REKLAMA
REKLAMA

Śpiew to przygoda życia! Kto chciałby ją rozpocząć? (VIDEO)

SANOK / PODKARPACIE. Śpiew to przygoda życia – tak jednogłośnie twierdzą ci, którzy dali się namówić na udział w zespołach wokalnych różnego rodzaju. W Sanoku takich grup jest kilka, a wśród nich od 20 lat działa Sanocki Chór Kameralny. Obecnie zespół ambitnie angażuje się w duże, ogólnopolskie, a nawet europejskie projekty artystyczne i poszukuje chórzystów, którzy chcieliby wyruszyć w przygodę życia.

Nie bez kozery mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje. Młodzi i starsi chętnie dołączają do różnego rodzaju zespołów. To nie tylko pasja i przyjemność, ale również wysoko postawiona poprzeczka i uczestnictwo w próbach. Wachlarz muzyczny jest pełen propozycji, od rozrywki po muzykę poważną. Tej drugiej często się obawiamy, zupełnie niepotrzebnie.

Taki stereotyp, że muzyka klasyczna jest nudna, z powodzeniem od 20 lat obala Sanocki Chór Kameralny.

To grupa ludzi, którzy sami o sobie mogą powiedzieć, że są miłośnikami muzyki. Koncertują w Sanoku i okolicach, ale również w całej Polsce czy poza granicami kraju. Co najważniejsze, to chór amatorski, a jego siłą są przyjaźnie i wspólna pasja do muzyki. W repertuarze mają przeróżne propozycje, od klasycznych utworów symfonicznych, przez muzykę oratoryjną po szeroko rozumianą rozrywkę.

W ostatnim czasie w sierpniu Sanocki Chór Kameralny brał udział w wielkim wydarzeniu jakim było prawykonanie oratorium pt. „Vigilamus”, czyli „Czuwamy” i poświęcone było obecności od 340 lat obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej na Kalwarii Pacławskiej. Było to ogromne wydarzenie, a sam koncert był transmitowany w TVP3 ogólnopolskiej we wszystkich oddziałach. To wydarzenie zapadnie na długo w pamięci i muzykom i widzom i słuchaczom. Na scenie wspólnie zagrali muzycy symfonicy z Podkarpackiej Orkiestry Kameralnej, Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu, moi chórzyści oraz soliści: Andrzej Głowienka pracujący od 16 lat w Teatrze La Scala w Mediolanie, Justyna Reczeniedi i Stanisław Plewniak. Utwór był ciekawy, eklektyczny, było to połączenie muzyki klasycznej, oratoryjnej z elementami muzyki rozrywkowej – wspomina dr Elżbieta Przystasz, kierownik artystyczny i dyrygent Sanockiego Chóru Kameralnego.

Dodaje, że rok wcześniej sanoccy muzycy wzięli udział w podobnym projekcie zorganizowanym na 350-lecie istnienia Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej, które nosiło tytuł: „Oto Matka Twoja”.

Nagraliśmy również płyty z tych wydarzeń, a oratorium „Vigilamus” jest w przygotowaniu do wydania jako DVD. Obecnie rozpoczynamy nowy sezon artystyczny, jak zwykle od prób. Przed nami kolejne, duże projekty z orkiestrą symfoniczną, dlatego też chcemy powiększyć skład naszego zespołu. Już myślimy o koncertach listopadowych, grudniowych czy styczniowych – dodaje Elżbieta Przystasz.

W planach już mamy wyjazd na Ukrainę, do Kijowa i do Lwowa, na koncerty kolęd dla Polonii. Są również plany, aby oratorium Vigilamus wystawić również u naszych wschodnich sąsiadów. W dalszej perspektywie jest także koncertowy wyjazd do Włoch – zdradza dyrygentka.

Jak widać, muzycy koncertują w Sanoku i regionie, ale również poza granicami kraju.

Od 20 lat śpiewamy i promujemy nasze miasto – podkreśla Elżbieta Przystasz.

W chórze może śpiewać każdy. Zatem:

Zamiast śpiewać pod prysznicem przyjdź do Sanockiego Chóru Kameralnego – z uśmiechem zachęca dyrygentka. – Wiekowo jesteśmy bardzo różnorodni, przyjmujemy kandydatów do 45 roku życia.

Z całą pewnością można powiedzieć, że to nie tylko grupa muzyków, ale to także zespół, który potrafi się zintegrować, to po prostu grono przyjaciół.

Co najważniejsze, nie trzeba znać nut!

Tak prowadzę próby, aby każdy poradził sobie z kolejnym utworem i każdy jednakowo opanował swoją linie melodyczną. Absolutnie nie trzeba się obawiać. Ponadto chór z założenia jest amatorski, więc nie wymagam, aby każdy czytał biegle nuty, choć to bardzo przydatna umiejętność.

Chętni muzycy mogą po prostu przyjść na próby, które już od 17 października w każdy czwartek o 18.00 w sanockiej szkole muzycznej w sali nr 307.

 

 

video: źródło YT/Radio Fara

foto: archiwum Sanockiego Chóru Kameralnego

17-10-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)