REKLAMA
REKLAMA

Nowe maszty w powiecie sanockim. Możliwe stukrotnie większe promieniowanie (ZDJĘCIA)

POWIAT SANOCKI / PODKARPACIE. W 2019 i 2020 roku na terenie powiatu sanockiego wydano pozwolenie na budowę 3 nowych masztów GSM. Instalacja powstała w Czystogarbie (gmina Komańcza), a w Tyrawie Wołoskiej i Niebieszczanach nie rozpoczęto jeszcze montażu. Przypomnijmy, że od początku tego roku, w Polsce obowiązują stukrotnie wyższe normy niż wcześniej.

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o powstających w regionie masztach GSM. Po otrzymaniu zgłoszeń od Czytelników, pisaliśmy o tym między innymi tutaj: MIESZKAŃCY ALARMUJĄ: W okolicy powstają nowe maszty. Obawa przed 5G (ZDJĘCIA), czy tutaj: Potężny maszt i 13 anten. Niepokój części mieszkańców (ZDJĘCIA).

Po kolejnej wiadomości, która trafiła na naszą skrzynkę redakcyjną, postanowiliśmy sprawdzić jak sytuacja wygląda w powiecie sanockim. Wiedzy na ten temat postanowiliśmy poszukać w Wydziale Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Sanoku.

Okazuje się, że w roku 2019 wydano 2 pozwolenia na budowę masztów w miejscowościach: Tyrawa Wołoska, Czystogarb. Z kolei do tej pory w bieżącym roku, takie zezwolenie wydano w kontekście instalacji w Niebieszczanach. Na ten moment funkcjonuje już wieża w Czystogarbie, a w Tyrawie Wołoskiej i w Niebieszczanach nie rozpoczęto montażu.

zdjęcie poglądowe

Zapytaliśmy też o to, w których instalacjach i na których masztach zwiększono moc w ostatnim czasie (2019 i 2020)? Z jakich wartości wyjściowych, do jakich funkcjonujących obecnie.

W roku 2019 dokonano 40, zaś w roku 2020 – 8 zgłoszeń obejmujących instalacje nowe oraz zmiany w istniejących (istotne lub nieistotne zmiany). Zgłoszenia istotne obejmowały także zmiany parametrów wielkości mocy poszczególnych anten – mówi nam Wojciech Skiba, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Sanoku.

Wykaz wszystkich zgłoszeń dotyczących anten w 2019 i 2020 roku prezentujemy na samym dole.

zdjęcie poglądowe

W kontekście nowo powstających masztów padają pytania czy będą one służyły sieci 5G.

Nie posiadamy takiej wiedzy – przekazuje Wojciech Skiba.

Na to pytanie nie mamy na razie odpowiedzi. Spróbujemy u inwestora. Faktem jest natomiast to, że od początku 2020 roku w Polsce obowiązują nowe normy dotyczące promieniowania. Za sprawą rozporządzenia ministra  zdrowia stukrotnie zwiększono dopuszczalne natężenie pola elektromagnetycznego.

1 stycznia 2020 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z 17 grudnia 2019 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku. Określiło ono dla częstotliwości z zakresu 2-300 GHz dopuszczalne natężenie pola elektromagnetycznego (PEM) do 10 W/m2 (gęstość mocy) i 61 V/m (składowa elektryczna). Dotychczas dopuszczalny poziom pola elektromagnetycznego, dotyczący częstotliwości od 300 MHz do 300 GHz, a obejmujący sieci komórkowe, wynosił 0,1 W/m2. Oznacza to zatem stukrotne zwiększenie dopuszczalnego natężenia PEM – czytamy w komunikacie Rzecznika Praw Obywatelskich.

RPO Adam Bodnar, po skargach obywateli i różnych podmiotów zajął się sprawą i zaapelował do ministra klimatu o podjęcie działań w celu wypracowania skutecznego systemu kontroli dotrzymywania dopuszczalnego poziomu PEM w otoczeniu SBTK.

Mówił również o raporcie Najwyższej Izby Kontroli oceniającym stopień przygotowania organów administracji publicznej ws. ochrony przed promieniowaniem urządzeń telefonii komórkowej.

Ani inspektorzy OŚ, ani inspektorzy sanitarni nie prowadzili należytej kontroli dotrzymywania dopuszczalnego poziomu PEM w otoczeniu SBTK. Nieliczne pomiary PEM prowadzono właściwie tylko na wniosek osób prywatnych lub jednostek samorządu terytorialnego. Nie dokonywano ich z urzędu. W kilku województwach pomiarów PEM w ogóle nie wykonano. Nie istniała koncepcja prowadzenia kontroli PEM w miejscach najbardziej narażonych na przekroczenia limitu PEM, ani rzetelna analiza ryzyka pozwalająca na identyfikację takich miejsc. Często nie dotrzymywano również prawnego wymogu mierzenia PEM w miejscach szczególnie wystawionych na oddziaływanie promieniowania w dużym natężeniu. W IOŚ i PIS pomiarom kontrolnym PEM przypisywano niski priorytet – czytamy w komunikacie RPO z 12 marca br.

W odpowiedzi Józefa Szczurek-Żelazko, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia wskazała:

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 grudnia 2019 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku(Dz. U. poz. 2448) wyrównało dotychczas obowiązujące w Polsce dopuszczalne poziomy pól elektromagnetycznych do takich poziomów, jakie obowiązują w kilkunastu krajach UE i nie istnieją przesłanki wskazujące na zagrożenie zdrowia ludności przy tak ustalonych poziomach pól elektromagnetycznych. Kraje te nie zamierzają obecnie rewidować przyjętych w tych krajach wartości limitów pola elektromagnetycznego.

Jeden z sygnałów, który trafił do naszej redakcji otrzymaliśmy od mieszkańca ul. Kazimierza Wielkiego w Sanoku, który zaniepokoił się antenami umieszczonymi na pobliskiej szkole. Zdjęcie poglądowe

POWIAT SANOCKI

źródło: Red., RPO, Ministerstwo Zdrowia, Starostwo Powiatowe w Sanoku

19-05-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)