REKLAMA
REKLAMA

AKTUALIZACJA / BIESZCZADY: Już trzeci stopień zagrożenia lawinowego! (FOTO)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. W Bieszczadach ogłoszono drugi stopień zagrożenia lawinowego. To umiarkowany poziom, ale obfite opady śniegu czy silny, zmienny wiatr mogą dać się we znaki. Zagrożenie lawinowe dotyczy głównie stromych stoków, zagłębień terenowych oraz miejsc za przełamaniami terenu.

AKTUALIZACJA 11:30

Opis panującej w Bieszczadach sytuacji:

Intensywny opad śniegu i silny wiatr doprowadziły do wzrostu zagrożenia (opad w ciągu 3 dni 70 cm). Znaczne zagrożenie lawinowe występuje w miejscach gdzie bardzo silny i silny wiatr odłożył większe ilości śniegu i uformował tzw. deski śnieżne o znacznej grubości.Niebezpieczeństwo dotyczy stromych stoków, zagłębień terenowych oraz miejsc za przełamaniami terenu.Na części obszaru pokrywa stabilizowana przez nie przykrytą roślinność. Duża zmienność lokalna pokrywy śnieżnej, wzrost wraz ze wzrostem wysokości.Pokrywa zbudowana z kilku warstw śniegu przewianego z poprzednich opadów, cienkiej lodoszreni oraz ponad 70 cm warstwy śniegu przewianego z ostatnich opadów. Wierzchnie warstwy o umiarkowanej stabilności, w miejscach operacji wiatru twardsza warstwa słabo związana z poprzednią. Dodatkowym czynnikiem nie sprzyjającym stabilizacji jest niska temperatura poniżej -10 C. W górnych partiach połonin utrzymuje się nierównomierna pokrywa śnieżna, która kształtuje się na poziomie ok. 100 cm, w miejscach zawietrznych znacznie więcej. Warunki turystyczne bardzo trudne, szlaki zawiane z niewidocznym ich przebiegiem, w wielu miejscach utworzone zaspy. Prognozowane dalsze opady śniegu.

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Co konkretnie oznacza trzeci stopień?

Pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana na wielu stromych stokach

Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym wszystkim na wskazanych stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin.

Warunki w znacznej mierze niekorzystne. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia oraz posiadania bardzo dużej zdolności do lawinoznawczej oceny sytuacji. Należy unikać stromych stoków1 szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości.

foto: Ptakir/archiwum eSanok.pl

źródło: Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

04-01-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)