ZAŁUŻ, WUJSKIE / PODKARPACIE. – Od lat jest to samo. Gdy tylko zrobi się ciepło Góry Słonne „opanowują” motocykliści. W weekendy, a w szczególności w niedzielę, ryk silników praktycznie nie milknie – napisała do nas w mailu Internautka.
– W ostatnią niedzielę, na serpentynach został poszkodowany motocyklista, który podczas jazdy przewrócił się na swojej maszynie. A to nie pierwszy podobny przypadek. W okresie letnim dochodzi tam co kilka dni do podobnych zdarzeń. My po tygodniu pracy, mamy prawo odpocząć. Niekoniecznie musimy słuchać wyjących motocykli – dodaje nasza Czytelniczka.
Do zdarzenia, o którym pisze Internautka, doszło 2 czerwca, około godziny 12 na DK 28 w miejscowości Wujskie. 24-letni mieszkaniec powiatu jarosławskiego, jadąc z nadmierną prędkością, wpadł poślizg, przewracając się na motocyklu. Młody mężczyzna nie odniósł na szczęście obrażeń. W chwili zdarzenia był trzeźwy. Ten przypadek jest jednak dowodem na to, że właściciele motocykli upodobali sobie to miejsce.
Kadr z filmu: youtube.com / GMINA SANOK
W sieci można znaleźć wiele informacji dotyczących zlotów organizowanych na serpentynach pomiędzy Wujskiem a Tyrawą Wołoską. Funkcjonuje nawet określenie, iż Góry Słonne to mekka motocyklistów.
– Apelujemy do mieszkańców, aby takie przypadki zgłaszać dyżurnemu Policji. Będzie on mógł wysłać we wskazane miejsce patrol. Zachęcamy również do wskazywania takich przypadków w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Szczegółowe informacje dotyczące konkretnych dni, czy godzin występowania pozwolą dyżurnemu dyslokować policyjne patrole, tak aby interwencja były jak najbardziej skuteczna- mówi asp. szt. Anna Oleniacz, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Sanoku.
Wśród mieszkańców słychać głosy, że kierowcy jednośladów to w sporej części osoby pełniące ważne funkcje publiczne, czy zawodowe. Osoby „nietykalne”.
– Nie sprawdzamy jaki zawód wykonują kierowcy jednośladów. Wszystkich użytkowników drogi obowiązują te same przepisy, bez względu na funkcje jaką pełnią w społeczeństwie – stwierdza rzecznik sanockiej Policji.
Kontrole hałasu
Dopuszczalna norma hałasu w przypadku motocykli do 125cm3 wynosi 94 decybele (dB). Pojazdów z większymi silnikami 96 dB. Dodajmy, że zalecany przez Światową Organizację Zdrowia, poziom hałasu w środowisku w porze dziennej wynosi 50 dB. Dla przykładu młot pneumatyczny wydaje hałas 100 dB.
– Sanoccy policjanci dysponują jednym sonometrem (miernik poziomu dźwięku – przyp. red.) i jest on na co dzień wykorzystywany podczas służby, jeżeli naturalnie pojawi się taka konieczność – dodaje pani rzecznik.
Jazda z silnikiem przekraczającym dopuszczalną normę daje podstawę zgodnie z art. 132 Prawo o ruchu drogowym do zatrzymania dowodu rejestracyjnego oraz upoważnia do nałożenia 300 zł mandatu karnego.
2 czerwca w godzinach wieczornych, w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, została zgłoszona informacja o organizowaniu w Górach Słonych nielegalnych rajdów samochodowych.
Zobaczymy czy przyniesie to skutek…
red. / mp
grafika: mapy.geoportal.gov.pl (3)
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz