REKLAMA
REKLAMA

Płonąca pasieka! Tylko tak można zniszczyć chorobę (FOTO)

GMINA BUKOWSKO / PODKARPACIE. Strażacy ochotnicy z Pobiedna interweniowali w związku z przykra sytuacją. Musieli spalić cała pasiekę w okolicy dawnej Ratnawicy w gminie Bukowsko. Została ona opanowana przez zgnilec amerykański.

Dziś (16 lipca przyp. red.) o godzinie 10:10 wyjeżdżamy do zabezpieczenia działań polegających na spaleniu pasieki w miejscowości Ratnawica. W pasiece odnotowano przypadek zgnilca amerykańskiego pszczół, dlatego została ona celowo spalona pod okiem weterynarzy. Jest to jedyny sposób walki z tą chorobą – relacjonują strażacy-ochotnicy z OSP Pobiedno.

Czym jest zgnilec amerykański? To wysoce zaraźliwa choroba bakteryjna czerwia. Gdy stężenie cukrów w jelicie prostym larwy obniży się poniżej 2,5%, kiełkują endospory i pojawiają się postacie wegetatywne (z stanu uśpienia przechodzą w tryb aktywny), eddospory bardzo szybko się mnożą uszkadzając ściany jelita w skutek czego larwa zamiera.
– Przyczyną spadku stężenia cukru w jelicie jest nadmierna ilość czerwiu, a brak pożytku. Ważna w tym wszystkim rola pszczelarza, aby odpowiednio dokarmiał pszczoły – informuje Stanisław Kaczor, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sanoku.

Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy pszczelarz opróżnił ul, rośliny już przekwitły, zostały wykoszone, lub po prostu nie ma spadzi.

Jedyną metodą zwalczania choroby, jest likwidacja rodzin pszczelich poprzez ich spalenie. – Pszczoły są w sposób humanitarny zabijane, a następnie razem z ulem spalone – dodaje nasz rozmówca.

Problem z tą chorobą pojawił się w naszym powiecie we wrześniu 2017 roku. Wtedy też w gminie Bukowsko, odnotowano pierwsze ognisko choroby. Jednocześnie, w promieniu 6 km wyznacza się OBSZAR ZAPOWIETRZONY. Zamontowanie stosownych tablic, leży w obowiązku włodarza gminy, którego teren dotyczy.

foto: OSP Pobiedno

 

Przeczytaj więcej o tej groźnej chorobie pszczół:

Panuje zgnilec amerykański pszczół. Wyznaczono kolejne obszary zapowietrzone

17-07-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)