REKLAMA
REKLAMA

Broń nie strzela sama! Szkolenia instruktorów wśród terytorialsów (FOTO)

REGION / PODKARPACIE. Terytorialsi z Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczęli szkolenie z podstawowych zasad bezpiecznego i sprawnego posługiwania się bronią palną przy użyciu ostrej amunicji.

W poniedziałek 1 kwietnia br. 31. Batalion Lekkiej Piechoty Rzeszów zainaugurował pilotażowe szkolenie dla przyszłych instruktorów bezpiecznego posługiwania się bronią palną. Zajęcia prowadzono są na strzelnicy „CEL” w Łańcucie 5 kwietnia.

Żołnierze pełniący Terytorialną Służbę Wojskową w pododdziałach brygady wyszli z propozycją przeprowadzenia zajęć z bezpiecznego i sprawnego posługiwania się bronią, gdyż z każdym rokiem służby chcą osiągać wyższy poziom wyszkolenia strzeleckiego i taktycznego. W związku z tym, że w naszej brygadzie posiadamy kilku instruktorów BLOS, zdecydowałem wyjść naprzeciw oczekiwaniom i przygotować dla każdego batalionu kadrę, która nabyte umiejętności przekaże Terytorialsom w swoich rejonach odpowiedzialności – mówił płk Dariusz Słota dowódca podkarpackiej brygady na inauguracji szkolenia.

 

***

Broń palna w rękach nieodpowiedzialnej, nie zachowującej zasad bezpieczeństwa osoby jest groźnym narzędziem. Każdy niewłaściwy ruch, może skończyć się tragicznie zarówno dla tej osoby jak i otoczenia. Przez lata w wojsku, policji słyszymy znane hasło – „broń raz w roku strzela sama”. Otóż nie jest to prawda, broń nigdy nie strzela sama, zawsze na jej końcu jest człowiek, który pociąga za spust.

Aby zapobiec wypadkom, wymyślono w Stanach Zjednoczonych zasadę SAFETY FIRST określającą cztery podstawowe zasady bezpiecznego posługiwania się bronią

.

Zasady te przyjęto także na naszym polskim poletku strzeleckim nazywając je w skrócie B.L.O.S., od słów Broń, Lufa, Otoczenie, Spust.

Broń – każdą broń należy zawsze traktować jako załadowaną
Lufa – powinna być skierowana tylko i wyłącznie w kierunku celu, kulochwytu, w powietrze lub pod kątem 45 stopni w ziemię
Otoczenie – zanim oddasz strzał sprawdź otocznie – czy nikt nie znajduje się na linii strzału
Spust – palec na języku spustowym połóż tylko wtedy kiedy oddajesz strzał, kiedy jesteś pewny celu w każdym innym przypadku palec trzymaj na szkielecie broni

Te cztery proste zasady mają najważniejsze znaczenie w bezpiecznym posługiwaniu się bronią i nimi musi kierować się każdy kto bierze broń do ręki.

***
Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej służy już ponad 19 tys. żołnierzy, w tym 16 tys. żołnierzy OT oraz 3 tys. żołnierzy zawodowych. Plany rozwoju formacji przewidują, że do końca 2019 roku w WOT będzie służyło 26 tys. żołnierzy. W styczniu 2019 roku formacja rozpoczęła trzeci rok funkcjonowania.

Zdjęcia: Anna Barowicz
por. Witold SURA
rzecznik prasowy
3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej
Im. płk. Łukasza Cieplińskiego

05-04-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)