REKLAMA
REKLAMA

Pikiety w Autosanie wstrzymane! Jest porozumienie

SANOK / PODKARPACIE. Pracownicy Autosanu doszli do porozumienia z prezesem fabryki co do regulacji płac. Te mają nastąpić od października. Pikety prowadzone podczas przerw śniadaniowych zostały zawieszone.

– Prezes (Eugeniusz Szymonik – przyp. red.) zmienił date wejścia w życie regulacji płacowej. Będzie to październik, a nie listopad. Pikiety na zakładzie zostały wstrzymane – przekazuje Ewa Latusek, przewodnicząca Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Autosanie.

– Nad tą regulacją płacową rozmawialiśmy od stycznia tego roku. Kwestią sporną były: data wejścia w życie i kwoty oraz sama pandemia, która pokrzyżowała bardzo wstępne założenia.  Regulacja miała wejść pierwotnie w życie w kwietniu. Wszystko było wiele razy przekładane, dlatego tak to wszystko długo trwało. Tak to odczuwała załoga i mieli rację. Stąd ta pikieta. Najważniejsze jednak, że udało się wypracować porozumienie – podkreśla przewodnicząca.

O jakie kwoty chodzi? Tego nie udało się nam ustalić. Tu jednak – jak podkreśla nasza rozmówczyni – wiele zależy od stanowiska, a także od stażu pracy.

– W 2019 roku otrzymaliśmy podwyżkę, ale proszę zobaczyć jaka jest sytuacja w gospopdarce. Moim zdaniem podwyżka powinna być wprowadzana co roku, o procent inflacji – zaznacza Ewa Latusek.

Osiągnięty konsensus nie oznacza, że w zakładzie nie ma innych ważnych kwestii do omówienia. Stąd, zaplanowane na 9 października spotkanie, prezesa z przedstawicielami związków zawodowych z regionu i Podkarpacia, ma odbyć się zgodnie z planem.

– Z przewodniczącym Zarządu Regionu Andrzejem Gorczyńskim, czy z przewodniczącym Zarządu Podkarpacie Tadeuszem Majchrowiczem, spotykamy się cyklicznie. Oczywiście największą bolączką jest kwestia wynagrodzeń, ale jest wiele innych ważnych spraw do omówienia – zaznacza nasza rozmówczyni.

Na chwilę obecną fabryka pracuje na pełnych obrotach. – Pracy jest dużo i trzeba się spieszyć, aby w terminie zrealizować podjęte zadania – dodaje przewodnicząca.

Autosan zatrudnia aktualnie około 400 osób.

O pikietach w fabryce Autosan informowaliśmy w materiałach: PRACOWNICY AUTOSANU: „Ich obowiązkiem jest zapewnić godną płacę”! (VIDEO)oraz AUTOSAN: Gwizdy, krzyki, wyjąca syrena. „Pracownicy są zdeterminowani”.

red. / mp

02-10-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)