REKLAMA
REKLAMA

Kolejni „terytorialsi” zaprzysiężeni. Do WOT dołączyło 90 żołnierzy (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Żołnierze po raz pierwszy przysięgali w Leżajsku na swój sztandar. – „… dziś Wy, wypowiadając słowa przysięgi, wstępujecie do 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Waszym mottem stają się słowa „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. Oznacza to że cały czas stoicie na straży bezpieczeństwa Waszych sąsiadów oraz błyskawicznie reagujecie na każde zagrożenia. To wielka odpowiedzialność, ale jestem pewien, że doskonale wywiążecie się ze złożonego zobowiązania. Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej to także możliwość rozwoju, zdobywania nowych kompetencji i umiejętności, realizowania swoich pasji” – napisał w liście do przysięgających żołnierzy na Podkarpaciu minister obrony narodowej.

W niedzielę 1 grudnia w samo południe na Placu Mariackim w Leżajsku odbyła się czwarta w tym roku a szesnasta z kolei przysięga żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. Po raz pierwszy na swój sztandar, który 27 września płk Dariusz Słota otrzymał z rąk Prezydenta RP – Zwierzchnika Sił Zbrojnych Andrzeja Dudy słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało 90 żołnierzy z Podkarpacia. Towarzyszyły im rodziny, parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, kombatantów oraz mieszkańców ziemi leżajskiej. Przysięgę żołnierzy – ochotników o godz. 11.00 poprzedziła uroczysta msza święta w Bazylice Zwiastowania NMP w Leżajsku.

Tuż obok centralnych obchodów można było zobaczyć sprzęt wojskowy (quady, motocykle, sprzęt noktowizyjny oraz broń snajperską) będący na wyposażeniu Podkarpackiej Brygady, który zaprezentowali żołnierze pełniący Terytorialną Służbę Wojskową. Ponadto wystawiono stoisko promocyjne, gdzie można było porozmawiać o nowo tworzonej formacji, jak też o tym, jak szkolą się terytorialsi w czasie ćwiczeń rotacyjnych i zintegrowanych.

Przysięga wojskowa była zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego, które tym razem odbyło się na obiektach szkoleniowych w Rzeszowie. Pod okiem doświadczonych instruktorów żołnierze – ochotnicy uczyli się praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii. „Szesnastka” to dopiero początek zmagań szkoleniowych. Już w następnym miesiącu żołnierze rozpoczną ćwiczenia rotacyjne w systemie weekendowym przynajmniej raz w miesiącu w wymiarze dwóch dni szkoleniowych. Pełny cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa trzy lata i jest podzielony kolejno na etapy szkolenia indywidualnego, specjalistycznego i zgrywającego.

Uroczystości towarzyszyła asysta honorowa wystawiona przez 3. Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej, im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. Równie pięknie na przysiędze podkarpackich terytorialsów zaprezentował się Szwadron Kawalerii Ochotniczej w barwach 20. Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego pod dowództwem rotmistrza kawalerii ochotniczej Pawła Guzego. Oprawę muzyczną uświetniła Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. Dowódcą brygady jest płk Dariusz SŁOTA. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą. Stała obecność i bliskie relacje z lokalną społecznością to siła i największy atut żołnierzy WOT. Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służy prawie 23 tys. żołnierzy.

kpt. Witold SURA
rzecznik prasowy 3.Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego

zdjęcia: 3.PBOT

źródło: materiały nadesłane

02-12-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)