REKLAMA
REKLAMA

Szaleńcze rajdy motocyklistów na Słonnych. Mieszkańcy tracą cierpliwość

ZAŁUŻ, WUJSKIE / PODKARPACIE. – Od lat jest to samo. Gdy tylko zrobi się ciepło Góry Słonne „opanowują” motocykliści. W weekendy, a w szczególności w niedzielę, ryk silników praktycznie nie milknie – napisała do nas w mailu Internautka.

– W ostatnią niedzielę, na serpentynach został poszkodowany motocyklista, który podczas jazdy przewrócił się na swojej maszynie. A to nie pierwszy podobny przypadek. W okresie letnim dochodzi tam co kilka dni do podobnych zdarzeń. My po tygodniu pracy, mamy prawo odpocząć. Niekoniecznie musimy słuchać wyjących motocykli  – dodaje nasza Czytelniczka.

Do zdarzenia, o którym pisze Internautka, doszło 2 czerwca, około godziny 12 na DK 28 w miejscowości Wujskie. 24-letni mieszkaniec powiatu jarosławskiego, jadąc z nadmierną prędkością, wpadł poślizg, przewracając się na motocyklu. Młody mężczyzna nie odniósł na szczęście obrażeń. W chwili zdarzenia był trzeźwy. Ten przypadek jest jednak dowodem na to, że właściciele motocykli upodobali sobie to miejsce.  

Kadr z filmu: youtube.com / GMINA SANOK

W sieci można znaleźć wiele informacji dotyczących zlotów organizowanych na serpentynach pomiędzy Wujskiem a Tyrawą Wołoską. Funkcjonuje nawet  określenie, iż Góry Słonne to mekka motocyklistów.

– Apelujemy do mieszkańców, aby takie przypadki zgłaszać dyżurnemu Policji. Będzie on mógł wysłać we wskazane miejsce patrol. Zachęcamy również do wskazywania takich przypadków w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Szczegółowe informacje dotyczące konkretnych dni, czy godzin występowania pozwolą dyżurnemu dyslokować policyjne patrole, tak aby interwencja były jak najbardziej skuteczna- mówi asp. szt. Anna Oleniacz, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Sanoku.

Wśród mieszkańców słychać głosy, że kierowcy jednośladów to w sporej części osoby pełniące ważne funkcje publiczne, czy zawodowe. Osoby „nietykalne”.

– Nie sprawdzamy jaki zawód wykonują kierowcy jednośladów. Wszystkich użytkowników drogi obowiązują te same przepisy, bez względu na funkcje jaką pełnią w społeczeństwie – stwierdza rzecznik sanockiej Policji.

Kontrole hałasu

Dopuszczalna norma hałasu w przypadku motocykli do 125cm3 wynosi 94 decybele (dB). Pojazdów z większymi silnikami 96 dB. Dodajmy, że zalecany przez Światową Organizację Zdrowia, poziom hałasu w środowisku w porze dziennej wynosi 50 dB. Dla przykładu młot pneumatyczny wydaje hałas 100 dB.

– Sanoccy policjanci dysponują jednym sonometrem (miernik poziomu dźwięku – przyp. red.) i jest on na co dzień wykorzystywany podczas służby, jeżeli naturalnie pojawi się taka konieczność – dodaje pani rzecznik.

Jazda z silnikiem przekraczającym dopuszczalną normę daje podstawę zgodnie z art. 132 Prawo o ruchu drogowym do zatrzymania dowodu rejestracyjnego oraz upoważnia do nałożenia 300 zł mandatu karnego.

2 czerwca w godzinach wieczornych, w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, została zgłoszona informacja o organizowaniu w Górach Słonych nielegalnych rajdów samochodowych.

Zobaczymy czy przyniesie to skutek…

red. / mp

grafika: mapy.geoportal.gov.pl (3)

05-06-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)