szwajcarii i Argentynie.

Jest zapraszany jako wykładowca na międzynarodowe kursy interpretacji muzycznej (Polska, Francja, Serbia) i juror konkursów krajowych i międzynarodowych (Polska, Włochy, Słowacja, Serbia).
W 2003 roku ukazała się jego płyta nagrana dla wytwórni SonyClassical z solowymi i kameralnymi dziełami Astora Piazzolli, która otrzymała nagrodę Akademii Fonograficznej Fryderyk 2003 w kategorii „Najlepszy album — muzyka kameralna”.

Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, a także muzyki filmowej, teatralnej i rozrywkowej.

Odznaczony Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Żeński kwartet smyczkowy Con Affetto tworzą absolwentki krakowskiej Akademii Muzycznej. Zespół powstał w 2005 roku z inicjatywy wiolonczelistki Anny Podkościelnej-Cyz i od tej pory prowadzi ożywioną działalność artystyczną. Kwartet dysponuje szerokim, ciekawym i zróżnicowanym repertuarem, począwszy od muzyki klasycznej po rozrywkową, filmową, musicalową i współczesną. Członkinie zespołu, jako muzycy sesyjni systematycznie uczestniczą w licznych nagraniach płyt i koncertach zespołów polskiej sceny rozrywkowej.

Miłosz Mączyński – gitara
Piotr Mazurek – wiolonczela

Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Rady Miasta Sanoka i Powiatu Sanockiego oraz licznej grupy sponsorów, wstęp na wszystkie koncerty będzie bezpłatny!

materiały nadesłane

20-04-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)