REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Strzelnica kontenerowa przy Arenie! Nie lada gratka dla miłośników broni

SANOK / PODKARPACIE. W przyszły czwartek 18 stycznia w Sanoku przy Arenie stanie strzelnica kontenerowa. Miłośnicy militariów będą mieli okazję postrzelać z ostrej amunicji, zarówno z pistoletu jak i z karabinka. Ponadto w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sanoku zaplanowano część wykładową, podczas której wystąpi przedstawiciel Ministerstwa Obrony Narodowej i opowie o nowej formie służby wojskowej dla studentów.

Bezsprzecznie, największą atrakcją zarówno dla studentów, którzy będą uczestniczyli w tych wydarzeniach, jak i dla mieszkańców miasta, będzie Mobilna Strzelnica Ćwiczebna w Kontenerach, która przyjedzie do Sanoka z Tarnowa. Zostanie zainstalowana tuz obok Areny  Udział w treningu ogniowym to ciekawe doświadczenie, szczególnie, że w okolicy miasta trudno znaleźć podobne obiekty. Strzelnica składa się z dwóch lub więcej połączonych kontenerów, w których można prowadzić trening strzelecki na dystansie od 5 do 50 m. ze stałej i zmiennej linii ognia. Strefę strzelań zaprojektowano do bezpiecznego prowadzenia ognia z wykorzystaniem amunicji bojowej lub wskaźników laserowych.

Spotkanie będzie przede wszystkim okazją, aby spróbować strzelania zarówno z pistoletu, jak i z karabinka, a co najważniejsze, z ostrej amunicji – mówi ppłk Dariusz Brzeżawski, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Sanoku.

legia akad-1

To nie wszystko. Podczas czwartkowego spotkania zaplanowano część wykładową, gdzie swoje wystąpienie zaprezentuje przedstawiciel MON. Będzie skierowane ono do studentów sanockiej PWSZ i wyjaśni zasady funkcjonowania nowej formy służby wojskowej przeznaczonej specjalnie dla nich.  35 batalion lekkiej piechoty Sanok oraz 31 batalion lekkiej piechoty Rzeszów zaprezentują sprzęt wojskowy. Zainteresowani będą mogli skorzystać także ze stoisk informacyjnych przygotowanych przez WKU w Sanoku oraz 3. Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej.

To dobra okazja, aby zaprezentować czym jest właściwie Legia Akademicka. To pilotażowy program, zaś jego celem jest rozpowszechnianie podstawowej wiedzy i umiejętności wojskowych wśród studentów uczelni wyższych, zarówno cywilnych jak i wojskowych. W założeniu program ma dwa moduły: teoretyczny – w formie wykładów oraz praktyczny, polegający na 21-dniowym szkoleniu. Podczas pierwszego etapu adepci zdobywają wiedzę teoretyczną na temat Sił Zbrojnych RP, zasad zachowania się na polu walki, ale też kształtują kompetencje społeczne. Z kolei drugi etap opiera się o praktyczne wykorzystanie wcześniej zdobytej wiedzy, kładzie nacisk na działanie zarówno indywidualne, jak i zespołowe, a idąc dalej w korpusie podoficerów – uczy dowodzenia drużyną.

W skali kraju do takiego programu przystąpiło 57 uczelni wyższych, w tym 5 na terenie Podkarpacia. Trwają rozmowy, aby uruchomić go również w Sanoku.

Byłaby to możliwość dla studentów PWSZ, którzy wychodząc z jej murów, mogliby postawić pierwsze kroki na drodze do związania swojej przyszłości ze służbami mundurowymi – dodaje ppłk Brzeżawski.

Spotkanie rozpocznie się od godziny 13.00 w salach PWSZ, natomiast mobilna strzelnica będzie dostępna dla chętnych przez kilka godzin.

red.
foto nagłówek: zdjęcie poglądowe

plakat2

13-01-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)