REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Remont Krakowskiej i Rymanowskiej. Ścieżki rowerowe po obu stronach jezdni (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Sanockie ulice Krakowska i Rymanowska doczekają się remontu. Poza nową nawierzchnia, kanalizacją deszczową czy zatokami autobusowymi, droga ma zyskać również trakt pieszo-rowerowy po obu stronach jezdni. Przetarg na to zadanie zaplanowano w pierwszym kwartale 2019 roku.

Na remont ulicy Krakowskiej i Rymanowskiej czekają mieszkańcy miasta, osoby dojeżdżające do pracy i do szkół od strony Krosna i Rzeszowa, turyści. Nawierzchnia jest już mocno sfatygowana, a na ten moment to główna i w zasadzie jedyna arteria prowadząca do centrum miasta. Nie inaczej wyglądają chodniki i zatoki autobusowe, z których codziennie korzystają sanoczanie. Informacja o planowanych pracach na tym odcinku pojawiła się jesienią ubiegłego roku.

Podczas ostatniej sesji miejskiej Tomasz Matuszewski, burmistrz Sanoka podkreślił, że wprowadzono i zatwierdzono zmiany w projekcie remontu ulic: Karkowskiej i Rymanowskiej. Dotyczą one wykonania traktu pieszo-rowerowego po obu stronach jezdni.

Remont DK 28 w Sanoku w ciągu ulic Krakowska i Rymanowska km 271+245-274+080 obejmował będzie swoim zakresem: roboty przygotowawcze, roboty rozbiórkowe, wycinkę drzew oraz karczowanie pniaków, remont kanalizacji deszczowej, roboty ziemne, wymianę krawężników i obrzeży betonowych – informuje Joanna Rarus, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Rzeszowie.

Dodaje, że wyremontowana zostanie nawierzchnia chodników z mieszanki mineralno-asfaltowej (MMA) oraz kostki betonowej, na całej długości odcinka.

Zmiana organizacji ruchu na istniejących chodnikach polegać będzie na oznakowaniu chodników jako ciągi pieszo-rowerowe. Ogólnie planuje się oznakowanie ciągu pieszo-rowerowego po obydwu stronach drogi, od skrzyżowania z ulicą Generała Bema do skrzyżowania z ulicą Dąbrowiecką – wyjaśnia rzecznik.

 

 

Oprócz remontu nawierzchni jezdni na tym odcinku, doczekamy się także prac remontowych całej infrastruktury, a więc będzie nowa nawierzchnia i perony zatok autobusowych, zostaną wyremontowane zjazdy i skrzyżowania, wykonane oznakowanie pionowe i poziome oraz zainstalowane elementy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Inwestycja ma pochłonąć kilkanaście milionów złotych, które będą pochodzić z budżetu państwa. Na ten moment nie znamy dokładnych kwot, ani daty rozpoczęcia prac.

– Wartość prac remontowych poznamy po rozstrzygnięciu przetargu, którego ogłoszenie planowane jest jeszcze w I kwartale br. – kwituje Joanna Rarus.

Trwają prace przy obwodnicy

W tym miejscu nie sposób nie wspomnieć o inwestycji związanej z budową obwodnicy Sanoka. Umowę na zaprojektowanie i wykonanie zadania w ciągu DK28 podpisano 9 lutego 2016 r. Wykonawcą prac jest Konsorcjum spółek: Max Bögl Polska Sp. z o. o. i Max Bögl Stiftung &Co. KG. Wartość umowy opiewa na 140 mln zł brutto. Początek obwodnicy zlokalizowany będzie na skrzyżowaniu istniejącej DK28 i drogi wojewódzkiej nr 886 Domaradz-Sanok, a koniec na skrzyżowaniu z DK84. Obwodnica będzie miała długość blisko 7 km. A jej początkowy koszt to ponad 140 mln złotych.

Zgodnie z warunkami kontraktu, od 15 grudnia do 15 marca na budowie trwa przerwa zimowa. Pomimo tego prowadzone są roboty, takie jak: wykopy i nasypy, konstrukcje nawierzchni oraz roboty mostowe.

Rodzaj prowadzonych robót uzależniony jest od warunków atmosferycznych. Co też ważne, prace prowadzone są przy przestrzeganiu wszelkich zasad dotyczących realizacji robót w okresie zimowym.

Wedle informacji przedstawionych przez Generalną Dyrekcje Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie, w połowie stycznia globalne zaawansowanie prac, według analizy programu dla etapu robót, branży drogowej wynosiło – 52%, branży mostowej – 52% , tzw. robót branżowych (sieci gazowej, kanalizacyjnej, wodociągowej itp.) – 44%, przy czym prace związane z kanalizacja sanitarną, siecią wodociągową i gazową zrealizowano w 100%.

 

źródło: YT/obwodnica sanoka

04-02-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)