REKLAMA
REKLAMA

Nie było szans na uratowanie życia Klaudii. Umorzono sprawę śmierci na brzozowskiej porodówce

BRZOZÓW, RZESZÓW / PODKARPACIE. Po dwóch latach umorzono sprawę śmierci 18-latki na oddziale położniczym brzozowskiego szpitala. – Oceniono, że nie było możliwości  uratowania życia pokrzywdzonej  z uwagi na dynamikę i ciężkość przebiegu schorzenia – przytacza fragment opinii biegłych prokurator Mariusz Chudzik z Prokuratury Regionalnej w RzeszowieRodzina zmarłej Klaudii już złożyła zażalenie na postanowienie prokuratora.

Do tragedii doszło w marcu 2017 roku w szpitalu w Brzozowie. Młoda kobieta, 18-latka z jednej z podbrzozowskich miejscowości, zmarła po porodzie. Rodzina dziewczyny miała obiekcje co do opieki nad zmarłą. Zarzucała personelowi medycznemu opieszałość i brak reakcji na sygnały, że z Klaudią dzieje się coś niedobrego.

Przypomnijmy, że sekcja zwłok kobiety wykazała wówczas, że bezpośrednią przyczyną zgonu był zator płucny. Z kolei w jaki sposób powstał – to było przedmiotem śledztwa. Miało ono dać także odpowiedź, czy doszło do jakichkolwiek zaniedbań ze strony personelu medycznego.

Śmiercią młodej matki najpierw zajęła się Prokuratura Rejonowa w Brzozowie, potem przejęła ją Prokuratura Okręgowa w Krośnie. Finalnie śledztwo prowadziła Prokuratura Regionalna w Rzeszowie. W minionym tygodniu otrzymano ostateczne opinie biegłych, na podstawie których sprawę umorzono.

Prokurator kierował się głównie opinią biegłych. W sprawie byli powołani specjaliści z zakresu kardiologii, ginekologii i anestezjologii. Stwierdzili, że działanie lekarzy i położnych zajmujących się tą pokrzywdzoną, było należyte i zgodne z obowiązującymi w kraju standardami postępowania, a reakcja na zgłaszane  dolegliwości była natychmiastowa, podejmowana niezwłocznie, prawidłowa oraz zgodna z aktualną wiedzą medyczną. Oceniono, że nie było możliwości  uratowania życia pokrzywdzonej  z uwagi na dynamikę i ciężkość przebiegu schorzenia – mówi prokurator Mariusz Chudzik, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie.

Rzecznik nie podaje szczegółów opinii, z uwagi na informacje medyczne dotyczące szczegółowego opisu schorzenia 18-latki.

Bliscy zmarłej już złożyli zażalenie na postanowienie prokuratury, które rozpozna sąd właściwy dla miejsca zdarzenia, czyli Sąd Rejonowy w Brzozowie.

 

O tej sprawie informowaliśmy tutaj:

Przyczyną śmierci 18-latki była zatorowość płucna. Śledztwo będzie kontynuowane w Rzeszowie

Tragedia na brzozowskiej porodówce. Ojciec 18-latki: Klaudia bała się porodu

Jutro sekcja zwłok 18-latki, która zmarła na porodówce. Jest śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci

AKTUALIZACJA: 18-latka zmarła na porodówce w Brzozowie. Jest postępowanie w prokuraturze

 

Paulina Ostrowska-Reizer

 

12-02-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)