REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Bobry powaliły olbrzymie drzewo. Trzeba uważać! (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Bobry wystrugały „na ołówek” potężne drzewo, które w końcu spadło do Sanu. Wszystko w miejscu w lecie chętnie uczęszczanym przez wypoczywających nad wodą mieszkańców i turystów. – Drzewa podcięte przez bobry są niezwykle niebezpieczne. W każdej chwili mogą spaść – mówi nam Ryszard Rygliszyn z LOP Sanok.

Potężne drzewo leży częściowo w Sanie, a częściowo na jego brzegu niedaleko wjazdu na ścieżkę rowerową przy Sosenkach. Wszystko wskazuje na to, że bobry wystrugały go „na ołówek” jesienią poprzedniego roku, a dopiero po jakimś czasie drzewo runęło.

Bobry lubią żywić się korą. Najczęściej podcinają drzewa w jesieni, kiedy dążą do tego, aby drzewo opadło do rzeki. Pomaga im to spowolnić nurt, a tym samym stworzyć sobie lepsze warunki w kopanych przy brzegach norach. Pomaga też w dostępie do świeżych, zielonych zapasów jedzenia pod wodą, gdy na powierzchni wszystko zamarza – wyjaśnia Ryszard Rygliszyn, prezes Ligi Ochrony Przyrody w Sanoku.

Podcięte drzewa są bardzo niebezpieczne, ponieważ mogą runąć w każdej chwili.

Podobnie jak kopane przez bobry na brzegu rzeki nory. Są bardzo głębokie. Odnotowaliśmy wiele sytuacji, w których wędkarze czy wypoczywający nad wodą turyści łamali nogi wpadając w taki wykop – dodaje Ryszard Rygliszyn.

Trzy lata temu, nad Sanem w Olchowcach, członkowie LOP Sanok ogrodzili 67 największych drzew specjalną siatką, zapobiegającą ingerencji bobrów. Pisaliśmy o tym tutaj: Przyrodnicy uratowali drzewa przed zębami bobrów (ZDJĘCIA).

Bobry mogą ważyć do 30 kg i mierzyć do metra długości. W Sanoku żyją od wielu lat. Gryzonie żerują głównie w nocy i o świcie, ale ślady ich zębów widoczne są na wielu drzewach. Są precyzyjne jak drwale. Każdego roku bobry niszczą zdrowe drzewa nad Sanem, w sumie podcinając lub ścinając kilkadziesiąt sztuk. Po wizycie bobrów, w najcieńszych miejscach, drzewa wyglądają jak ołówki i grożą zawaleniem.

źródło: Red., LOP Sanok

03-07-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)