REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Dworzec autobusowy oraz baseny nagrodzone „Kryształową Cegłą”

SANOK / PODKARPACIE. Oddane do użytku przed rokiem Centrum Rehabilitacji i Sportu oraz  ukończony w maju tego roku dworzec multimodalny nagrodzone „Kryształową Cegłą” w konkursie organizowanym przez Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe Lublin. W najbliższy piątek, w Lublinie, odbędzie się uroczysta gala, podczas której nagrody powędrują zarówno do inwestora, jak i biura projektowego oraz wykonawcy każdej z tych inwestycji.

Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe Lublin od 1999 roku jest organizatorem największego i najbardziej reprezentatywnego międzynarodowego Konkursu „O Kryształową Cegłę” – na najlepszą inwestycję budowlaną po obu stronach wschodniej granicy Unii Europejskiej – na Szlaku Słońca i Śniegu.

– Głównym celem jest pobudzanie aktywności ekonomicznej, gospodarczej i obywatelskiej regionów Europy Wschodniej poprzez promowanie i dokumentowanie działań w zakresie rozwoju regionalnej infrastruktury, budownictwa i architektury. Przyczyni się to do poprawy jakości i estetyki budowli, a także do przywracania miastom ich dawnej świetności dla zachowania europejskiego dziedzictwa kulturowego – czytamy na stronie PTM Lublin.

Organizatorom Konkursu zależy na promocji najlepszych inwestycji oraz premiowaniu wzorcowych praktyk w budownictwie, uwzględniających też ochronę środowiska. Warto zaznaczyć, że zgodnie z ideą konkursu nagradzani są wszyscy najważniejsi partnerzy procesu budowlanego – inwestor, projektant i wykonawca.

– Konkurs w każdej edycji stawia na rozwój współpracy krajów i regionów z obu stron wschodniej granicy Unii. Międzynarodowa i międzyregionalna formuła oddaje charakter i ideę Wspólnoty Europejskiej, zmierza do objęcia zasięgiem województw, obwodów i regionów – od Skandynawii po Bałkany. W dotychczasowych 18 edycjach Konkursu rywalizowało ze sobą ponad 900 inwestycji budowlanych, zrealizowanych w przygranicznych regionach Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Słowacji – dowiadujemy się dodatkowo ze wspomnianej strony internetowej.


Dworzec multimodalny w Sanoku został zgłoszony w kategorii „obiekty infrastruktury komunikacyjnej”. Rywalizował z dworcem autobusowym w Brześciu na Białorusi, węzłem komunikacyjnym integrującym transport publiczny w Zamościu oraz węzłem przesiadkowym w dzielnicy Choiny w Lublinie.

Dworzec w Brześciu

Węzeł komunikacyjny w Zamościu

Węzeł komunikacyjny w Lublinie

Z kolei Centrum Rehabilitacji i Sportu zostało nagrodzone w kategorii „obiekty kultury i rozrywki”. Tu Sanok miał jednego konkurenta, a konkretnie Teatr Lalek w Brześciu na Białorusi.

Teatr Lalek w Brześciu

zdjęcia: Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe Lublin (20)


Centrum Rehabilitacji i Sportu na terenie MOSiR w Sanoku

Inwestor: Gmina Miasta Sanoka
Biuro Projektowe: KARPAT-BUD Sp. z o.o.
Autorska Pracownia Projektowa Manecki
Projektant: dr inż. arch. Mateusz Manecki
Konstrukcja: dr inż. Jarosław Zdeb
Wykonawca: KARPAT-BUD Sp. z o.o.

Opis Centrum Rehabilitacji i Sportu, znajdujący się na stronie Polskiego Towarzystwa Mieszkaniowego Lublin:
„Budynek wyróżnia się ciekawą bryłą w postaci białych prostopadłościanów, poukładanych w regularną szachownicę od strony południowej, z główną, największą, wydłużoną bryłą mieszczącą halę basenową z zapleczem. Prostopadłościany są podzielone zróżnicowanym układem pionowych i poziomych pasów boniowania oraz nieregularną siatką okien, stanowiących swobodne nawiązanie do nieregularnego układu części okien Zamku górującego nad terenem. Biały kolor brył podkreśla ich lekkość. Najważniejsze wejścia do budynków, podkreślone zostały kontrastowym, ciemnym, niemal czarnym kolorem, łącząc budynek z otaczającym terenem. Baseny zewnętrzne zlokalizowane od strony północno-wschodniej z założenia, stanowią jego dopełnienie, dając łącznie zwarty regularny kwartał zabudowy. Lokalizacja budynku w strefie zalewowej rzeki San wymuszała zastosowanie rozwiązań zapewniających szczelność budynku do poziomu parteru. W budynku zastosowano szereg nowoczesnych instalacji ograniczających zużycie energii tj.: instalacja wentylacji z odzyskiem ciepła, pompy ciepła, instalacja solarna, wysoka izolacyjność cieplna stolarki i ślusarki. Wszystkie procesy są na bieżąco monitorowane i sterowane poprzez nowoczesny system BMS”.

Dworzec multimodalny w Sanoku

Inwestor: Gmina Miasta Sanoka
Biuro Projektowe: Pracownia architektowniczno-urbanistyczna A3
Projektant: mgr inż. arch. Agnieszka Romanowska-Tarczyńska
Konstrukcja: mgr inż. Henryk Borecki
Wykonawca: BIPV System Sp. z o.o.

Opis dworca multimodalnego, znajdujący się na stronie Polskiego Towarzystwa Mieszkaniowego Lublin:
„Forma architektoniczna budynku jest nowoczesna, prosta, modernistyczna, w formie przeszklonej geometrycznej bryły, pozbawionej zbędnych dekoracji. Jedynym charakterystycznym i rozpoznawalnym elementem budynku, są zamontowane na elewacji drewnopodobne aluminiowe łamacze światła w układzie i formie nawiązujące do drewnianej architektury regionu. Budynek Dworca mieści w sobie wszystkie niezbędne funkcje dla obsługi pasażerów dworca. Architektura Dworca Autobusowego w Sanoku została dostosowana do potrzeb jej użytkowników. Budynek dwukondygnacyjny, niepodpiwniczony o konstrukcji szkieletowej z dachem płaskim”.

W konkursie brały udział inwestycje, które zostały zgłoszone przez zainteresowane samorządy, zarządców-administratorów czy jednostki uczestniczące w procesie budowlanym. Zgłaszający był zobowiązany uiścić opłatę rejestracyjną – wpisowe na pokrycie części kosztów organizacyjnych w wysokości: – dla obiektów w kategoriach mieszkaniowych w wysokości 3200 zł + VAT, – dla obiektów w pozostałych kategoriach 3600 zł + VAT. Wniosek, w przypadku sanockich inwestycji, został złożony przez Wydział Rozwoju Miasta i Obsługi Inwestora Gminy Miasta Sanoka. Uroczysta Gala, podczas której zostaną wręczone nagrody odbędzie się w najbliższy piątek (13 grudnia), w Lublinie.


Foto: Tomasz Sowa / archiwum eSanok.pl

  

 

11-12-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)