REKLAMA
REKLAMA

GMINA SANOK: Pracownia Ginących Zawodów już działa (ZDJĘCIA)

MRZYGŁÓD / PODKARPACIE. W Mrzygłodzie, w gminie Sanok, od listopada funkcjonuje Pracownia Ginących Zawodów. Mieści się w odnowionym budynku, przy zabytkowym Rynku.

Sabina Tworek

Pomysłodawcą inwestycji jest Lokalna Grupa Działania Dolina Sanu

Pracownia wyposażona jest w piece i koła garncarskie, a także narzędzia, którymi dawniej posługiwano się do wyrabiania glinianych przedmiotów. To pierwsza tego typu atrakcja w powiecie sanockim.

W ubiegłą sobotę, 9 listopada, zakończyły się warsztaty z zakresu ceramiki i garncarstwa – mówi Paweł Wdowiak, prezes LGD Dolina Sanu. – W zajęciach wzięło udział 30 osób, które pracowały pod okiem instruktora. Z powstałych prac wkrótce zrobimy wernisaż.

Uczestnicy zajęć poznawali różne techniki lepienia w glinie oraz sposoby nakładania szkliwa. Następnie swoje prace wypalali w piecu. Podsumowaniem warsztatów była wycieczka do profesjonalnej pracowni garncarskiej.

Lokalizacja Pracowni Ginących Zawodów nie jest przypadkowa

Mrzygłód jest miejscowością leżącą w dolinie Sanu, która do okresu wojennego posiadała prawa miejskie, nadane przez króla Władysława Jagiełłę – tłumaczy Paweł Wdowiak. – Był to ważny punkt na mapie Polski, ośrodek handlu i rzemiosła. To właśnie w Mrzygłodzie i pobliskiej Tyrawie Solnej działało kilkadziesiąt przeróżnych warsztatów rzemieślniczych, w tym głównie garncarskich.

Jak zaznacza Paweł Wdowiak, pracownia być dostępna dla zwiedzających bezpłatnie. W planie są kolejne zajęcia.

Naszym zamysłem jest prowadzenie różnych warsztatów, szkoleń, głównie w ramach realizacji projektów, na które można otrzymać dofinansowanie, ale nie tylko – dodaje prezes Wdowiak. – Wśród uczestników pierwszego projektu zawiązała się grupa, która chce systematycznie się spotykać i rozwijać zdobyte na zajęciach umiejętności garncarskie.

W przyszłości członkowie LGD Dolina Sanu chcieliby również uczyć innych rzemiosł, głównie bibułkarstwa i wikliniarstwa.

 

foto: Agnieszka Ciepluch / Gmina Sanok

13-11-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)