REKLAMA
REKLAMA

Trwa umacnianie brzegów Jeziora Solińskiego. Nowe ścieżki spacerowe (VIDEO)

Trwa umacnianie brzegów Jeziora Solińskiego. Nowe ścieżki spacerowe (VIDEO)

SOLINA / PODKARPACIE. Trwa umacnianie brzegów Jeziora Solińskiego. Chodzi o 2-kilometrowy odcinek od zapory w kierunku Zatoki Drewnianej. Prace polegające na zabezpieczeniu przybrzeżnych terenów stalową siatką i koszami z hydrotechnicznym kamieniem zamienią spadziste i strome brzegi w utwardzone promenady. Turyści zyskają nowe ścieżki spacerowe z niepowtarzalnymi widokami znad „Bieszczadzkiego Morza”.

Film autorstwa Piotra Matuszewskiego został nagrany w niedzielę 8 grudnia. Prezentuje on zaawansowanie prac przy umacnianiu i utwardzaniu brzegów Jeziora Solińskiego.

Na spółce PGE Energia Odnawialna wykorzystującej – na mocy pozwolenia wodno-prawnego – rzekę San do piętrzenia oraz celów energetycznych ciąży obowiązek należytego utrzymania, zabezpieczenia i konserwacji brzegów Jeziora Solińskiego. Po ponad 50 latach jego eksploatacji pojawiły się znaczne zmiany abrazyjne (erozyjne), co w konsekwencji powoduje osuwanie się brzegów wraz z drzewami do wody – mówi nam Maciej Gelberg, Główny Specjalista ds. Komunikacji Biuro Komunikacji Korporacyjnej PGE Energia Odnawialna S.A.

Prace modernizacyjne prowadzone są na dwukilometrowym odcinku brzegu jeziora, licząc od lewego przyczółka zapory w Solinie. Brzeg zabezpieczany jest siatką stalową oraz koszami siatkowymi-stalowymi (gabionami) wypełnionymi kamieniem hydrotechnicznym. Poniżej koszy, ułożone zostaną też materace z siatki stalowej, wypełnione również kamieniem hydrotechnicznym. Wykorzystane będą ponadto oczepy żelbetowe zakotwione do gruntu za pomocą mikropali oraz kotew gruntowych.

Zaawansowanie prac wynosi obecnie prawie 70%, a sprzyjające warunki atmosferyczne i hydrologiczne pozwalają skrócić czas realizacji inwestycji z trzech lat do półtora roku i zakończyć ją w połowie 2020 r. – dodaje Maciej Gelberg.

Dzięki przeprowadzonym pracom, turyści i miłośnicy wypoczywania w Bieszczadach zyskają nowe trasy spacerowe. Utwardzone ścieżki utworzą swego rodzaju promenady, z których będzie można podziwiać malownicze krajobrazy.

Zespół Elektrowni Wodnych Solina – Myczkowce znajduje się na rzece San. Jest wyjątkowo malowniczo położony, pośród bieszczadzkich wzgórz. Solina jest jedną z największych elektrowni szczytowo-pompowych na dopływie naturalnym zapory betonowej. Moc zainstalowana wynosiła przed modernizacją 136 MW, a po modernizacji wynosi ok. 200 MW. Składa się z 4 hydrozespołów. Położona jest u stóp najwyższej w Polsce zapory typu ciężkiego. Możliwy do wykorzystania spad to 60 m. Górny zbiornik elektrowni tworzy największe w Polsce sztuczne jezioro. Elektrownia powstała w 1968 roku.

źródło: Red., PGE Energia Odnawialna, Zespół Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce

09-12-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)