REKLAMA
REKLAMA

Gigantyczne pieniądze za obraz Beksińskiego! Nieprawdopodobny rekord

SANOK / PODKARPACIE. 737 tys. zł. Taką kwotę wylicytowano za jeden obraz Zdzisława Beksińskiego w Sopockim Domu Aukcyjnym przed dwoma dniami. To absolutny rekord. Poprzedni kształtował się na poziomie nieco ponad 400 tys. zł. – Różnica jest potężna, a nowy rekord robi ogromne wrażenie. To potwierdzenie ugruntowania pozycji Zdzisława Beksińskiego na rynku współczesnych artystów polskich – mówi nam Jarosław Serafin, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku.

O nowym rekordzie poinformowano na profilu Muzeum Historycznego w Sanoku w mediach społecznościowych.

Nowy rekord aukcyjny za obraz Zdzisława Beksińskiego! Pochodząca z 1979 r. praca w podczas licytacji w Sopockim Domu Aukcyjnym 28 listopada 2020 r. osiągnęła cenę ponad 737 000 zł. Poprzedni najdroższy obraz tego artysty kosztował 401 200 zł – czytamy w krótkim komunikacie.

Wizualizacja rekordowego obrazu/ foto: MH w Sanoku

Wylicytowany obraz jest bardzo dobry. Pochodzi z okresu fantastycznego, najgłośniejszego okresu wizyjnego Zdzisława Beksińskiego, kiedy jego surrealistyczne pejzaże miały dużą siłę ekspresji. Jest obraz z roku 1979 roku z prywatnej kolekcji – wyjaśnia Jarosław Serafin, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku.

Rekordowe sumy za obrazy Zdzisława Beksińskiego pojawiają się systematycznie od około dwóch lat. W tym czasie zdarzało się, że cena dzieł przekraczała 200 tys. zł. W muzeum nikt jednak nie spodziewał się aż tak potężnego wzrostu.

Różnica jest potężna, a nowy rekord robi ogromne wrażenie – mówi nam Jarosław Serafin i dodaje: – Gdy pracownik monitorujący aukcyjne wyniki poinformował mnie o kwocie ponad 700 tys. zł byłem przekonany, że chodzi o dwa lub trzy obrazy. Nie spodziewaliśmy się, że ceny za dzieła Zdzisława Beksińskiego wzrosną tak wydatnie.

Co zdaniem dyrektora mogło wpłynąć na ustalenie nowego rekordu?

– To z pewnością potwierdzenie ugruntowania pozycji Zdzisława Beksińskiego na rynku współczesnych artystów polskich. Myślę również, że w dobie kryzysu wiele osób decyduje się na inwestowanie w dzieła sztuki – zaznacza nasz rozmówca.

źródło: Red., Muzeum Historyczne w Sanoku

30-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)