REKLAMA
REKLAMA

MIĘDZYBRODZIE: Ławeczka z JPII na 100 urodziny papieża Polaka

MIĘDZYBRODZIE / PODKARPACIE. W Międzybrodziu zrodził się pomysł, aby uczcić 100. rocznicę urodzin papieża Polaka w wyjątkowy sposób.

Jedną z propozycji uczczenia w tej najmniejszej miejscowości Ziemi Sanockiej obchodów 100-lecia Niepodległości Polski oraz zbliżającego się Jubileuszu 100-lecia urodzin Jana Pawła II, stała się „Ławeczka z JPII”. Jej lokalizację planuje się obok kamiennego głazu na tle historycznego wzgórza „Horodyszcze”, kryjącego relikty najstarszego Sanoka, gdzie przypominać nam będzie naszego Wielkiego Rodaka, który modli się na różańcu, patrzy przyjaźnie na piękną cerkiewkę, odpoczywając w otoczeniu międzybrodzkiej fauny i flory. Będzie to nawiązanie do Jego niezwykłego ukochania piękna polskiej przyrody, spływów kajakowych oraz licznych wędrówek w góry, także w bliskie Jego sercu Bieszczady i Beskid Niski.

„Ławeczka z JPII” będzie również artystycznym dopełnieniem wielkiego dzieła duchowego, jakim stała się bezsprzecznie budowana od blisko 10 lat jedność uczniów Chrystusa pod hasłem „Ekumenii Międzybrodzkiej”. W bezpośrednim sąsiedztwie cerkiewki rosną od kilku lat jej żywe atrybuty – dąb „Jan Paweł II” oraz krzyż jerozolimski z bukszpanu nawiązujący do odkrytych na pobliskim wzgórzu „Horodyszcze” (zwanym „Fajką”), znaków wiary sprzed 900 lat. Plac przy cerkiewce jest chętnie odwiedzany przez wielu pieszych, rowerzystów i zmotoryzowanych mieszkańców miasta oraz bliższej i dalszej okolicy. Przybywają tu spragnieni piękna krajobrazu, ale także i ciszy, którą „zakłóca” jedynie szum płynącego Sanu i śpiew ptaków gnieżdżących się nad jego brzegami.

Termin realizacji tego zadania został wyznaczony na 100-lecie urodzin Jana Pawła II, które przypada 18 maja przyszłego roku. Najważniejszym jego elementem jest odlew postaci naszego Wielkiego Rodaka siedzącego na ławeczce, kamieniu, czy też pniu i wypoczywającego w bliskości malowniczej cerkiewki. Pracownia rzeźbiarsko-odlewnicza „Arkada”, po zatwierdzeniu projektu, szybko uwinęła się z zadaniem i od kilku dni papieska figura znalazła tymczasowo swoje miejsce we wnętrzu międzybrodzkiej świątyni. Uczestnicy niedzielnych Mszy z zaciekawieniem oraz radością przypatrują się niezwykłemu Gościowi, którego charakterystyczną postać już na zawsze zatrzymali w swojej pamięci, nazywając się dumnie „pokoleniem JPII”.

Wykonawca odlewu, na podstawie swoich doświadczeń twierdzi, że łatwiej się zbiera środki, gdy donatorzy widzą efekt końcowy. Teraz rozpocznie się zbiórka funduszy na pokrycie kosztów całego przedsięwzięcia, które sięgnie kwoty 10 tysięcy złotych. Najbliższy czas pokaże na ile, liczące kilkanaście rodzin Międzybrodzie, podoła temu zadaniu i czy liczni jego sympatycy, chętnie tu wypoczywający zechcą wesprzeć realizacje tego przedsięwzięcia. Gdyby brakło chętnych wykonawca zgodził się odebrać figurę bez dodatkowych roszczeń.

Wszyscy słyszeliśmy o licznych wakacyjnych wyprawach i wielkiej miłości naszego Wielkiego Rodaka do wypoczynku na łonie przyrody. Co prawda do Międzybrodzia nigdy nie dotarł, ale kilkukrotnie jako Biskup czy Kardynał z Krakowa nawiedzał nasze Bieszczady i Beskid Niski. Ostatni raz przebywając w szałasie w Pastwiskach koło Odrzechowej, w sierpniu 1978 roku, otrzymał wiadomość o śmierci ówczesnego papieża Pawła VI i szybko wyjechał stąd do Krakowa, a później do Rzymu na jego pogrzeb oraz konklawe. Jeszcze we wrześniu tegoż roku przybył do Starej Wsi na uroczystości odpustowe, a miesiąc później, po nagłej śmierci Jana Pawła I i kolejnym konklawe, 16 października 1978 roku cały świat obiegła sensacyjna wiadomość: Habemus Papam!!! Krakowski kardynał Karol Wojtyła przyjął imię Jana Pawła II. Na Podkarpaciu znów pojawił się po kilkunastu latach – wielu ze starszych zachowało w pamięci czerwcowe spotkania w Rzeszowie oraz Przemyślu w 1991 roku, a zwłaszcza w pobliskiej Dukli i Krośnie w 1997 roku. Wciąż w naszych uszach brzmią jego słowa o miłości ojczystej ziemi, tak hojnie ubogaconej przez Stwórcę w piękne góry, rzeki, jeziora i morskie plaże Bałtyku. Jan Paweł II nie ukrywał, że nasz podkarpacki zakątek – Bieszczady i Beskidy – w jego sercu zajmował szczególne miejsce. Niech ta myśl towarzyszy wszystkim, którzy mamy nadzieję, przysiądą wkrótce obok Jana Pawła II w międzybrodzkiej strefie ciszy. Ta szczególna bliskość oraz bezpośredniość naszego Wielkiego Rodaka zadecydowała o takiej a nie innej formie Jego upamiętnienia – podczas bowiem swego długiego Pontyfikatu nie tyle pouczał, co słuchał, a przede wszystkim kochał Boga i każdego Człowieka. I o tym muszą pamiętać wszyscy tu przybywający. To przesłanie duchowe będzie naszym – wcale niełatwym do realizacji – zadaniem. Możemy jednak liczyć na Jego pomoc, wszak z okien Domu Ojca spogląda na nas i nam błogosławi.

Każdy może wspomóc inicjatywę!

 

Walutą pozwalająca na realizację zadania będą tzw. „Karolki”. Wkrótce zostaną przygotowane pamiątkowe cegiełki o nominałach: 5 – 10 – 20 – 50 – 100 „Karolków”. Te najniższe z myślą o najmłodszych, którzy choć nie pamiętają Jana Pawła II, z pomocą rodziców chcą również mieć swój udział w powstającym dziele. Ewentualne wpłaty na konto bankowe z dopiskiem „Ławeczka z JPII”
PBS O/Sanok 22 8642 0002 2001 0072 3169 0001

 

(pr)

07-08-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym: