Podkarpacie pod wodą. Setki interwencji strażaków (ZDJĘCIA)
PODKARPACIE. Tysiące strażaków, a także wojsko i mieszkańcy poszczególnych miejscowości walczą ze skutkami nawałnic, jakie przechodzą przez Podkarpacie. Tylko do godziny 17:00 odnotowano 657 wyjazdów zastępów strażackich. Nieprzejezdne są drogi, zatopione podwórka, ulice i działki. Podtopione setki budynków. Ewakuowano 150 mieszkańców z powiatów przeworskiego i łańcuckiego. Dla poszkodowanych w nawałnicy do chwili obecnej – uruchomiona została rezerwa w wysokości blisko 5 mln zł. To pomoc dla ponad 820 rodzin. IMGW wydłużyło ostrzeżenie meteorologiczne 3 st. do godz. 1:00 wszystkie służby oraz wojsko minimalizują i usuwają skutki zagrożenia.
Do tej pory (około 17:00) w województwie podkarpackim odnotowano ponad 657 interwencji straży pożarnej. Nieprzejezdna jest DK 887 w miejscowości Zabratówka. W działaniach bierze udział 764 strażaków PSP i OSP – 176 zastępów. W usuwaniu skutków gwałtownych opadów deszczu uczestniczą także żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej – aktualnie 149 żołnierzy, przy czym zwiększona została gotowość do 500 żołnierzy, ponieważ potrzeby ciągle wzrastają. Dla poszkodowanych w nawałnicy do chwili obecnej – uruchomiona została rezerwa w wysokości blisko 5 mln zł dla ponad 820 rodzin.
FOTO: asp. sztab. Tomasz Flak z KP PSP w Przeworsku (26.06.2020)
Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart spotkała się dzisiejszego popołudnia po powrocie z terenu na Wojewódzkim Zespole Zarządzania Kryzysowego, podczas którego omówiono aktualną sytuację. Dla ewakuowanych osób Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało 150 łóżek (100 dla pow. przeworskiego i 50 dla łańcuckiego). Ponadto wydano także zbiorniki na wodę pitną, m.in. dla gminy Chmielnik w pow. rzeszowskim.
– Najwięcej zdarzeń związanych z podtopieniami i zalaniami odnotowano w powiatach: rzeszowskim (Hyżne, Dylągówka, Chmielnik, Zabratówka, Błędowa Tyczyńska) przeworskim (Jawornik Polski, Kańczuga, Manasterz, Hadle Kańczuckie), łańcuckim (Albigowa, Tarnawka, Markowa, Husów, Handzlówka, Głuchów) i przemyskim ( Bircza, Dubiecko). Działania prowadzone aktualnie polegają na pompowaniu z zalanych gospodarstw domowych, piwnic, udrażnianiu przepustów, umacnianiu wałów workami z piaskiem tam gdzie jest to konieczne – miedzy innymi w Dubiecku, Wysokiej i Głuchowie oraz zabezpieczaniu przerwanego wału rzeki Mleczka w Kańczudze – relacjonuje Małgorzata Waksmundzka-Szarek, Rzecznik Prasowy Wojewody Podkarpackiego.
Niestety ciągle obserwujemy rozwijające się komórki burzowe dynamicznie przemieszczające się nad obszarem naszego województwa, w związku z tym powinnyśmy zwracać szczególną uwagę na śledzenie bieżących komunikatów pogodowych – a zwłaszcza alertów.
FOTO: asp. sztab. Tomasz Flak z KP PSP w Przeworsku (26.06.2020)
AKTUALIZACJA 22:10
Front burzowy nie ustępuje. Komórki burzowe dynamicznie przemieszczają się nad obszarem naszego województwa. Po intensywnych opadach deszczu – lokalnie ponad 80 mm mamy informacje o licznych podtopieniach w powiatach jasielskim (250 zdarzeń) i brzozowskim (50) oraz krośnieńskim. W związku z przejściem frontu burzowego odnotowano największy opad w Jaśle 86,4 mm i Bieczu 50,8 mm.
Front burzowy przemieszcza się w środkowej części województwa od Jasła do Przemyśla. IMGW wydłużyło ostrzeżenie meteorologiczne 3 st. do godz. 1:00 wszystkie służby oraz wojsko minimalizują i usuwają skutki zagrożenia.
Sytuacja jest dynamiczna i rozwojowa. Z magazynów wojewódzkich wydawany jest sprzęt przeciwpowodziowy. Służby cały czas intensywnie pracują w terenie. Należy zwracać szczególną uwagę na śledzenie bieżących komunikatów pogodowych – a zwłaszcza alertów.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Potężny żywioł! ZDJĘCIA obrazujące ogrom zniszczeń (FOTO)
Zdjęcia poglądowe z 26.06.2020: asp. sztab. Tomasz Flak z KP PSP w Przeworsku. Fotografie wykonano wczoraj wieczorem, w nocy oraz dzisiaj rano na terenie miejscowości: Kańczuga, Manasterz i Jawornik Polski, czyli w powiatach: przeworskim i jarosławskim
źródło: Red., PUW w Rzeszowie / nadesłane
foto: asp. sztab. Tomasz Flak z KP PSP w Przeworsku
Udostępnij ten artykuł znajomym:
UdostępnijNapisz komentarz przez Facebook
Tagi: alarm, alarm przeciwpowodziowy, burze z gradem, deszcz, dramatyczna sytuacja na Podkarpaciu, działki, film, Foto, fotorelacja, intensywne opady deszczu, komunikat wojewody, komunikat wojewody podkarpackiego, materiał filmowy, materiał video, materiały video, Podkarpacie, Podkarpacie pod wodą. Setki interwencji strażaków (ZDJĘCIA), podtopienia, podtopione domy, powiat leżajski, powiat niżański, powiat przeworski, powiat rzeszowski, powódź, poziom wody, Sanok, sanoktv, stacja pomiaru wody, stan alarmowy, stan ostrzegawczy, Telewizja Sanok, transmisja na żywo, tvsanok, ulewy, video, woda, wojsko, zdjęcia
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz