REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Remont ul. Traugutta zakwalifikowany do dofinansowania! Powiat może otrzymać 1,3 mln zł (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Jeszcze w tym roku, na remonty i przebudowy dróg gminnych i powiatowych na Podkarpaciu może zostać przeznaczone ponad 260 mln zł. Wszystko w ramach programu rozwoju infrastruktury drogowej. Na ostatecznej liście rankingowej opublikowanej przez wojewodę znalazły się dwa projekty z naszego regionu. Pierwszy to przebudowa ulicy Traugutta w Sanoku, natomiast druga to modernizacja drogi Tarnawa-Kalnica.

Podkarpacki Urząd Wojewódzki opublikował ostateczną listę rankingową wniosków o dofinansowanie w ramach programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019. Znalazły się na niej dwa projekty, o których realizację starał się powiat sanocki. Chodzi o ulicę Traugutta w Sanoku i drogę Tarnawa-Kalnica w gminie Zagórz.

O remoncie ulicy Traugutta łączącej Wójtostwo i tereny nad Sanem ze Śródmieściem mówiło się od lat. Przygotowaniem wniosku zajęli się urzędnicy na początku poprzedniej kadencji. Wprawdzie powiat nie otrzymał jeszcze promesy od wojewody, ale obecność projektu na ostatecznej liście jest dobrym prognostykiem. Zadanie ma kosztować ponad 2,5 mln zł, a blisko 1,3 mln zł będzie pochodzić ze środków dzielonych przez Podkarpacki Urząd Wojewódzki. Długość remontowanego odcinka to dokładnie 925 metrów.

Jeśli lista przełoży się na faktyczne dofinansowanie, drugim z realizowanych projektów będzie modernizacja drogi powiatowej Tarnawa-Kalnica na odcinku 2,645 km. Remont obliczono na nieco ponad 3,1 mln zł. Urząd wojewódzki ma wspomóc inwestycję kwotą ponad 1,5 mln zł.

Drugą połowę kosztów będzie musiało zabezpieczyć starostwo. Zgodnie z kryteriami naboru wniosków zadania powinny być realizowane i ukończone w 2019 roku.

Wysokie miejsce na listach rankingowych jest efektem dobrej pracy wydziału inwestycji w naszym starostwie. Wszystkim pracownikom należą się słowa uznania. Zgodnie z naszymi zasadami zwróciliśmy się o dofinansowanie do gmin, aby uzyskać wsparcie finansowe w realizacji tych zadań. Chodzi o Gminę Miasta Sanoka i Gminę Zagórz – uzupełnia Damian Biskup, członek zarządu powiatu sanockiego.

Bardzo się cieszę, że projekt dotyczący ul. Traugutta, szczególnie ważny dla mnie, znalazł się na ostatecznej liście i to na wysokiej 10. pozycji – mówi Andrzej Chrobak, członek zarządu powiatu sanockiego. – Ulica ta nie była remontowana od kilkudziesięciu lat. Szczególnie chodniki są w kiepskim stanie. Jest do długa droga, przebiegająca przez całe osiedle. Turyści dojeżdżają nią do Skansenu. Uważam, że istnieje bardzo realna szansa na otrzymanie promesy i przystąpienie do realizacji zadania. Byłaby to jedna z niewielu tak dużych inwestycji drogowych realizowanych przez powiat w samym mieście w ostatnich latach. Będziemy chcieli zachęcić Gminę Miasta Sanoka do udzielenia finansowego wsparcia projektu.

Ogólny kosztorys programu realizowanego przez Urząd Wojewódzki w Rzeszowie przedstawia się następująco:

Ostateczna lista rankingowa wniosków o dofinansowanie w ramach programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019

Dotacja w ramach opisywanego programu jest udzielana na dofinansowanie zadania polegającego na wykonaniu robót budowlanych, a także innych prac w pasie drogowym dróg powiatowych oraz gminnych, służących poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego lub dotyczących wyposażenia technicznego drogi, z wyjątkiem infrastruktury technicznej nie związanej z drogą oraz z wyłączeniem robót, które powinny być wykonywane w ramach utrzymania, obejmujących odcinek lub odcinki jednej drogi lub powiązane funkcjonalnie odcinki różnych dróg.

Wysokość dofinansowania poszczególnych zadań to 50% kosztów kwalifikowalnych realizacji zadania, nie więcej niż 3 mln zł. Wkład własny wnioskodawcy nie może obejmować środków pochodzących z budżetu państwa, ani środków z budżetu Unii Europejskiej.

źródło: Red., Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

25-02-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)