REKLAMA
REKLAMA

Trwa umacnianie brzegów Jeziora Solińskiego. Nowe ścieżki spacerowe (VIDEO)

Trwa umacnianie brzegów Jeziora Solińskiego. Nowe ścieżki spacerowe (VIDEO)

SOLINA / PODKARPACIE. Trwa umacnianie brzegów Jeziora Solińskiego. Chodzi o 2-kilometrowy odcinek od zapory w kierunku Zatoki Drewnianej. Prace polegające na zabezpieczeniu przybrzeżnych terenów stalową siatką i koszami z hydrotechnicznym kamieniem zamienią spadziste i strome brzegi w utwardzone promenady. Turyści zyskają nowe ścieżki spacerowe z niepowtarzalnymi widokami znad „Bieszczadzkiego Morza”.

Film autorstwa Piotra Matuszewskiego został nagrany w niedzielę 8 grudnia. Prezentuje on zaawansowanie prac przy umacnianiu i utwardzaniu brzegów Jeziora Solińskiego.

Na spółce PGE Energia Odnawialna wykorzystującej – na mocy pozwolenia wodno-prawnego – rzekę San do piętrzenia oraz celów energetycznych ciąży obowiązek należytego utrzymania, zabezpieczenia i konserwacji brzegów Jeziora Solińskiego. Po ponad 50 latach jego eksploatacji pojawiły się znaczne zmiany abrazyjne (erozyjne), co w konsekwencji powoduje osuwanie się brzegów wraz z drzewami do wody – mówi nam Maciej Gelberg, Główny Specjalista ds. Komunikacji Biuro Komunikacji Korporacyjnej PGE Energia Odnawialna S.A.

Prace modernizacyjne prowadzone są na dwukilometrowym odcinku brzegu jeziora, licząc od lewego przyczółka zapory w Solinie. Brzeg zabezpieczany jest siatką stalową oraz koszami siatkowymi-stalowymi (gabionami) wypełnionymi kamieniem hydrotechnicznym. Poniżej koszy, ułożone zostaną też materace z siatki stalowej, wypełnione również kamieniem hydrotechnicznym. Wykorzystane będą ponadto oczepy żelbetowe zakotwione do gruntu za pomocą mikropali oraz kotew gruntowych.

Zaawansowanie prac wynosi obecnie prawie 70%, a sprzyjające warunki atmosferyczne i hydrologiczne pozwalają skrócić czas realizacji inwestycji z trzech lat do półtora roku i zakończyć ją w połowie 2020 r. – dodaje Maciej Gelberg.

Dzięki przeprowadzonym pracom, turyści i miłośnicy wypoczywania w Bieszczadach zyskają nowe trasy spacerowe. Utwardzone ścieżki utworzą swego rodzaju promenady, z których będzie można podziwiać malownicze krajobrazy.

Zespół Elektrowni Wodnych Solina – Myczkowce znajduje się na rzece San. Jest wyjątkowo malowniczo położony, pośród bieszczadzkich wzgórz. Solina jest jedną z największych elektrowni szczytowo-pompowych na dopływie naturalnym zapory betonowej. Moc zainstalowana wynosiła przed modernizacją 136 MW, a po modernizacji wynosi ok. 200 MW. Składa się z 4 hydrozespołów. Położona jest u stóp najwyższej w Polsce zapory typu ciężkiego. Możliwy do wykorzystania spad to 60 m. Górny zbiornik elektrowni tworzy największe w Polsce sztuczne jezioro. Elektrownia powstała w 1968 roku.

źródło: Red., PGE Energia Odnawialna, Zespół Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce

09-12-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)