REKLAMA
REKLAMA

ZADUSZKI skazanych na zapomnienie

TREPCZA / PODKARPACIE.  To już ostatnie dni listopada – miesiąca czci i pamięci o tych, którzy odeszli. Od kilku lat szczególną grupę stanowią nasi Rodacy, o których tragicznym losie i męczeńskiej śmierci przez całe dziesiątki lat nie można było wspominać ani jednym słowem. Nazywani kiedyś obelżywie „zaplutymi karłami reakcji”, „przeklętymi”, „szpiegami Ameryki i Watykanu” dzisiaj wyrastają na gigantów ducha, niezłomnych, wiernych do końca.

W najbliższy czwartek (28 listopada) głos dzwonu z miejscowego kościoła na „Anioł Pański” będzie znakiem rozpoczęcia modlitwy w parku „Kwitnąca Akacja” w Trepczy. Jej początek w samym jego sercu, jakim jest Ogród Maryi. Kolejnymi stacjami modlitwy będą Krzyż Katyński, Słup graniczny Golgoty Wschodu, Obelisk WOŁYŃ i Obelisk Żołnierzy Wyklętych. W tym roku mija 75 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego 1944, które upamiętni granitowa tablica. Pragniemy uczcić zwłaszcza młodych bohaterów tego wydarzenia, a głównym przesłaniem stały się słowa umierającego chłopca: „Powiedzcie Mamie, że walczyłem jak żołnierz…” Całość zakończy krótka recytacja poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, młodego poety, który zginął w pierwszych dniach powstania oraz wykonanie piosenki „Biały krzyż” autorstwa Krzysztofa Klenczona. Skomponowana na Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu od ponad 50 lat jest hołdem dla tych, którzy oddali życie za Ojczyznę. Jej przesłanie wydaje się wyjątkowo aktualne.

Do udziału we wspólnej modlitwie dzieci i młodzież szkolna wraz z nauczycielami i pracownikami Szkoły Podstawowej zaprasza również mieszkańców Trepczy. W razie deszczu czy zimna program ulegnie skróceniu.

Obecność dzieci i młodzieży szkolnej w miejscach narodowej pamięci to lekcja historii, która zapada głęboko w pamięci uczestników

(pr)

„ŚWIATŁOŚĆ WIEKUISTA NIECHAJ IM ŚWIECI…”
Park „Kwitnąca Akacja” w TREPCZY 28.11.2019 godz. 12:00

25-11-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym: