REKLAMA
REKLAMA

SZPITAL SANOK: Dwie karetki i aparatura do masażu serca za okrągły milion (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Sanocki szpital wzbogacił się o dwie nowe karetki oraz nowoczesne zestawy do prowadzenia masażu serca Lucas. Sprzęt kosztował 1 mln złotych. Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart przyznała dofinansowanie sanockiej lecznicy. Pieniądze na inwestycję pochodziły z dotacji z budżetu państwa.

Od 17 stycznia do dyspozycji zespołów wyjazdowych pogotowia ratunkowego przy sanockim szpitalu, są dwie nowe karetki – jedna podstawowa, a druga tzw. „eska”. Pojazdy wyposażone są w 180-konne, dwulitrowe silniki, aby osiągały właściwe przyśpieszenie i prędkość, podczas dojazdu do docelowego miejsca interwencji.

Nasi kierowcy zostali przeszkoleni z obsługi tego samochodu, aby w trakcie pracy nie wystąpiły jakieś nieprzewidziane kłopoty. Wcześniej jeżdżono mercedesami, obecnie nowe ambulanse zostały stworzone na podbudowie volkswagena – mówi Janusz Bukład, kierownik sekcji transportu sanockiego szpitala.

Dodaje, że nowe pojazdy znacznie wzmocniły tabor pogotowia.

Aktualnie wszystkie samochody jakich używamy można określić jako nowe, najstarsze zostały wyprodukowane w 2012 roku. To przede wszystkim właściwe zabezpieczenie dla pacjentów. Nowe auta są sprawniejsze, mniej awaryjne, a także przyjazne dla środowiska. Koszt jednej karetki to około 450 tys. złotych – podkreśla rozmówca.

Warto przypomnieć, że do dyspozycji w pogotowiu jest cztery karetki. W tym jedna typu „S” – specjalistyczna. Z kolei pozostałe trzy są ulokowane na podstacjach: na Dąbrówce przy straży pożarnej, w Tarnawie i trzecia podstawowa w szpitalu.

9

To nie wszystko. Do dyspozycji szpitala są również karetki transportowe.

Starsze pojazdy nie są sprzedawane czy oddawane, a służą do transportu sanitarnego. Łącznie posiadamy trzy karetki transportowe – wylicza Janusz Bukład.

Sprzęt jakim obecnie dysponujemy to nowoczesne urządzenia, nowej generacji. Do tej pory w naszym systemie medycznym nie było aparatury ratującej życie takiej jakości – zaznacza.

Nowoczesne wyposażenie ambulansów pozwoli zespołom ratownictwa medycznego na sprawniejsze i bardziej efektywne ratowanie ludzkiego życia.

Wzbogaciły się one o dwa nowoczesne defibrylatory LIFEPAK 15, posiadające dodatkowe funkcje oznaczania poziomu saturacji i pomiaru ciśnienia tętniczego czy kapnometrii (czyli poziomu stężenia dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu przyp. red.). Przystosowane są również do stymulacji zewnętrznej serca oraz mają możliwość teletransmisji, to znaczy przesyłu zapisu EKG do ośrodka hemodynamiki. Sprzęt jest wytrzymały, trwały i poręczny, przystosowany do trudnych warunków w jakich nierzadko muszą pracować ratownicy medyczni, co znacznie ułatwia pracę – podkreśla Beata Pieszczoch, pielęgniarka koordynująca stacji pogotowia ratunkowego.

W wyposażeniu nowych karetek znalazły się także nowoczesne urządzenia do prowadzenia masażu serca – Lucas, na które wygospodarowano 100 tys. złotych.

To urządzenie do mechanicznej kompresji klatki piersiowej. Co ważne pracuje również podczas jazdy karetki. Wcześniej gdy ratownik manualnie wykonywał masaż serca, nie mógł tego robić podczas poruszania się ambulansu, gdyż było to niebezpieczne. Maszyna wykonuje uciśnięcia ze stałą częstotliwością i jednakową głębokością.  Można powiedzieć, że zastępuje ratownika w tej czynności, oszczędza on wówczas siły, a w tym czasie noże również zając się innymi czynnościami, jak chociażby podawanie właściwych leków czy intubowanie pacjentów – dodaje Beata Pieszczoch.

Podkreśla także, że Lucas świetnie sprawdza się szczególnie w zespołach dwuosobowych, gdy każda para rąk jest na wagę złota.

Zespoły ratownicze cieszą się także z innych, drobniejszych sprzętów, ale nieodzownych w codziennym działaniu. Wśród nich wymieniają chociażby nowiutkie nosze, specjalne podbieraki z tworzywa sztucznego do przenoszenia pacjenta, ssaki, pulsoksymetry, nowe, porządne plecaki. Co ważne na wyposażeniu karetek są też detektory, służące do pomiaru stężenia tlenku węgla, które zwiększają bezpieczeństwo samego zespołu ratowniczego.

Jedną z nowinek technologicznych jest też cyfrowy radiotelefon, jedyny tego typu sprzęt w sanockim szpitalu, do dyspozycji tych dwóch nowych karetek – uzupełnia Janusz Bukład.

Nowością w wyposażeniu karetek są też video rejestratory. Kamery utrwalają trasę przejazdu danego ambulansu, a razie potrzeby stają się dokumentacją chociażby w sytuacjach spornych.

26-01-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)