REKLAMA
REKLAMA

BIESZCZADY: Tłumy odwiedzają zagrodę żubrów w Mucznem. Rekord! (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. W tym roku licznik zamontowany w bramie pokazowej zagrody żubrów w Mucznem (Nadleśnictwo Stuposiany) wskazał 204,5 tysiąca osób, które odwiedziły to miejsce. W ciągu ponad sześciu lat istnienia było tu już ponad 862 tysiące turystów.

To kolejny rekord, bo w ubiegłym roku licznik odnotował 142 tys. wejść – poinformował Jan Mazur, nadleśniczy Nadleśnictwa Stuposiany. – Dla wielu ludzi pobyt w Mucznem jest doskonałą okazją, żeby żubry zobaczyć z bliska, w ich naturalnym środowisku. Obecnie w pokazowej zagrodzie w Mucznem przebywa 9 żubrów – 5 dorosłych i cztery urodzone w tym roku od maja do września. Dwa z nich już mają imiona nadane w drodze konkursu – Pumori i Pumoczek.

Ponad siedem lat temu do zagrody sprowadzono pierwsze żubry z Francji, Niemiec, Szwajcarii i krajów skandynawskich. Zdecydowana większość z tamtej grupy żyje już w stadach wolnościowych. Jedynie pochodzący z Niemiec Ksarius nadal pozostaje w zagrodzie jako cenny genetycznie reproduktor. Po wielomiesięcznej aklimatyzacji w Mucznem żubry są wypuszczane na wolność i dołączają do dzikich stad. Ich miejsce zajmują osobniki urodzone w zagrodzie albo sprowadzane do Polski z innych krajów.

Od 2012 roku zagrodę opuściło 19 osobników. Siedem z nich przesiedlono do doliny górnego Sanu. W ubiegłym roku zagrodę opuściło trzy jałówki: jedna trafiła do lasów na Chryszczatej, a dwie do doliny górnego Sanu. Teraz do wypuszczenia jest sześć żubrów, które już są odizolowane od ludzi i przebywają w aklimatyzacyjnej części zagrody. Być może trafią one do Rumunii, gdzie wraz z dzikimi osobnikami z Nadleśnictwa Lutowiska wzbogacą pulę genetyczną żyjących tam dzikich stad.

Według tegorocznych szacunków w Bieszczadach na wolności żyje przeszło 550 żubrów.

Tekst i zdjęcia: Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

źródło: RDLP w Krośnie

07-12-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)